Skip to content

Proč online podvody vzkvétají

27 de Červen de 2021
GettyImages 1212742064 149423075ac14280b7533e9ca832a69e

Klíčové jídlo

  • Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost jsou podvody zahrnující online nakupování na vzestupu.
  • S vakcínami COVID-19 také roste počet případů podvodů.
  • Vždy byste měli zkontrolovat e-mailovou adresu odesílatele a zjistit, zda pochází z oficiálního účtu.
Internetový obchod zažívá boom, ale stejně tak i podvody zaměřené na zákazníky nakupující na internetu. Společnost Trend Micro v oblasti kybernetické bezpečnosti zjistila nedávný nárůst podvodů v Amazonu a podvodů s vakcínami COVID. Tato zpráva je součástí rostoucího množství důkazů o tom, že na webu roste podvod všeho druhu. Odborníci tvrdí, že existují způsoby, jak se chránit. „Pamatujte si, že pokud to vypadá příliš dobře, než aby to byla pravda, pravděpodobně to tak je,“ uvedla v e-mailovém rozhovoru Paige Hansonová, šéfka vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti NortonLifeLock. „Kyberzločinci jsou odborníci na vytváření falešných webů, e-mailů nebo profilů, které vypadají shodně s legitimními lidmi nebo online obchody. Před kliknutím na odkaz nebo otevřením souboru se ujistěte, že máte jistotu.“

Sledujte, kde kliknete

Pandemie byla přínosem pro mnoho internetových podniků, včetně Amazonu, který nedávno vykázal 200% růst tržeb. S tolika dalšími lidmi, kteří nakupují online, jsou zločinci na pozoru, uvedla v e-mailovém rozhovoru Lynette Owens, globální ředitelka pro internetovou bezpečnost ve společnosti Trend Micro. Mezi nejčastější podvody patří phishingové e-maily, odkazy na škodlivé webové stránky, podvody typu robocall a podvody s dárkovými kartami. Phishingové e-maily často přicházejí ve formě falešných objednávek nebo oznámení o vrácení peněz a obsahují přílohu nebo odkaz vedoucí ke škodlivému webu, který vyžaduje informace oběti nebo nasměruje uživatele k nevědomému stažení malwaru.

Billboard proti temné, zamračené obloze, který vypadá jako ulice s nápisem „Cyber ​​Attach Just Ahead“.

„Tyto falešné e-maily mohou mít také podobu podvodů s dárkovými kartami, kdy zpráva obsahuje dárkový certifikát, který musí uživatelé uplatnit kliknutím na tlačítko phishingu,“ uvedl Owens, že podvodníci se také spoléhají na lidskou chybu prostřednictvím typosquattingu, který zahrnuje vytvoření falešného, škodlivá URL, která se velmi podobá Amazonu, a doufá, že uživatelé udělají chybu při zadávání adresy webu do svého prohlížeče a začnou web používat, jako by to byla skutečná věc. Podle průzkumu společnosti Trend Micro se někteří podvodníci budou vydávat za zástupce zákaznických služeb a budou vám volat a budou mít problém s vaším účtem, členstvím nebo nedávnými objednávkami. Poté vás požádají, abyste podnikli kroky, například zaplatili peníze nebo změnili nastavení účtu. Právník pro kybernetickou bezpečnost Todd Kartchner v e-mailovém rozhovoru uvedl, že jeho firma v poslední době zaznamenala více podvodů zahrnujících očkování proti COVID-19. Podvodníci kontaktovali lidi prostřednictvím online reklam, telefonních hovorů nebo sociálních médií a nabízeli prodej vakcín. Když přimějí lidi, aby se přihlásili k očkování, pokusí se získat osobní údaje, které mohou použít k ukradení identity této osoby, a získat čísla kreditních karet nebo informace o bankovním účtu. „Lidé potřebují vědět, že očkování není na prodej a že by se k očkování měli přihlásit pouze prostřednictvím federálních nebo státem schválených zdrojů,“ dodal Kartchner. „Lidé by si také měli dávat pozor na zveřejňování informací o očkovacích průkazech online. Jejich průkazy obsahují osobní údaje, které se podvodníci mohou pokusit použít pro krádež identity.“

Jak chránit vaše informace

Zdravá dávka skepticismu vede dlouhou cestu k ochraně před online podvody, říkají odborníci. „Tyto falešné e-maily mohou mít také podobu podvodů s dárkovými kartami, kdy zpráva obsahuje dárkový certifikát, který musí uživatelé uplatnit kliknutím na tlačítko phishingu.“ Vždy byste měli zkontrolovat e-mailovou adresu odesílatele a zjistit, zda e-mail pochází z oficiálního účtu, řekl Owens. Kyberzločinci mohou někdy použít nulu místo O, aby zmátli uživatele. Máte velkou nabídku v e-mailu? Přejděte přímo na web odesílatele a zkontrolujte svůj účet, místo toho, abyste klikali na odkazy z podezřelého e-mailu od dodavatele. Umístěte kurzor na odkaz vložený do e-mailu (ale neklikejte na něj), navrhuje Owens. Tento odkaz obvykle odhalí adresu URL, na kterou odkaz ve skutečnosti přejde. Neotevírejte žádné přílohy, dokud nepotvrdíte, že je e-mail legitimní, řekl Owens. „Nejdůležitější věcí, kterou mohou lidé udělat, aby se ochránili před potenciálními podvody, je zastavit se a přemýšlet, než někomu poskytnete své osobní údaje nebo něco zaplatíte online,“ řekl Kartchner. „Proveďte průzkum, pokud dostáváte žádosti od neznámého zdroje.“