Klíčové informace
- Podle OSN je svět v „klimatické nouzi“ a spotřebitelé a vlády musí provést změny, aby zvýšily udržitelnost do budoucna.
- Technologické inovace v různých odvětvích si spotřebitelé pravděpodobně nevšimnou, ale mohou mít dopad potřebný ke zmírnění klimatologické katastrofy.
- Vlády budou muset přejít k internacionalistickému pohledu na politiku a hospodářský rozvoj, aby příští generaci zmírnily klimatické změny způsobené lidmi, říkají odborníci.
Udržitelnost vs. inovace
Debata mezi udržitelností a inovacemi pokračovala, protože světoví lídři přehodnocovali ekonomický rozvoj ve světě, tvrdí odborníci, který balancuje na ekologickém kolapsu. Začátkem tohoto měsíce Japonsko slíbilo ukončit prodej vozidel na bázi ropy, místo toho se rozhodlo pro výrobu energeticky účinných elektrických a hybridních alternativ. Doufají, že do roku 2035 postupně vyřadí automobily s benzínovým motorem. Mezi další země, které se chystají přestat používat benzínové automobily, patří Dánsko, Irsko, Nizozemsko a Norsko a také Spojené království Pro Ameriku je prvním státem, který se pro tento závazek rozhodl, Kalifornie, která doufá, že do roku 2035 ukončí prodej nových benzínových a naftových automobilů. Dekarbonizace automobilového průmyslu bude pravděpodobně nejrozšířenější a nejnápadnější změnou pro spotřebitele. „Nejtrvalejším problémem při přijímání politiky v oblasti klimatu je, zda jsou země ochotné nebo schopné přijmout politicky nabitější řešení.“ Přechod na více zelených energií a čistých technologií zůstane průměrným člověkem bez povšimnutí, řekl Lowe. Tyto změny pomohou zlepšit dlouhověkost naší planety a budou mít malý až žádný dopad na každodenní život Američanů. „Spotřebitel si nevšimne, že jeho elektřina pochází spíše z čistých dodavatelských technologií než ze špinavých, energie bude stále proudit ze zásuvek stejným způsobem,“ řekl. „Pokud bychom měli vlády, které by přemýšlely dopředu a nařizovaly dosažitelná zlepšení účinnosti spotřebičů, spotřebitelé by si určitě všimli snížení svých účtů za elektřinu.“ Udržitelnost dlouhodobě vyrábí cenově dostupnější alternativy energie. Obnovitelné zdroje klesly pod cenu uhlí v roce 2018 a pouze nadále klesaly ceny a v roce 2020 dosáhly rekordních minim. Lidé mohli vidět, jak se jejich účty v blízké budoucnosti snižují, protože více zařízení a obytných oblastí přijímá zelené možnosti jako sluneční a větrná energie.
Nová technologie na obzoru
Obnovitelná energie explodovala v důsledku roku 2020. Podle nejnovějších údajů Mezinárodní energetické agentury (IEA) představovala bezuhlíková elektřina letos více než 90% přidané energetické kapacity, většinou solární a větrné energie. To se za posledních pět let téměř zdvojnásobilo; v roce 2015 dosahovala kapacita obnovitelné energie přibližně 50%. Vědci z IEA naznačují, že v roce 2021 by se to mohlo opět zvýšit. „Budoucnost vypadá jasněji s novými kapacitami, které jsou na cestě k dosažení nových rekordů v letošním a příštím roce,“ uvedl v tiskové zprávě Fatih Birol, výkonný ředitel IEA. V příštích pěti letech organizace očekává, že 95% energetické kapacity bude obnovitelných.
Globální ekonomické inovace
Nejtrvalejším problémem při přijímání politiky v oblasti klimatu je, zda jsou země ochotné nebo schopné přijmout politicky nabitější řešení. Guterres ve svém projevu k OSN posteskl nad pojmem vlád, které se samy zajímají, a řekl, že jde o to, bojovat o globální budoucnost pro další generace. Vlády budou muset pochopit zvlněný efekt svých politik a akcí a nečinnost je pro vědce a aktivisty největším problémem. Aby si chudší země mohly dovolit rozvoj nových zelených technologií, mohou potřebovat vážnou ekonomickou pomoc od mezinárodních orgánů, jako jsou státy, které patří do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, známé jako OECD. Technologický pokrok umožňuje určitou míru spolupráce a sdílení mezi zeměmi, ale může dojít až tak daleko. Loweovi to nestačí. „Je téměř nemožné vidět, jak technologická vylepšení, která jsou v plánu, mohou dosáhnout snížení emisí potřebného k udržení nárůstu průměrné globální teploty pod méně náročným pařížským cílem 2 stupně Celsia do roku 2030,“ řekl.