Klíčové jídlo
- Nové algoritmy rozpoznávání obličeje jsou téměř 100% přesné při identifikaci maskovaných tváří.
- Tuto technologii lze použít k „demaskování“ demonstrantů.
- Policie již rozpoznávání tváří zneužívá a používá ji k hromadnému sledování.
Lepší uznání
Studie z Národního institutu pro standardy a technologie (NIST) zkoumala 65 algoritmů rozpoznávání obličeje poskytovaných po polovině března 2020. Poté porovnala jejich účinnost digitálním přidáním masek k obličejům a provedením před / po testech. K provedení testů použila NIST fotografie a fotografie žadatelů o imigrační výhody. Výsledek? Algoritmy se zlepšují. „Zatímco několik předpandemických algoritmů stále zůstává na maskovaných fotografiích nejpřesnějších, někteří vývojáři předložili algoritmy po pandemii vykazující výrazně lepší přesnost a nyní patří mezi nejpřesnější v našem testu,“ uvádí se ve zprávě. Nejlepší spravované algoritmy správně identifikovat téměř všechny lidi (míra selhání jen 0,3% pro nositele masky). U masek s vysokým pokrytím se míra selhání zvýšila pouze na 5%. Ještě lépe, tyto algoritmy falešně přijímaly „ne více než 1 ze 100 000 podvodníků . “ Spuštění rozpoznávání obličeje na hromadě fotografií, dokonce i složitých, špatně zachycených fotografií překračujících hranice, se liší od 3D map obličeje generovaných systémy odemykání obličejem telefonem, ale přesto. To je velké zlepšení oproti předchozímu testu provedenému NIST. „Někteří vývojáři po pandemii předložili algoritmy, které vykazují výrazně lepší přesnost.“
Dobré zprávy, špatné zprávy
Je zřejmé, že je to dobrá zpráva pro uživatele telefonů. Face ID na iPhone je v dobách COVID něco jako závazek. Pokud chcete svůj iPhone používat k bezkontaktní platbě přes Apple Pay, musíte nejprve iPhone odemknout (zadáním přístupového kódu), poté aktivovat Apple Pay a znovu ověřit. S lepší přesností přichází snazší přístup k chráněným datům. Ale toto vylepšení rozpoznávání maskovaných tváří má také své stinné stránky. Demonstranti nyní často nosí masky, zčásti proto, že donucovací orgány pořizují videa a fotografie protestů a demonstrací a k identifikaci účastníků používají rozpoznávání tváře (masky navíc brání šíření COVID). Ve Velké Británii, proslulé celoplošným CCTV sledováním, zavádí londýnská metropolitní policie živé kamery pro rozpoznávání obličeje.
Nemůžete to mít oběma způsoby
Jsme si dobře vědomi starého kompromisu mezi bezpečností a pohodlím. Je vhodné mít žádné heslo nebo používat jméno svého psa. Je však bezpečnější použít jedinečnou, složitou (a těžko zapamatovatelnou) přístupovou frázi. Biometrie je pro obecné ID již problematická. Je snadné získat nové číslo kreditní karty, pokud vám například dojde ke krádeži. Pokud jsou však vaše otisky prstů ohroženy, jste v háji. Alespoň otisky prstů jsou snadno ovladatelné. Můžete nosit rukavice nebo se něčeho jen nedotýkat. Tvoje tvář je venku na veřejnosti, kdokoli ji může zaznamenat. A teď nepomůže ani nošení masky. Přinejmenším nemusíte vytahovat kreditní kartu, abyste mohli platit za potraviny.