Skip to content

Recenze Asus ROG Rapture GT-AC5300

28 de Březen de 2023
hero SQ ASUS Rapture GT AC5300 Router 1 e067c75ddcef4aab9b01e1e83260ec8b

Asus ROG Rapture GT-AC5300

Co máme rádi

 • Třípásmová Wi-Fi
 • Velmi rychle
 • Stvořeno pro streamování ve 4K
 • Optimální pro hraní her

Co se nám nelíbí

 • Velké provedení
 • Drahý
 • Složité uživatelské rozhraní

Asus ROG Rapture GT-AC5300 je velký a odvážný třípásmový Wi-Fi router, který je vyroben speciálně pro hráče a technologicky zdatné kupce, ale jeho výkon dokáže ocenit i průměrný uživatel.

4.5

Herní router Asus ROG Rapture GT-AC5300

Asus ROG Rapture GT-AC5300

v tomto článku

Zakoupili jsme Asus ROG Rapture GT-AC5300, aby jej náš odborný recenzent mohl důkladně otestovat a posoudit. Pokračujte ve čtení pro naši úplnou recenzi produktu.

Pokud jste připraveni posouvat úroveň svého domácího routeru, Asus ROG Rapture GT-AC5300 je jednou z nejrobustnějších a nejschopnějších možností. Je to router 802.11ac, který poskytuje podporu pro vše, co si superuživatel může přát – včetně VR, hraní her a streamování 4K, AiMesh a špičkového bezpečnostního monitorování. Strávili jsme nějaký čas s tímto výkonným routerem a používali jsme jej tak, jak by to mohl průměrný uživatel, přičemž jsme věnovali zvláštní pozornost aspektům včetně rychlosti, výkonu, možností přizpůsobení a uživatelské přívětivosti.

Asus ROG Rapture GT-AC5300

Provedení: Velké a mírně neskladné

Výrobce popisuje GT-AC5300 jako „připravený na bitvu“ pro hraní her a rozhodně to vypadá. Pokud chcete router, který je tenký a dokáže splynout s pozadím, pravděpodobně to nebude ideální kandidát. Hlavní tělo je velký čtvercový blok o rozměrech 10 x 10 x 2,6 palce (HWD). Je robustní a docela těžký, váží 4,41 liber. Přidejte k tělu osm antén a tím se velikost ještě dále rozšíří a vytvoří estetiku, která připomíná pavouka. To je posíleno webovými větracími otvory rozprostírajícími se na přední straně routeru. V závislosti na vašem vkusu to může být prodejní argument a pobídka k tomu, abyste tento router hlasitě a hrdě zobrazovali ve vaší domácnosti. Může to být ale také mírný záporák, protože tento router bude rozhodně vyžadovat slušnou dávku prostoru pro dýchání. Vzhledem k tomu, že je postaven pro větší obydlí, obyvatelé města možná budou chtít zvážit, zda mohou tento statný kus vybavení pojmout.

Asus ROG Rapture GT-AC5300

Proces nastavení: Rychlý, ale možnosti se zdají nekonečné

Nastavení tohoto routeru Asus bylo poměrně jednoduché. Po rozbalení jsme snadno a rychle umístili všechny antény na jejich určená místa. Poté jsme se obrátili na průvodce rychlým startem, který jasně stanovil instalační pokyny pro přípravu modemu, připojení routeru a přizpůsobení nastavení a přihlašovacích údajů prostřednictvím webového rozhraní. Po provedení těchto kroků jsme narazili na chybu odpojení WAN a poprvé jsme neměli připojení k internetu. Nezdálo se, že by to byl důsledek vadného síťového kabelu, ale po nějakém řešení problémů nakonec resetování routeru do továrního nastavení, restartování modemu a dodržování pokynů pomohl problém vyřešit. Jakmile jsme přeskočili tuto počáteční překážku, byli jsme připojeni k naší službě Xfinity 150 Mb/s a asi za pět minut to šlo.

Konektivita: Nejnovější standardy

Asus ROG Rapture GT-AC5300 je třípásmový router, což znamená, že podporuje tři vysílací signály. V případě tohoto routeru to znamená, že si užijete standard 2,4 GHz spolu s 5 GHz signály, které moderní dvoupásmové routery podporují, a navíc získáte další frekvenci 5 GHz. A protože je postaven pomocí nejnovějších standardů 802.11ac, známých také jako Wi-Fi 5, můžete očekávat vyšší rychlosti než starší routery, které používají dřívější bezdrátový standard 802.11n.

V podstatě máte vyhrazený herní Wi-Fi router kombinovaný s šířkou pásma, kterou chcete podporovat další činnosti, jako je streamování obsahu 4K. Záměrem je, že jednu z těchto 5GHz frekvencí přiřadíte pro hraní her a další dva signály lze použít pro všechna ostatní zařízení, která používáte. Zde se GT-AC5300 odlišuje od ostatních routerů. V podstatě máte vyhrazený herní Wi-Fi router kombinovaný s šířkou pásma, kterou chcete podporovat další činnosti, jako je streamování obsahu 4K. Co se týče rychlosti, tento router spadá do třídy routerů AC5300. To znamená, že kombinovaná maximální potenciální rychlost Wi-Fi pro všechny tři frekvence je 5300 Mbps. To se rozpadá až na 1000 pro pásmo 2,4 GHz a 2175 Mbps pro pásma 5 GHz. Obvykle uvidíte třípásmové směrovače ve třídě AC3200, což znamená teoretickou rychlost šířky pásma až 3200 Mb/s. Zatímco GT-AC5300 je na vrcholu totemu, pokud jde o rychlost AC Wi-Fi routeru, je důležité si uvědomit, že se jedná pouze o příklad možného výkonu, nikoli o záruku.

Asus ROG Rapture GT-AC5300

Výkon sítě: Rychlý a pevný

Hned z brány jsme provedli rychlostní test pomocí nástroje Ookla SpeedTest. Při použití webového prohlížeče i mobilní aplikace v různých obdobích během několika dní byla nejvyšší rychlost, kterou jsme trvale schopni zachytit, rychlost stahování 127 Mbps, což téměř převyšuje maximální rychlost našeho ISP 150 Mbps. Někdo s mnohem rychlejším servisním plánem pravděpodobně uvidí vyšší výsledek, než jsme dokázali. Přesto, čísla stranou, rozdíl byl patrný při běžných činnostech na více zařízeních v domácnosti. Okamžitě jsme zaznamenali zvýšenou kvalitu při streamování HD obsahu Netflix a ostrý 4K obraz. Ocenili jsme také téměř úplnou absenci jakéhokoli zpoždění nebo časů načítání, na které jsme byli zvyklí u staršího dvoupásmového routeru, který jsme používali.

Asus ROG Rapture GT-AC5300 je třípásmový router, který je nabitý funkcemi, které si zamilují hráči a pokročilí uživatelé. I když jsme streamovali 4K video na jednom televizoru, hráli hru na herní konzoli NVIDIA z druhého televizoru a streamovali obsah ze dvou iPhonů, dvou počítačů Mac a tabletu Android, nikdy nedošlo ke skoku ve výkonu nebo rychlosti. To by mohlo být způsobeno technologií 4X4 MU-MIMO při práci. MU-MIMO – což je zkratka pro více uživatelů, více vstupů, více výstupů – může poskytovat šířku pásma více zařízením najednou přes čtyři různé kanály. To eliminuje čekací dobu nebo potenciální prodlevy spojené se staršími jednouživatelskými MIMO routery, které mohly zpracovávat požadavky pouze z jednoho zařízení najednou. Namísto toho, abyste museli čekat, až na vás přijde řada, může tento router snadno reagovat na požadavky na data ve více směrech a na více zařízeních bez znatelného narušení. Upozornění je, že náš domov je skromně velký městský byt o rozloze asi 1 100 čtverečních stop. Byli jsme ohromeni výkonem prostoru, který máme, a je snadné uvěřit tvrzení, že tento router je určen pro velmi velké domácnosti. Jako bonus jej lze nastavit s dalšími routery Asus AiMesh a vytvořit tak impozantní Wi-Fi systém pro celou domácnost.

Asus ROG Rapture GT-AC5300

Software: Nejlepší pro superuživatele a hráče

Webové grafické uživatelské rozhraní Asus, které doprovází GT-AC5300, se poměrně snadno orientuje, ale obsahuje spoustu možností pro personalizaci a vlastní nastavení. Má vzhled herního rozhraní, což by rozhodně mohlo být výhodou nebo přitažlivým bodem pro herní zákazníky. Běžnému uživateli ale může připadat webové rozhraní nekonečné z hlediska možností a rozhodování. Okamžitě si všimnete, že funkce specifické pro hry jsou zvýrazněny. K dispozici je herní řídicí panel, který obsahuje nástroje, jako je nastavení profilu hráče, Game Radar pro vyhledání nejrychlejších serverů, herní soukromá síť pro zvýšené zabezpečení a zachycení nejlepších připojení a to, co je známé jako Game Boost, které může zvýšit rychlost výkonu optimální hraní. Můžete také nastavit VPN, aby běžela vedle vašich herních aktivit bez jakýchkoli prodlev nebo přerušení.

Pokud máte mimořádně rychlý plán internetových služeb a technické know-how, zjistíte, že tento router stojí za každou korunu. A přestože je tento router vybaven vestavěnou ochranou proti hrozbám prostřednictvím systému AiProtection poskytovaného společností TrendMicro, existuje celá řada dalších ovládacích prvků pro zabezpečení, sítě a konfiguraci serveru, které ocení nebo využijí v plném rozsahu pouze ti nejpokročilejší uživatelé. . Nejběžnější funkce, které bude většina uživatelů hledat, lze snadno najít z webového portálu a mobilní aplikace – jako je nastavení Wi-Fi pro hosty a rodičovská kontrola, která rodičům umožňuje nastavit časové limity pro použití a také blokovat přístup k webům a aplikacím. I když jsme se rozhodli dokončit nastavení prostřednictvím webového rozhraní, po instalaci jsme se připojili k routeru prostřednictvím mobilní aplikace Asus. Zjistili jsme, že aplikace je vizuálně mnohem přitažlivější a intuitivnější než webová aplikace, ale pro pokročilé uživatele bude webové GUI pravděpodobně preferovanou metodou pro správu změn nebo sledování výkonu nebo zabezpečení.

Cena: Drahé, ale platíte za hodně

GT-AC5300 není výhodná koupě. Doporučená cena je 500 USD, což z tohoto routeru dělá statnou investici. Je možné najít třípásmový herní router za mnohem méně, jako je Jetstream AC3000, který se prodává za přibližně 100 $, ale nezískáte výhodu potenciálních rychlostí šířky pásma, kterými se GT-AC5300 může pochlubit, a také nebudete mít možnost nastavit rodičovské nebo jiné bezpečnostní kontroly. Další možností je Asus RT-AC86U, který se prodává asi o 300 $ levněji a je dodáván s některými nástroji pro vylepšení hraní, které jsou vhodné pro fanoušky online her. Přijdete však o přístup k osmi LAN portům, velkou teoretickou šířku pásma a stejnou úroveň pokročilého ovládání funkcí, jakou nabízí GT-AC5300. Někteří si mohou dávat pozor na cenu, zvláště pokud složité sítě nebo hraní na vysoké úrovni nejsou ve vašem kormidelně nebo zájmech. Přesto, pokud máte výjimečně rychlý plán internetových služeb a technické know-how, zjistíte, že tento router stojí za každý cent.

Asus ROG Rapture GT-AC5300 vs. Netgear Nighthawk Pro Gaming XR700

Asus ROG Rapture GT-AC5300 není, pokud jde o konkurenci, úplně sám o sobě. Netgear Nighthawk XR700 je další třípásmový Wi-Fi router, který představuje mnoho stejných zvonků a píšťalek. Oba se prodávají za stejnou statnou cenu 500 $, mají podobnou hmotnost a rozměry (ačkoli XR700 je o něco širší) a jsou vybaveny třemi porty USB. Ale je tu také několik rozdílů. XR700 může také podporovat standard 802.11ad Wi-Fi, který přichází s potenciálem rychlejšího bezdrátového výkonu. Netgear hodnotí tento router s potenciální rychlostí až 7133 Mbps. Na rozdíl od GT-AC5300 přichází XR700 pouze se čtyřmi anténami a šesti LAN porty a tři pásma Wi-Fi zahrnují frekvence 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz. To se rozpadne na 800 Mbps na frekvenci 2,4 GHz, 1733 Mbps na 5 GHz a 6000 Mbps na 60 GHz spektru. Za předpokladu, že se na oba routery díváte optikou podpory herních aktivit, může vaše rozhodnutí spočívat ve způsobu, jakým ovládáte ovládání specifické pro hry. GT-AC5300 se může pochlubit atraktivním sortimentem nástrojů pro provoz, zabezpečení a personalizaci her z řídicího panelu inspirovaného ROG (Republic of Gamers), ale XR700 může být přesvědčivější koupí, pokud dáváte přednost rozhraní DumaOS. Prozkoumejte další doporučení pro routery DD-WRT, které mohou podporovat hraní her a rozsáhlé domácí sítě, a routery s dlouhým dosahem určené pro velké prostory


Konečný verdikt

Výkonný herní router. Asus ROG Rapture GT-AC5300 je třípásmový router, který je nabitý funkcemi, které si zamilují hráči a pokročilí uživatelé. I průměrný uživatel dokáže ocenit rychlost a výkon, který tento router přináší do domácí sítě, ale rozsah možností a interakce s webovým rozhraním může být skličující pro ty, kteří se při nastavování domácího routeru nechtějí ponořit příliš hluboko. .

brejle

 • jméno výrobku

  Herní router ROG Rapture GT-AC5300

 • Značka produktu

  Asus

 • MPN

  GT-AC5300

 • Cena

  349,99 $

 • Hmotnost

  4,14 liber

 • rozměry produktu

  10 x 10 x 2,6 palce

 • Rychlost

  AC-3500

 • Záruka

  Dva roky

 • Firewall

  Ano

 • IPv6 kompatibilní

  Ano

 • MU-MIMO

  Ano

 • Počet antén

  8

 • Počet pásem

  3

 • Počet kabelových portů

  11

 • Čipová sada

  Broadcom GCM4355E

 • Rozsah

  Velmi velké domy

 • Rodičovská kontrola

  Ano