Skip to content

Superpočítač Meta přivede Metaverse k životu

16 de Duben de 2022
GettyImages 1145684652 b5c1645bf5ef4ff68ceca3903de14e1b

Klíčové věci

  • Meta staví to, o čem tvrdí, že bude největším superpočítačem svého druhu.
  • Superpočítač s názvem RSC je již funkční.
  • RSC pomůže trénovat různé modely umělé inteligence k vytvoření metaverze.
Nepotřebujete diplom z informatiky, abyste si uvědomili, že vytvoření metaverze, jak ji popisuje Mark Zukerberg, by vyžadovalo obrovský výpočetní výkon. Dobře, že to Meta vyřešila. Poslední dva roky Meta stavěla superpočítač nazvaný AI Research SuperCluster (RSC), o kterém říká, že bude hrát důležitou roli při uvádění metavesmíru k životu. RSC je již v provozu v omezené kapacitě a Meta tvrdí, že po dokončení půjde o nejrychlejší superpočítač svého druhu. A experti se nemohou dočkat, až jej využijí k vytvoření metaverze. „Společnosti, jako je ta naše, které si představují, že zážitky z metaverze budou obohacující, emocionálnější a smysluplnější, mohou být schopny využít platformu jako je tato, aby zesílily náš dopad,“ řekl Lifewire Aaron Wisniewski, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti OVR Technology. emailový rozhovor.

Jeden za všechny

Wisniewski, jehož společnost pracuje na vylepšení virtuální reality (VR) přidáním čichu, podle mínění čichu hluboce ovlivňuje to, jak myslíme, cítíme a chováme se. „Představte si, že 7 miliard lidí definuje a sdílí své ideální smyslové světy v reálném čase?“ Řekl, že „sdílená realita“ metaverze by vytvořila neuvěřitelné možnosti pro spojení, empatii, učení a lepší pohodu, což je něco, co zdůraznil, „nikdy v historii nebylo možné“. „Výpočetní výkon tohoto rozsahu by mohl urychlit příchod pohlcujícího, rozsáhlého a inkluzivního metaverze, který všichni dychtivě očekáváme.“ Meta doufá, že pomocí RSC pomůže vytvořit tento nový zážitek. Ve svém příspěvku na blogu společnost uvedla, že na vytvoření RSC spolupracuje s NVIDIA. V současné době superpočítač používá jako své výpočetní uzly 760 systémů NVIDIA DGX A100, celkem tedy 6080 GPU NVIDIA A100. GPU A100 s cenou přes 10 000 $ používá stejnou architekturu Ampere, která pohání spotřebitelské grafické karty řady RTX 3000 GPU. A100 je však optimalizován spíše pro strojové učení (ML) než pro hraní her, Meta dodal, že plánuje zvýšit počet GPU na 16 000, což podle ní zvýší výkon AI superpočítače více než 2,5krát. „Výpočetní výkon tohoto rozsahu by mohl urychlit příchod pohlcujícího, rozsáhlého a inkluzivního metaverze, na který všichni dychtivě čekáme,“ řekl Wisniewski.

Oko pro AI

Při představování RSC Mark Zuckerberg napsal: „Zážitky, které budujeme pro metaverse, vyžadují enormní výpočetní výkon (kvintiliony operací za sekundu!) a RSC umožní nové modely umělé inteligence, které se dokážou poučit z bilionů příkladů, porozumět stovkám jazyky a další.“ Meta výzkumníci již používají RSC k trénování rozsáhlých modelů zpracování přirozeného jazyka (NLP) a počítačového vidění. První srovnávací testy odhalují, že RSC již provozuje modely NLP třikrát rychleji a pracovní postupy počítačového vidění 20krát rychleji než jeho současná infrastruktura, což připravuje cestu pro školení pokročilejších modelů. Pokročilejší modely trénované na RSC mohou zlepšit kvalitu sledování zařízení VR. Blížící se uvedení vysoce očekávaného headsetu Project Cambria by také možná umožnilo nové funkce počítačového vidění. Nový stroj bude použit k trénování obrovského nového rozpoznávání řeči, zpracování jazyka a modelů počítačového vidění, které poslouží jako základ pro další generaci služeb společnosti řízených umělou inteligencí.

Umělá realita

Abhishek Choudhary, zakladatel edutech platformy AyeAI s podporou umělé inteligence, řekl Lifewire prostřednictvím LinkedIn, že RSC umožní spravedlivější přístup ke kognitivním počítačům pro populaci obecně. „Jednou [the RSC] Po dokončení můžeme očekávat lepší a rychlejší diagnostiku z lékařských snímků, lepší komunikaci napříč různými lingvistickými prostředími a tolik očekávaná vylepšení metaverze.“

Uměle inteligentní robot pracující na dotykovém displeji plném dat.

Meta říká, že RSC bylo vytvořeno tak, aby bylo zachováno soukromí a zabezpečení jako hlavní oblasti zájmu. Než jsou data importována do RSC, projdou procesem kontroly ochrany soukromí, aby se potvrdila správnost anonymizace. Poté je zašifrován, než najde své použití v trénovacích modelech AI. Facebook sdílel svou vizi RSC a uvedl, že doufají, že jim pomůže vybudovat zcela nové systémy umělé inteligence. Chtěli by například, aby RSC pomáhalo usnadňovat překlady hlasu v reálném čase velkým skupinám lidí, z nichž každý mluví jiným jazykem, aby mohli bezproblémově spolupracovat na výzkumném projektu nebo si spolu jen zahrát hru. Choudhury je z té vyhlídky nadšený. „Jako technolog se mohu stěží dočkat zážitku z metaverze, kdy si budu moci užívat živou hudbu a divadelní představení v jazycích, kterým nerozumím, a být schopen hovořit v reálném čase s lidmi, se kterými nesdílím žádný společný jazyk.“