Skip to content

Proč všechny vaše gadgety nejsou napájeny solárně

30 de Červen de 2021
GettyImages 949299836 f61ce174de374856ab9ebe13a097a5ea

Klíčové jídlo

  • Nová sluneční sluchátka Urbanista, která potlačují hluk, nebudou nikdy potřebovat nabíjení.
  • Používají Powerfoyle, fotovoltaický materiál, který lze potisknout na látku.
  • Většina gadgetů příliš netrpí na solární energii nebo tráví život v temných kapsách.
Ukazují nová sluchátka na solární energii Urbanista na budoucnost gadgetů, nebo jsou to jen elegantní trik? Sluchátka obsahují aktivní potlačení hluku (ANC) a na tři hodiny napájení sluchátek stačí jedna hodina slunce. I vnitřní světlo bude nabíjet interní baterie, ale nejlepší je denní světlo. A tato baterie vydrží i tak 50 hodin nabíjení. Proč tedy nejsou všechny gadgety na solární energii? „Hlavním problémem je energetika,“ sdělil Lifewire prostřednictvím e-mailu specialista na obnovitelné zdroje energie a terénní úpravy Dan Bailey. „Vezměte v úvahu solární panely na domě. Ve srovnání s vaším telefonem mají obrovskou plochu a váš domov běží docela efektivně. Váš telefon vyžaduje velké energetické úsilí, které v současné době nelze přeměnit ze sluneční energie.“

Na velikosti záleží

Sluchátka usrkávají energii. Pokroky v počítačích s nízkou spotřebou a připojení Bluetooth znamenají, že můžete spustit pár sluchátek pouhým získáváním světla, které na ně dopadá. Totéž platí pro menší zařízení – hodinky, kapesní kalkulačky – po celá desetiletí. Ale pokud jde o telefony, věci se stávají složitějšími. Nejprve potřebujete více energie, a tedy více světla, což se promítne do větších solárních panelů. Kam byste je umístili na telefon? Přední strana je pokryta obrazovkou a zadní strana je skrytá rukou, deskou stolu nebo vnitřkem kapsy. Přirozeným prostředím sluchátek je venkovní prostředí. Sedí na vaší hlavě, vždy na nejlepším místě pro shromažďování fotonů. A protože jsou na vaší hlavě, nikdy je nenecháte v nebezpečném prostředí.

Urbanista Bluetooth, solární sluchátka.

Pokud by telefony byly solární, můžete se vsadit, že spousta lidí by je nechala na přímém slunečním světle, kde by se přehřáli a zemřeli. Pokud jste si někdy koupili některou z těchto nabíječek na solární panely k doplnění telefonu na kempování, víte, že to není nijak zvlášť praktické, a to díky relativně velké potřebě napájení telefonu. „Jednoduchou odpovědí jsou náklady,“ sdělil e-mailům Lifewire recenzent plevelů a instalátor solárních panelů Caleb Chen. „Není to tak jednoduché, jako vzít solární panel a přilepit ho na stávající produkt. Samotné panely a jejich zapojení je třeba integrovat do samotného těla produktu.“ Urbanistova sluchátka používají materiál zvaný Powerfoyle, který lze sítotiskem vytisknout. Není to tak efektivní jako standardní solární články při přeměně přímého slunečního světla, ale při slabém osvětlení to funguje mnohem lépe. To znamená zatažené dny nebo vnitřní osvětlení. Je také méně náročné na úhel dopadajícího světla.

Pohodlné, ne zelené

Hlavním bodem solárních gadgetů je pohodlí. I když to zní dobře, když nečerpáte energii ze sítě, jakékoli ekologické úspory u něčeho tak malého výkonu, jako je sada sluchátek, mohou být vyváženy přidanou složitostí výroby. Ale jaké to je velké požehnání. „Pokud jde o nabíjenou baterii, nerozezná rozdíl,“ říká Chen „Pro koncového uživatele je obrovský rozdíl v tom, že může nabíjet zařízení bez sítě [utility] výkon. „Představte si, že už nikdy nebudete muset nabíjet sluchátka. Vlastně je to docela snadné si pamatovat, protože když jsme používali sluchátka s kabely, nikdy jsme je nemuseli nabíjet.“

Mladý rodič a dítě poblíž stanu v lese se solárním panelem, který získává energii ze slunce.

Měli bychom tedy očekávat solární nabíjení pro další gadgety? Asi ne. Sluchátka se k tomuto ošetření jedinečně hodí, jsou relativně velká, vždy na světle a na provoz potřebují málo energie. Výroba samonabíjecího gadgetu také stojí víc, vše ostatní je stejné. To je obvykle v pořádku u věcí s vysokým statusem – lidé si kupují sluchátka Beats, i když jsou haraburdí – ale možná ne za něco jako solární energii. Z planetárního hlediska má větší smysl zaměřit se obecně na obnovitelnou energii. Na Kostarice je elektrická síť napájena téměř 100% obnovitelné energie. V Portugalsku je to 80%. To znamená, že jakákoli elektrická zařízení jsou z ekologického hlediska volně použitelná. Vybudování infrastruktury samozřejmě stojí environmentální náklady, ale je to opravené. Jinými slovy, solární sluchátka nebudou mít vliv na klimatickou krizi. Ale to jim nedělá nic méně cool.