Klíčové jídlo
- OP-Z je sekvencer, sampler a syntezátor, vše v jednom kapesním balení.
- „Krokové komponenty“ poskytují jedinečnou kontrolu a dodávají sekvencím rozmanitost.
- OP-Z je šíleně hluboký, ale snadno se zvedá.
OP-Z od Teenage Engineering je kapesní plastová deska a syntetizátor a sekvencer výkonnější než mnoho krabic vázaných na stůl. Také: Nemá žádnou obrazovku. OP-Z je opravdu zázrak designu, mistrovská třída v budování moderního hudebního nástroje. Nemá žádnou obrazovku, ale je jednodušší a rychlejší než mnoho jiných zařízení. Hrajte a programujte stisknutím kombinace jeho drobných tlačítek, a přesto je to intuitivní, rychlé a snadné – jakmile se naučíte základy. Má svou vlastní osobnost a spoustu zvláštností, ale OP-Z může být nejintuitivnějším a nejplynulejším sekvencerem. „Řekl bych, že OP-Z je nejintuitivnější řadič, jaký jsem kdy používal, protože … je to blíže hře na nástroj než programování počítače.“
Švédský design
Teenage Engineering je designová společnost s hudebním zaměřením. OP-Z je jeho druhým nástrojem. OP-1 byl spuštěn v roce 2011 a kombinoval klávesnici, sampler, syntetizátor, rádio a virtuální čtyřstopou pásku do roztomilého hliníkového těla. Jeho podivné efekty a zvuky low-fi z něj udělaly kultovní hit, který využívali hudebníci od Bon Ivera po Becka, Depeche Mode až po Jean Michela Jarreho. OP-1 byl na konci roku 2018 nedostupný, protože OLED obrazovky se používaly k jeho vyčerpání. OP-Z však tento problém obcházel tím, že jako displej použil váš iPhone nebo iPad (a novější telefon Android).
Zabijácký sekvencer
OP-Z je sekvencer. To znamená, že přehrává posloupnost not (tzv. Kroků) ve stejném pořadí, dokola. Tyto noty mohou být hudební noty zabudovaného syntetizátoru, nebo mohou být samplovány. K dispozici je osm samostatných zvukových stop, čtyři pro bicí (nebo samply) a čtyři pro syntetizátory (včetně arpeggiátoru). Na OP-Z je horní řada 16 tlačítek k programování těchto kroků. Stiskněte jednu a rozsvítí se, což znamená, že zazní. Dva řádky níže, s černými a „bílými“ klávesami, jsou stylizovanou klavírní klávesnicí a dělají to, co byste očekávali.
Ale kouzlo OP-Z pochází ze způsobu, jakým to všechno funguje. Klávesy vlevo fungují jako klávesy Shift na počítači a mění chování hlavních tlačítek. To vám umožní dělat všechny druhy věcí. Můžete vzorkovat do (velmi lo-fi) vestavěného mikrofonu. Nebo můžete přidat efekty do celých skladeb nebo jen do jedné noty. Například poslední zasažený buben může mít aplikovanou ozvěnu. OP-Z můžete použít s doprovodnou aplikací, která vám ukáže, co bude každé z tlačítek dělat, a usnadní úpravy vašich vzorků (ano, můžete nahrávat a sekat vzorky). Ale obrazovka je naprosto zbytečná. S tlačítky můžete dělat všechno. Zpočátku je to zastrašující, ale design je tak dobře promyšlený, že můžete pracovat bez přemýšlení, až budete mít základní znalosti. Ve skutečnosti bych řekl, že OP-Z je nejintuitivnější řadič, jaký jsem kdy použil, protože si můžete jen myslet, pak to udělat. Nikdy vás nerozptýlí nabídka nebo obrazovka. Je to blíže hře na nástroj než programování počítače. A pak se dostáváme k tajné zbrani OP-Z.
Krokové komponenty
To bude trochu technické, ale to je nezbytné pro vysvětlení jedinečných schopností OP-Z. Opakované spouštění stejné sekvence je pro techno hudbu v pořádku, ale začíná to být trochu nudné. Krokové komponenty jsou způsob, jak to zamíchat. Jeden můžete přidat do libovolného kroku jakékoli stopy a změní se jeho chování. Chcete-li použít komponentu kroku, podržte krok, stiskněte některá tlačítka a otočte některé knoflíky.
Můžete například použít krokovou komponentu a přehrát notu hlasitěji každé čtyři takty. Nebo to zahrát jen poprvé. Můžete změnit výšku tónu nebo délku trvání, přehrát notu vícekrát nebo vytočit určité množství reverbu nebo zkreslení pouze v jednom kroku. Můžete také dělat bláznivější věci, například nechat si první tři noty baru opakovat čtyřikrát, než budete pokračovat a hrát zbytek. Nebo – a tenhle je fantastický – můžete zmenšit laťku dolů a znovu a znovu přehrát jen pár not. Tyto poznámky mohou být součástí delší vzorkované pasáže a lze je nastavit tak, aby byly náhodně vybrané. To vytvoří nějaké šílené závady. To vše zní velmi složitě a je. Je však také snadné programovat za pochodu. Program OP-Z je ve skutečnosti tak snadno programovatelný, že jej můžete použít pro živá improvizovaná vystoupení. Poté můžete zařízení zvednout a zamávat jím a vestavěný akcelerometr může ovlivnit zvuk.
Více. Mnohem více
V této krabici je mnohem víc. Je to opravdu hluboké. Ještě jsme nezmínili virtuální páskovou smyčku, kterou lze „poškrábat“, nebo schopnost připojit to k MIDI nástrojům a použít ji jako hlavní mozek. Nebo můžete připojit MIDI piano klávesnici a živě nahrávat své vystoupení a poté ji mangle s krokovými komponentami. Nebo že se jedná o plně vybavené zvukové rozhraní USB-C pro jakýkoli počítač, včetně iPadu.
Může dokonce automaticky generovat průběhy akordů a podivné modální posuny analýzou toho, co jste naprogramovali. Jako každý dobrý hudební nástroj, i základy OP-Z lze snadno pochopit, ale jakmile se do nich dostanete, jeho hloubka zdánlivě nemá konce. Má několik nevýhod. Správa vzorků je utrpení a není možné vzorkovat hudbu bez stisknutí tlačítka záznamu, což ztěžuje hraní na jiný nástroj současně. Rané jednotky také trpěly výrobními vadami, ale zdá se, že jsou nyní vyřešeny. Já jsem vlastnil moje od raných dob a nikdy jsem neměl problém. MILUJEM OP-Z. Ostatní zařízení dělají některé věci lépe, ale nic není tak dobře navržené nebo tak rychle použitelné. Kéž by to nestálo 600 $.