Historie myšlenek a konceptů je přinejmenším stejně komplikovaná jako zajímavá a je obvykle těžké na ni nejprve poukázat. Jsme však schopni identifikovat první e-mail a víme dost o tom, jak se to stalo a kdy byl odeslán.
Při hledání použití pro ARPANET
V roce 1971 se ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) právě začala objevovat jako první velká síť počítačů. Byl sponzorován a vytvořen americkým ministerstvem obrany a později vedl k rozvoji internetu. V roce 1971 však ARPANET nebyl o nic víc než připojené počítače a ti, kdo o něm věděli, hledali možná využití tohoto vynálezu. Richard W. Watson vymyslel způsob, jak doručovat zprávy a soubory do tiskáren na vzdálených místech. Založil svůj „Mail Box Protocol“ jako návrh standardu podle RFC 196, ale protokol nebyl nikdy implementován. Při zpětném pohledu a vzhledem k dnešním problémům s nevyžádanou poštou a nevyžádanými faxy před tím to pravděpodobně není všechno špatné. Dalším zájemcem o zasílání zpráv mezi počítači byl Ray Tomlinson. SNDMSG, program, který mohl doručovat zprávy jiné osobě na stejném počítači, existoval asi 10 let. Tyto zprávy doručil připojením k souboru vlastněnému uživatelem, kterého jste chtěli kontaktovat. Pro přečtení zprávy jednoduše přečtou soubor.
SENDMSG + CPYNET = EMAIL
Mimochodem, Tomlinson pracoval ve skupině v BBN Technologies, která vyvinula experimentální program pro přenos souborů s názvem CPYNET, který dokázal psát a číst soubory na vzdáleném počítači. Tomlinson nechal CPYNET připojit k souborům místo toho, aby je nahradil. Poté spojil jeho funkčnost s funkcí SENDMSG, aby mohl posílat zprávy na vzdálené stroje. Zrodil se první e-mailový program.
Úplně první e-mailová zpráva v síti
Po několika testovacích zprávách obsahujících nadčasová slova „QUERTYIOP“ a možná „ASDFGHJK“ byl Ray Tomlinson dostatečně spokojen se svým vynálezem, aby ho předvedl zbytku skupiny. Během prezentace o tom, jak jsou forma a obsah neoddělitelné, poslal Tomlinson první skutečný e-mail na konci roku 1971. E-mail oznámil svou vlastní existenci, ačkoli přesná slova byla zapomenuta. Je však známo, že obsahoval pokyny, jak používat znak @ v e-mailových adresách.