Skip to content

Vydání knihy o rodinné historii

12 de Srpen de 2021
GettyImages 1087508538 3d2cd4933a9b4836b3209b4f23da801b

Nyní, když jste si udělali čas na průzkum historie své rodiny, zde je návod, jak najít a použít software pro publikování na ploše k návrhu a tisku knihy, které si členové rodiny budou vážit.

Software pro vaši knihu rodinné historie

Ať už používáte software speciálně navržený pro genealogii nebo programy pro obecné účely, které již máte, záleží na osobních preferencích. Pro pohodlí a rychlost je první dobrou volbou; pro maximální flexibilitu a žádné další výdaje je lepší ta druhá.

Starožitné staré fotografie Fotografie Fotografie

Software Family Tree

Genealogický software obvykle obsahuje spoustu předem navržených rozvržení pro tisk rodinné historie, včetně příběhů, grafů a fotografií. To vám může ušetřit nějaký čas a zatraktivnit vaši knihu, aniž byste měli spoustu starostí. Mezi dostupné možnosti, které je třeba zvážit, patří:

 • Rodinný historik
 • Family Tree Maker
 • Legacy Family Tree

Software pro publikování na ploše

Vytváření knihy o rodinné historii pomocí softwaru pro publikování na ploše nabízí nekonečné možnosti rozvržení. Adobe InDesign může být mimo váš rozpočet, ale existují levnější možnosti, včetně několika bezplatných programů, které již můžete mít nebo si je můžete zdarma stáhnout, včetně Scribus a Apple Pages. Tyto softwarové programy mají křivky učení, ale poskytují neomezené možnosti přizpůsobení.

Software pro zpracování textu

Možná jste již zadali informace, které jste shromáždili, do programu pro zpracování textu, jako je Microsoft Word. Stejný software pro zpracování textu můžete použít k vytvoření a publikování knihy o rodinné historii ve svém vlastním designu nebo pomocí předem připravených šablon rozvržení.

Kniha Příběhy pro vaši rodinnou historii

Rodokmeny a záznamy o rodinných skupinách jsou důležitou součástí genealogie, ale jsou to příběhy, anekdoty a příběhy, které oživují rodokmen. Zde je několik faktorů a metod, které vám mohou pomoci je atraktivně představit:

 • Konzistence – Vyvinout konzistentní, ale výrazný formát pro všechny příběhy, s přihlédnutím k okrajům, sloupcům, písmům a mezerám.
 • Seskupení – Skupinová vyprávění klíčových postav nebo jiné historické informace na přední straně knihy následované grafy, nebo umístěte životopisy klíčových postav každé větve bezprostředně před jejich odpovídající potomkové grafy.
 • Vzpomínky – Zařaďte do knihy speciální sekci pro příběhy žijících potomků, které podrobně popisují, co si pamatují, jaký byl život v dětství a jejich životy dnes.
 • Poznámky pod čarou – Uveďte poznámky pod čarou nebo vysvětlení jmen, aby čtenáři věděli, že „teta Susie“ odkazuje na Suzannu Jonesovou nalezenou na straně 14, nebo že „Baileys“ jsou rodina, která žila vedle. Vytvořte specifický styl pro poznámky pod čarou nebo noty a používejte jej důsledně v celém textu.
 • Malé čepice – V genealogii je běžnou praxí nastavit příjmení na všechna písmena, aby bylo skenování snadné. Malé čepice fungují také a mohou být docela atraktivní.
 • „Kouskování“ -Dlouhé bloky textu, bez ohledu na to, jak dobře jsou napsané, jsou nudné. Nalákejte čtenáře do příběhu a nechte je číst vizuálními směrovkami v odstavcích, jako jsou počáteční písmena, odrážky, odrážky, úvodzovky a políčka. Použijte podkapitoly k rozdělení dlouhých příběhů do sekcí, třeba podle roku nebo podle místa během migrace do jiných oblastí.

Grafy a další údaje ve vaší knize rodinné historie

Grafy ukazují rodinné vztahy, ale ne všechny standardní formáty genealogických tabulek jsou pro knihu rodinné historie vhodné. Mohou zabírat příliš mnoho místa nebo orientace nemusí odpovídat požadovanému rozložení. Při kompresi dat budete muset zachovat čitelnost, aby odpovídala formátu vaší knihy. Neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak prezentovat tabulku vaší rodiny. Můžete začít se společným předkem a ukázat všem potomkům, nebo začít s aktuální generací a zmapovat rodiny obráceně. Pokud chcete, aby vaše rodinná historie byla referencí pro budoucí rodinné historiky, použijte standardní, běžně přijímané genealogické formáty. Některé poskytují větší prostorové úspory než jiné. Software pro publikování genealogie může automaticky formátovat grafy a další data rodiny za vás, ale pokud formátujete data úplně od začátku, použijte tyto strategie:

 • Konzistence – Uveďte ve své knize stejný datum narození, sňatku, úmrtí a další data ve stejném formátu.
 • Odsazení – Použijte odsazení s odrážkami nebo číslování pro seznam po sobě jdoucích generací potomků. Odrážky pomáhají zachovat čitelnost při komprimaci informací grafu, aby se ušetřilo místo.
 • Mějte informace pohromadě – Kdykoli je to možné, použijte konce stránek k rozdělení informací o každém potomkovi.
 • Malé čepice – Stejně jako v příbězích používejte pro příjmení malá písmena (nikoli standardní všechna velká písmena).
 • Krabice nebo linky – Při vytváření rámečků nebo kreslení čar do grafů, které spojují rodinné linie, použijte konzistentní styl.
 • Fotky -Zahrňte jakékoli rodinné fotografie zesnulých předků a žijících členů rodiny, které můžete najít-čím více, tím lépe, v originálech nebo skenech nejvyšší kvality.
 • Vylepšení obrazu -Vylepšete skenování starých fotografií pomocí softwaru pro úpravu obrázků. S většinou grafického softwaru můžete opravit slzy, odstranit škrábance a zlepšit kontrast. GIMP je široce považován za nejlepší z bezplatných softwarových programů pro úpravu obrázků.

Rozložení fotografií v knize rodinné historie

Jak uspořádáte fotografie, může vám knihu rodinné historie zpříjemnit.

 • Konzistence – Všimli jste si trendu? S fotografiemi je to stejně důležité jako s jinými prvky. Pomocí mřížky uspořádejte na stránce fotografie různých velikostí.
 • Seskupení – Kdykoli je to možné, umístěte fotografie do blízkosti textu, příběhů a tabulek, které se k nim vztahují. Skupinové fotografie ze stejné větve rodokmenu na stejné stránce nebo skupině stránek. Doprovodné příběhy s fotografiemi klíčových lidí v příbězích.
 • Časová osa – Vytvořte fotografickou časovou osu – například pomocí skupinových záběrů z rodinných setkání během následujících let. Spojte svatební fotografii páru s fotografií z jejich 50. výročí.
 • Vylepšené grafy – Přidejte headshot hlavy každé primární větve rodiny.
 • Vyměňte uzávěr – Místo počátečního limitu vystřihněte fotografii na začátku příběhu.
 • Popisky – Titulky jsou zvláště důležité v knize rodinné historie. Pokuste se identifikovat každou osobu na fotografii. U velkých skupin lidí, u nichž je identifikace všech nemožná, přinejmenším k fotografii přidejte informace o tom, kdy a kde byla fotografie pořízena.
 • Místa Kromě fotografií lidí zahrňte významné budovy nebo jiná místa včetně usedlostí, kostelů a rodinných hřbitovů.

Mapy, dopisy a dokumenty

Oblečte si svou rodinnou anamnézu s mapami, které ukazují, kde rodina žila, nebo fotokopiemi zajímavých ručně psaných dokumentů, jako jsou dopisy a závěti. Pěkným doplňkem jsou také staré a nedávné výstřižky ze zpravodaje. Znovu se pokuste zachovat konzistentní formátování. Zde je několik dalších nápadů:

 • Vylepšete vyprávění o tom, jak se celá větev rodiny přestěhovala z jednoho státu do druhého, zahrnutím mapy, která sleduje jejich migraci.
 • Vytvářejte mapy, které ukazují jak aktuální hranice pro kraje, státy nebo jiné oblasti, tak hranice, které existovaly v době, kdy tam vaše rodina žila.
 • Při zahrnutí fotokopií skutečných historických rodinných dokumentů zahrňte překlad na stroji.

Další položky, které je třeba zahrnout

Kromě typických položek zvažte jejich přidání do knihy:

 • Nedávné dokumenty – Zachovat nějaký nedávný materiál pro budoucí generace. Mohou to být kresby nebo ručně psané příběhy některých nejmladších generací a výstřižky z novin nebo poznámky o aktuálních aktivitách žijících členů rodiny.
 • Prázdné stránky – Ušetřete místo pro budoucí členy rodiny, aby si dělali další poznámky, jak se rodina rozrůstá.
 • Podpisy – Posypte do knihy podpisy naskenované ze závětí, biblí nebo dopisů. Umístěte je poblíž textu pro tuto osobu.

Obsah a rejstřík

Jednou z prvních věcí, kterou bude vaše třetí sestřenice Emma dělat, když uvidí vaši knihu rodinné historie, je přejít na stránku, kde ji a její rodinu uvedete. Pomozte Emmě a budoucím rodinným historikům spolu s obsahem a rejstříkem. Díky modernímu softwaru je tento proces poměrně snadný a automatický. Zde je několik věcí, které je třeba zahrnout:

 • Pobočky – Pomocí obsahu zobrazte obecné části, jako jsou příběhy a potomkové grafy pro každou hlavní větev rodiny.
 • Příjmení a názvy míst
 • Kostely, organizace, firmy a ulice
 • Rodná jména a alternativní hláskování -U ženských členů nebo v případech, kdy se příjmení významně změnilo, přidejte křížové odkazy na rodná a vdaná jména nebo alternativní hláskování používané stejnou osobou.
 • Čísla stránek

Tisk a svázání vaší rodinné anamnézy

Mnoho knih o rodinné historii je kopírováno nebo vytištěno na domácích stolních tiskárnách. Když je potřeba jen malé množství nebo si nemůžete dovolit jiné možnosti, je to naprosto přijatelné. Existují způsoby, jak dodat knize o rodinné historii profesionální lesk, a to i pomocí reprodukčních metod s nižšími technologiemi. Pokud uvažujete o tom, že si knihu necháte vytisknout profesionálně, před začátkem si od vydavatele vyžádejte informace o správné velikosti a další technické požadavky. Můžete použít místní tiskárnu nebo odeslat digitální soubor online vydavatelské společnosti. Společnosti jako Book1One a DiggyPOD poskytují úvodní nabídky.

Fotokopie

Laserový tisk přináší nejostřejší výsledky pro knihy vytištěné doma. Než budete pokračovat příliš daleko, vytiskněte si některé testovací stránky a zkopírujte je; může trvat nějakou dobu experimentování, aby se vaše fotografie dobře zkopírovaly. Pokud tisknete na obě strany, použijte těžší papír než standard, abyste zabránili rušivému prostupu.

Kryty

Pokud někomu platíte za tisk knihy, nemusí být plná barva cenově dostupná pro celou knihu, ale barevný obal může být proveditelný. Těžká pažba pomůže vaší práci lásky odolat opotřebení. Můžete mít dokonce na obalu vyraženo příjmení. Další možností je výsek s prosvětlenou rodinnou fotografií.

Vazba

Některé relativně levné možnosti vazby zahrnují sešití sedla u brožur o několika stránkách; boční šití (což vyžaduje další vnitřní okrajový prostor); a další různé typy spirálových a tepelných vazeb.