Skip to content

Proč více inteligentních zařízení vyžaduje ultra širokopásmové připojení

6 de Červenec de 2021
GettyImages 1282184560 41e1d03c5d1343e9b1a9e198b18ff0bb

Klíčové jídlo

  • Google údajně pracuje na zavedení podpory UWB pro budoucí zařízení Pixel.
  • Chytré telefony a domácí zařízení od společností Apple, Samsung a dalších výrobců již podporu UWB obsahují.
  • Díky širší podpoře se odborníci domnívají, že UWB by mohla zásadně zlepšit naši interakci s inteligentními zařízeními v našich životech.
Ultra-wideband (UWB) je rozšiřující se technologie, která si pomalu získává stále větší podporu. Odborníci tvrdí, že by to mohlo v budoucnu vést k lepšímu připojení. Připojení je i nadále obrovskou součástí našich životů, zejména když se dostáváme hlouběji do doby, kdy se internet věcí (IoT) rychle rozrůstá. Jak se připojujeme k více zařízením, stává se důležitější schopnost připojení s přesností a zabezpečením. Proto je připojení ZČU tak důležitým tématem diskuse. Hlavní výrobci smartphonů již nyní usilují o jeho větší podporu – jak Apple, tak Samsung mají zařízení s UWB a Google údajně pracuje na jeho zavedení do budoucích telefonů Pixel. „Ultra-Wideband (UWB) je rádiová technologie podobná Bluetooth Low Energy (BLE) nebo Wi-Fi. UWB má však řadu funkcí, které ji odlišují,“ vysvětlil Roy Johnson, expert na připojení společnosti Allegion, e-mailem. „ZČU poskytuje vysoce přesné určování polohy, které je také pozoruhodně bezpečné.“

Překypující účinností

Jedním z největších pozitiv, které UWB přináší, je nižší spotřeba energie. Johnson říká, že UWB může posílat krátké dávky RF energie na mnoha frekvencích, což jí umožňuje pracovat efektivněji než jiná technologie připojení. „Vysílač v systému UWB používá ve srovnání s jinými technologiemi velmi malý výkon,“ vysvětlil Johnson. „Protože spektrální energie UWB je distribuována široce, má velmi nízkou úroveň vysílacího výkonu při jakékoli konkrétní frekvenci.“

Tato účinnost přináší i další výhody. Protože UWB nepoužívá primární frekvence, které využívá Wi-Fi a Bluetooth, nemusí bojovat s jinými elektronickými zařízeními, která tyto frekvence potřebují. Přetížení je již obrovským problémem nejpoužívanějších pásem, jako je 2,4 GHz, které mnoho bezdrátových směrovačů stále používá, protože může přenášet na delší vzdálenosti a pronikat stěnami a nábytkem. Bohužel kvůli tomuto přetížení není Wi-Fi tak dobrá, jak by mohla nebo měla být.

Nalezení nového účelu

Zatímco ZČU původně začínala jako technologie pro komunikaci s vysokou datovou rychlostí – a la Wi-Fi -, od té doby se vyvinula a stala se více snímací technologií pod vedením konsorcia FiRa. FiRa se věnuje poskytování rozšířené podpory UWB zařízením, přičemž se výrazně zaměřuje na bezproblémové uživatelské prostředí a interoperabilitu. Důvod, proč to tak dobře funguje, je kvůli krátkým dávkám, které vysílá. Podle společnosti Samsung jsou tyto dávky zhruba 2 nanosekundy, což umožňuje systému UWB v zařízeních držet krok s podrobnými informacemi o tom, kde jsou položky, místo aby čekali několik sekund nebo dokonce minut na aktualizaci polohy.

Osoba, která otevírá zámek dveří pomocí svého smartphonu

Nevýhodou však je, že ZČU má omezenou vzdálenost. Přesto existuje spousta aplikací, na které by v budoucnu mohla být použita. Zatímco nejviditelnější prvky jsou podobné těm, které již vidíme – klíče, které vám odemknou dveře, když se k nim přiblížíte, nebo garážová vrata, která se automaticky otevírají, když jedete nahoru – ostatní jsou jemnější. „Vysílač UWB se může dostat k vašemu telefonu – pokud to není příliš daleko – a odeslat výstrahu, která může potenciálně zavolat pohotovostní služby nebo policii,“ řekl Lifewire v e-mailu Rex Freiberger, expert na inteligentní zařízení a generální ředitel společnosti Gadget Review. . Freiberger také poznamenává, že nemocnice jsou hlavními kandidáty na tento typ technologie, protože ji mohou použít ke sledování, kde jsou pacienti, jak blízko jsou k sobě a další.

Výzvy před námi

Stejně jako u každé nové technologie jsou před námi i některé výzvy. Jednou z největších starostí je, že různá zařízení by mohla narazit na problémy s interoperabilitou, v závislosti na tom, jak fungují jejich systémy ZČU. „Protože spektrální energie UWB je distribuována široce, má velmi nízkou úroveň vysílacího výkonu při jakékoli konkrétní frekvenci.“ „Přijetí ZČU se rychle zrychluje s případy použití od bezproblémového přístupu k platbám a dalším,“ řekl Johnson. „Tento široký potenciál v kombinaci se silnou průmyslovou spoluprací a zaměřením na dosažení interoperability je zásadní. Jedním z rizik by mohlo být, že zařízení schopná ZČU nemohou spolupracovat nebo si navzájem rozumět.“ Naštěstí Johnson říká, že konsorcium FiRa tvrdě pracuje na tom, aby zajistilo, že to v budoucnu nebude problém.