Klíčové věci
- Nový software umožňuje uživatelům přenést skutečný svět do virtuální reality.
- Uživatelé budou mít brzy mnoho možností, se kterými mohou experimentovat ve smíšené realitě, protože se do obchodů dostává stále více náhlavních souprav.
- Bloomberg uvádí, že zařízení Apple se smíšenou realitou by mohlo být spuštěno již v příštím roce.
Míchání virtuálního a reálného světa je jedním z nejžhavějších nových trendů v technologii. Headset XR-3 pro smíšenou realitu od Varo Lab dostává nový software, který uživatelům umožní sledovat tvary. Tvary pak mohou být použity jako okna do reality pro uživatele s náhlavními soupravami pro virtuální realitu (VR). Apple údajně plánuje vydání headsetu pro smíšenou realitu příští rok. „Sloučením digitálních a fyzických prvků, MR [mixed reality] vytváří mnohem realističtější zážitek ve srovnání s VR,“ řekl David King Lassman, generální ředitel vývojáře smíšené reality GigXR pro Lifewire v e-mailovém rozhovoru.
Míchání to
Varjo Lab Tools je brzy vydaná softwarová sada, která bude fungovat s náhlavní soupravou pro smíšenou realitu Varjo XR-3. Headset nabízí způsob, jak nahlédnout do skutečného světa pomocí barevných kamer. Mnoho VR náhlavních souprav nabízí způsoby, jak zobrazit rozšířenou realitu (AR) přenesením virtuálních objektů do skutečného světa. Ale nový software Varjo je navržen tak, aby přinesl skutečné věci do virtuálního světa. Software je součástí nové platformy, kterou Varjo nazývá Reality Cloud pro virtuální teleportaci. Uživatelé mohou zachytit skutečný prostor na určitém místě a sdílet tuto realitu v extrémních detailech, aby ji vzdálená osoba mohla zažít ve virtuálním světě.
Software funguje tak, že podrobně naskenuje detaily místnosti a poté nechá uživatele ukázat někomu vzdáleně lokalizovaný pohled na místnost v reálném čase. Pro uživatele by smíšená realita mohla nabídnout zvýšenou bezpečnost při nošení brýlí pro VR. „Lidé méně pravděpodobně zakopnou o nábytek nebo v extrémním případě vstoupí do provozu, pokud nábytek a provoz jsou součástí reality, kterou vidí,“ řekl technologický expert Jeff Miller Lifewire v e-mailovém rozhovoru. „To není jisté, jak jsme viděli u Pokémon Go, kde několik lidí vstoupilo do provozu nebo podniklo jiné nebezpečné akce, zatímco byli zcela pohlceni obrazovkou svého telefonu.“ Uživatelé budou mít brzy spoustu možností, se kterými mohou experimentovat ve smíšené realitě. Společnost Nreal nedávno oznámila, že její brýle pro rozšířenou realitu za 599 dolarů budou k dispozici příští měsíc prostřednictvím společnosti Verizon.
Bloomberg uvádí, že zařízení Apple se smíšenou realitou by mohlo být spuštěno již v příštím roce. Není to poprvé, co Gurman informoval o tomto zařízení pro smíšenou realitu. Zpráva říká, že bude mít pokročilé čipy, displeje, senzory a funkce založené na avatarech. Sloučením digitálních a fyzických prvků, MR [mixed reality] vytváří mnohem realističtější zážitek ve srovnání s VR.
Budoucnost je smíšená
Možnosti budoucího využití smíšené reality sahají od medicíny po každodenní komunikaci, říkají pozorovatelé. Letecký a obranný průmysl používají náhlavní soupravy se smíšenou realitou, aby udržely nízké náklady. Zdravotnické figuríny, na kterých mohou studenti cvičit, mohou stát až 70 000 dolarů za kus a letecké simulátory pro komerční letadla jdou do stovek tisíc nebo dokonce milionů dolarů, zdůraznil Lassman. Jedním z potenciálních uživatelů smíšené reality je medicína. Například v GigXR je HoloPatient – pacient s hologramem – superponován do skutečného fyzického okolí uživatele. „Přemýšlejte o virtuálním pacientovi, který sedí na skutečné židli před vaší třídou nebo dokonce ve vašem obývacím pokoji, kde můžete bezpečně pozorovat, hodnotit a diagnostikovat stav pacienta,“ řekl Lassman. Vzdělávání je další oblastí, kde by smíšená realita mohla porazit skutečný svět. „Holografické“ zážitky se smíšenou realitou mohou prodejním týmům umožnit ukázat zákazníkům, jak budou produkty vypadat a fungovat v jejich prostoru,“ řekl v e-mailovém rozhovoru pro Lifewire Alex Young, generální ředitel pohlcující vzdělávací firmy Virti. Astronauti NASA také používají smíšenou realitu na oběžné dráze. Agentura nedávno testovala náhlavní soupravu Microsoft HoloLens se smíšenou realitou pro sledování experimentů na palubě vesmírné stanice. Minulé léto použila astronautka Megan McArthur náhlavní soupravu AR k výměně kusu hardwaru v laboratoři Cold Atom Lab, což umožnilo zařízení vyrábět ultrachladné atomy draslíku. „Cold Atom Lab investuje do využití této technologie na vesmírné stanici nejen proto, že je zajímavá, ale také proto, že by mohla poskytnout další možnosti pro tyto složité úkoly, u kterých spoléháme na astronauty,“ řekl Kamal Oudrhiri, projekt Cold Atom Lab. manažer ve společnosti JPL v tiskové zprávě. „Tato aktivita byla dokonalou ukázkou toho, jak Cold Atom Lab a kvantová věda mohou využít technologie smíšené reality.“