Skip to content

Vy a váš elektromobil si zasloužíte bezpečnější pneumatiky pro ledové počasí

10 de Duben de 2022
DSC 8009 c5191c3e52f04dd3bd13008c40164fd3

Už jsem seděl za volantem Acura NSX. Je to nádherné hybridní superauto, které se skvěle ovládá. Je to však poprvé, co to jedu na čtyři palce ledu. Minulý týden jsem měl možnost otestovat nejnovější zimní a celoroční pneumatiky od Bridgestone na jeho Winter Driving Experience poblíž Steamboat Springs v Coloradu. I když jsem roky informoval přátele a rodinu, že pár dobrých zimních pneumatik je mnohem lepší než pohon všech kol, byla to příležitost nejen vidět to v akci, ale také příležitost pocítit, jak daleko pokročila technologie pneumatik.

A přestože jaro už může být za dveřmi, pokud jsme se dozvěděli něco z televizního seriálu HBO o dracích, stětí hlav a incestu, zima se blíží.

Supercar na ledě

NSX, které jsem řídil, nebylo na zimních pneumatikách; jezdila po všechna roční období – pneumatika, která je svým způsobem nadšencem všech profesí. Nabízí dobrou ovladatelnost za suchého počasí, ale dokáže také zkrátit déšť, sníh a led, pokud řidič rozumí podmínkám. Na superautu se mi stále dařilo objet v podstatě autokrosovou trať se mnou za volantem, i když jsem vytáhl kužel. Brzdil jsem příliš pozdě a zatáčel příliš rychle. Ale nikdy jsem se jen tak divoce nevymkl kontrole, což by asi před 10 lety na všech ročních obdobích pravděpodobně bylo. Strávil jsem roky jízdou k jezeru Tahoe ve sněhu s celoročním provozem na svém WRX s pohonem všech kol. Fungovaly velmi dobře, ale věděl jsem, že musím být opatrný. Kdybych měl to auto stále (RIP boxerový motor, který jednoho dne explodoval) a jezdil na nejnovější várce všech sezón, cítil bych se mnohem jistěji.

EV pneumatiky

Což nás přivádí k EV. Většina z nich je vybavena vysoce účinnými pneumatikami. Mají nízký valivý odpor a obecně těží z čísel dojezdů, které si výrobci automobilů zajistili prostřednictvím testování EPA. Nicméně, řemeslo je v tom, že nejsou přesně stavěny na to, aby se vypořádaly se sněhem a ledem.

Detailní záběr na pneumatiku Bridgestone.

Získal jsem více než několik elektromobilů (včetně mé Kona Electric), abych protočil kola i na mírně kluzkých silnicích během zrychlování. Jistě je to zábava, ale je to také připomínka toho, že kdyby sněžilo, musel bych opravdu sešlápnout plyn, brzdění a řízení, abych se dostal do cíle. Mnoho elektromobilů má navíc výhodu vynikajícího vektorování točivého momentu. Tehdy je otáčení každé pneumatiky řízeno vozidlem tak, aby poskytovalo maximální množství trakce. Pokud jedna pneumatika prokluzuje, dodávka, nákladní automobil nebo SUV může snížit přenos výkonu na toto kolo a zvýšit výkon na jiné kolo s lepší přilnavostí. To je úžasné, ale pokud žádná z pneumatik nemůže mít správnou přilnavost, máte problém.

Zpět k jízdě dozadu

Zimní pneumatiky mohou být nejlepší volbou pro ty, kteří se potýkají s měsíci kluzkých a zasněžených silnic, a mohu vám říci, že jsou mnohem lepší, než si pamatuji. Bridgestone vybavil SUV Acura MDX svými zimními pneumatikami Blizzak (skutečné jméno) a jejich celoročními pneumatikami jako příležitost otestovat obě nastavení na stejném typu vozidla. Stejně jako NSX si MDX s celoročním provozem vedl překvapivě dobře. Ale pak jsem řídil vozidlo s Blizzaky. V jednu chvíli mi bylo řečeno, abych jel 30 mil za hodinu ze zamrzlého kopce, pak dupl na brzdy, uvolnil brzdy, pak rychle zatočil doprava, rychle doleva a pak znovu dupl na brzdy. Vyrůstat v jízdě ve sněhu a strávit několik let zdoláváním silnic Tahoe během víkendu v mém mozku, to vše je recept na katastrofu. Ale udělal jsem to a bylo to v pohodě. Počkej, bylo to lepší než dobře. Bylo to neuvěřitelně působivé. Po celý den mě instruktoři nechali dělat věci v Acura MDX vybaveném Blizáky, o kterých jsem si byl jistý, že mě sklouznou do sněhové pokrývky.

Žlutý testovací vůz Bridgestone jezdící na zasněžené trati, aby otestoval trakci pneumatik.

Pak jsem se zeptal na pohon všech kol – MDX i NSX jsou vybaveny systémem Acura SH-AWD (super ovladatelný pohon všech kol) – slyšel jsem totéž od instruktorů a hlavního produktového manažera Bridgestone, Brada Robinsona. Pohon všech kol je skvělý pro akceleraci, ale má výhody oproti vozům s pohonem zadních a předních kol v zatáčkách a brzdění. Jeden instruktor mi vyprávěl o události, kdy vozidla s pohonem předních kol předčila na ledové dráze vozidla s pohonem všech kol, když byla obě vybavena zimními pneumatikami. Jinými slovy, pneumatiky jsou důležité v kluzkých a zledovatělých podmínkách. Mnohem víc, než si většina lidí uvědomuje, a technologie, která stojí za tím, jak pracují, je zajímavá.

Směsi a Snipes

Co odlišuje celoroční a zimní pneumatiky od ostatních typů pneumatik, je směs a běhoun. Rozdíly v běhounu se zdají být bez rozmyslu. Ale jde o víc, než jen hodit na gumu hromadu snipes (aka žlábků a běhounů) a říkat tomu den. Robinson mi řekl, že společnost zpočátku používá virtuální modelování, poté vezme pneumatiky na ledovou dráhu, aby otestovala jejich přilnavost a záběr na silnici a zajistila, že řidiči budou mít příjemný a pohodlný zážitek z jízdy. „Evoluce není jen proto, abychom vám poskytli sebevědomou zimní trakci, ale také aby pneumatika fungovala více jako běžná pneumatika,“ řekl Robinson. Guma, která dopadá na vozovku, je také mnohem složitější, než si většina řidičů uvědomuje. Směs musí zůstat měkká a poddajná během extrémně chladného počasí, aby přilnula k vozovce. Bridgestone používá svou patentovanou vícebuněčnou směs, která odstraňuje a odpuzuje vodu z povrchu pneumatiky při jejím kontaktu s vozovkou. Ukázalo se, že nejkluznější podmínky jsou několik stupňů nad a pod 32 stupňů Fahrenheita. Teplota, při které voda mrzne. Je to proto, že nezamrzlá voda ve směsi způsobuje, že pneumatiky více klouzají po ledu.

Dva řidiči testující pneumatiky Bridgestone na SUV na zasněžené silnici.

EV v zimě

Pro ty, co jedou s elektrony, jsou na trhu pneumatiky, celoroční i zimní, které pasují na většinu elektromobilů. Pokud si nejste jisti, jaké pneumatiky koupit, v zárubni dveří řidiče je kovový štítek s rozměrem pneumatiky a požadovanou hmotností. Můžete také mluvit s místním důvěryhodným obchodem s pneumatikami. Robinson připouští, že při výrobě zimních pneumatik pro elektromobily existují další problémy. „Valivý odpor je rozhodně v úvahu. Myslím, že s přechodem na EV se může stát důležitějším, protože si myslím, že dojezd je pro lidi trochu relevantnější,“ poznamenal. Bridgestone spolupracuje s výrobci OEM na pneumatikách pro elektromobily, takže má přehled o tom, jak vozidla interagují s vozovkou a co výrobci automobilů očekávají od řidičů za volantem. Jsou zde také úvahy o hmotnosti, regenerativním brzdění a točivém momentu. Naštěstí se mnoho vozidel na silnici dodává s nastavením kontroly trakce pro kluzké situace. Zkombinujete to s dobrou sadou zimních nebo celoročních pneumatik a elektromobily jsou připraveny téměř na vše, co na ně mohou živly vrhnout. Dokonce i jízda na větrné, kopcovité trati postavené na deseti palcích ledu.

Chcete se dozvědět více o EV? Máme celou sekci věnovanou elektromobilům!