Skip to content

Technologie, kterou lze očekávat v roce 2021

17 de Září de 2021
GettyImages 1183261731 6938cdc7997a4a948e8ad3fb71877ab9

Klíčové informace

  • Uživatelé chytrých telefonů mohou očekávat, že v roce 2021 bude pokrytí 5G ještě širší.
  • Umělá inteligence má vědcům pomoci při dalším průlomu.
  • Společnosti najdou nové způsoby monitorování svých zaměstnanců, kteří pracují na dálku, což vyvolá obavy o soukromí.
Technologické inovace příštího roku nám pomohou dělat věci rychleji a zároveň pečlivě sledovat naši práci a zdraví. Od neuvěřitelně rychlých kvantových počítačů po rychlejší mobilní telefonní služby se v roce 2021 máte na co těšit.

5G zabere

Na trh přichází spousta telefonů 5G, ale pokrytí superrychlou technologií je omezené. Příští rok budou bezdrátové společnosti rozšiřovat své sítě a otevírat zcela nový svět možností pro mobilní zařízení. „Vzhledem k tomu, že se omezení COVID zmírňují, video bude i nadále zajišťovat velkou část spotřeby dat, ale technologie pevného bezdrátového přístupu (FWA), jejímž cílem je poskytovat konektivitu„ podobnou vláknu “v domácnostech prostřednictvím 4G/5G, získá větší dynamiku, zejména v příměstských a venkovských oblastech, “předpovídá Marc Serra Jaumot, CMO a vedoucí korporátního rozvoje společnosti Infovista.

Počítače by se za vás mohly vydávat

Umělá inteligence se stává děsivě živou. Letos OpenAI představila nový systém GPT-3, který pojme neuvěřitelně realistické konverzace. Na otázku, co je to kreativita, systém odpověděl: „Myslím si, že kreativní vyjádření je přirozeným vedlejším produktem vyrůstání v rozmanitém světě“, podle The New York Times. „Čím je svět rozmanitější, tím více se vystavujete různým lidem, různým příležitostem, různým místům a různým výzvám.“ Takové příklady AI určitě obnoví debatu o tom, zda by bylo etické používat počítače k ​​vydávání se za lidi.

AI objeví novou vědu

Asi nejúžasnějším vědeckým úspěchem letošního roku bylo řešení problému skládání bílkovin pomocí AI společnosti Google a nástroje DeepMind pro hluboké učení. „Schopnost přesně předpovídat proteinové struktury z jejich sekvence aminokyselin by byla obrovským přínosem pro biologické vědy a medicínu,“ píše Ewen Callway v Příroda. „Výrazně by to urychlilo snahu porozumět stavebním kamenům buněk a umožnilo by to rychlejší a pokročilejší objevování léků.“ Odborníci předpovídají, že AI v příštím roce pomůže více vědeckým objevům.

Aplikace budou sledovat vaše zdraví

Ve vývoji je mnoho nových aplikací, které zvládnou vše od sledování stavu COVID-19 až po kontrolu počtu červených krvinek. Toto je jen první vlna nové lékařské softwarové pobočky, která bude sledovat vaše zdraví pomocí chytrého telefonu.

Tech bude sledovat vaši práci

Jak v době pandemie koronaviru pracuje více lidí z domova, zaměstnavatelé vymýšlejí nové způsoby, jak je sledovat. Společnosti mají k dispozici všechny druhy softwaru pro sledování toho, co zaměstnanci dělají ve společnosti. „Tato technologie vyvolává ožehavé otázky týkající se soukromí ohledně toho, kde zaměstnavatelé dělají hranici mezi udržením produktivity domácí pracovní síly a strašidelným sledováním,“ píše Adam Satariano. Zatímco mnoho administrativních pracovníků zůstane příští rok doma, očekávejte od firem větší dohled.

Esporty budou větší

Osobní sporty jsou během pandemie nepohodlné a nebezpečné, takže se mnoho lidí obrací k virtuálnímu druhu. Podle průzkumu společnosti Deloitte „Během krize si třetina spotřebitelů poprvé objednala službu videoher, využila službu cloudových her nebo sledovala esporty nebo virtuální sportovní akce“. Příští rok dostane své hry online více lidí než kdy dříve.

Budete streamovat více událostí živě

Živá zábava je taková 2019. Nebo je? Podle průzkumu společnosti Deloitte třetina spotřebitelů uvedla, že by nebyli pohodlní chodit na živé akce po dobu šesti měsíců. Zatímco se zavádí vakcína proti COVID-19, bude trvat dlouho, než se lidé budou moci vtěsnat znovu do kin. Ale v roce 2021 bude živá vystoupení streamovat více umělců než kdy dříve, což může být další nejlepší věc, jak držet na davu na koncertě plastový kelímek.

Budete moci ukládat data o DNA

Zapomeňte na pevné disky. Microsoft a další společnosti pracují na tom, aby vám umožnily ukládat neuvěřitelné množství informací o DNA. „DNA je neuvěřitelná molekula, která ze své podstaty poskytuje úložiště s ultra vysokou hustotou po tisíce let,“ řekla Bio-IT World Emily Leproust, spoluzakladatelka a generální ředitelka společnosti Twist Bioscience. „Na uložení všech digitálních dat světa by teoreticky stačilo 20 gramů DNA.“ Neuvěřitelná technologie se chystá uvolnit v roce 2021. Osobně se těším, až si svoji hudební sbírku uložím do své DNA.