Skip to content

Vaše Apple Watch by mohly pomoci zkrotit noční můry

13 de Prosinec de 2022
NightWare e004a27b9a9c4fc59281980881c2405f

Klíčové věci

  • NightWare je aplikace pro Apple Watch nedávno schválená FDA ke zmírnění nočních můr souvisejících s PTSD.
  • Výsledky studie zahrnující NightWare vypadají slibně, ale aplikace pravděpodobně nenahradí léky a terapii, říkají odborníci.
  • Aplikace funguje tak, že sleduje pohyb chytrých hodinek a údaje o srdečním tepu a poté přeruší spánek bzučením.

Aplikace nedávno schválená FDA pro boj s nočními můrami souvisejícími s PTSD je slibná, ale je nepravděpodobné, že by nahradila léky a jiné terapie, říkají odborníci.

NightWare je aplikace pro Apple Watch, která pomáhá léčit noční můry pocházející z poruch, jako je PTSD. Funguje tak, že monitoruje pohyb chytrých hodinek a údaje o tepové frekvenci, aby detekoval špatné sny a přerušil je, aniž by uživatele probudily vibracemi. Aplikace se má používat pouze na předpis, a to je podle pozorovatelů dobře. „Nevýhoda tohoto přístupu je, že nedělá nic s adrenalinovou reakcí, takže bych se obával, že adrenalin naruší spánek i poté, co aplikace probudí uživatele,“ řekl Dr. Aaron Weiner, klinický psycholog, který se specializuje na trauma, řekl v e-mailovém rozhovoru. „Může to také snížit šanci, že se jednotlivec rozhodne navštívit terapii, což by byl nakonec nejúčinnější způsob, jak trvale řešit příznaky PTSD.“

Bez Rx nepoužívejte

Tvůrce aplikace říká, že software nemá nahrazovat terapii, ale má být součástí celkové léčebné strategie, která zahrnuje léky. Společnost také varuje před používáním NightWare, pokud během spánku „hrajete“. NightWare se učí spánkový vzorec nositele po několika dnech nošení hodinek každou noc, říká společnost. Uživatelé nosí hodinky pouze při spánku a dobíjejí je během dne. 30denní randomizovaná studie se 70 pacienty ukázala lepší kvalitu spánku s NightWare než v kontrolní skupině, uvedl FDA v prohlášení. „Spánek je nezbytnou součástí každodenní rutiny člověka,“ řekl Carlos Peña, ředitel Úřadu neurologických a fyzikálních lékařských přístrojů v Centru pro přístroje a radiologické zdraví FDA. „Někteří dospělí, kteří mají poruchu nočních můr nebo trpí nočními můrami způsobenými PTSD, však nejsou schopni získat odpočinek, který potřebují. Dnešní povolení nabízí novou možnost léčby s nízkým rizikem, která využívá digitální technologii ve snaze poskytnout dočasnou úlevu od spánku.“ rušení související s nočními můrami.“

Depresivní voják a jeho psychoterapeut během sezení.

Jedním z potenciálních problémů s NightWare je to, že i když je navržen tak, aby nevzbudil uživatele, když mají noční můru, bzučící upozornění by je mohlo vyřadit z REM spánku, „což by jinak mohlo být posilující, ale méně nočních můr by bylo tak neuvěřitelně užitečné. lidi,“ řekl Weiner.

Vyplnění prázdnoty

Weiner poukázal na to, že aplikace by mohla vyplnit mezeru v léčbě, protože současné možnosti jsou omezené. Psychiatři předepisují lék s názvem prazosin ke snížení produkce adrenalinu, „protože noční můry s posttraumatickou stresovou poruchou pocházejí z traumatické vzpomínky, která se objevuje ve snu a poté spouští uvolnění adrenalinu,“ řekl. Dalším přístupem je znecitlivění pacientů k traumatické paměti pomocí terapie, čímž se zastaví boj nebo útěk adrenalinová reakce, řekl. PTSD a problémy se spánkem jsou hlavním problémem, říkají odborníci. Jedna studie zjistila, že celoživotní prevalence PTSD u dospělých Američanů je 6,8 procenta. Aplikace by neměly být používány jako náhrada terapie, řekla psycholožka Nikki Winchester v e-mailovém rozhovoru. „Ve většině případů by lidé měli vyhledat léčbu u licencovaného terapeuta,“ dodala. „Aplikace však mohou být užitečnými nástroji pro poskytování dovedností zvládání symptomů, které jsou snadno dostupné.“ Spánek je nezbytnou součástí každodenní rutiny člověka. NightWare je jediná aplikace, která je schválena FDA pro PTSD a noční můry, ale patří mezi rostoucí počet aplikací zaměřených na zlepšení spánku. Existuje například Sleep Cycle, který tvrdí, že „sleduje a analyzuje váš spánek, probouzí vás v nejdokonalejší čas a cítíte se odpočatí“. Další možností je Pillow Automatic Sleep Tracker, který používá „pokročilé algoritmy, které monitorují vaše pohyby a srdeční frekvenci, aby vás probudily v nejlehčí možné fázi spánku“. Nebo můžete vyzkoušet Sleep Tracker ++, který „využívá možnosti sledování pohybu a zdraví vašich Apple Watch k měření délky i kvality vašeho spánku“. Zdravý spánek je důležitý pro každého, protože poskytuje fyzické i psychické výhody. Pro lidi s PTSD je spánek zvláštní výzvou a NightWare by mohl být cenným nástrojem, který jim pomůže se s tím vyrovnat.