Skip to content

10 tipů, jak se stát lepším moderátorem

18 de Srpen de 2021
494325359 58b8dbb73df78c353c2396c3

Pokud se chcete definovat jako skvělý moderátor, bude nutná praxe. Těchto deset tipů vám pomůže udělat trvalý dojem zkušeného moderátora pomocí aplikace PowerPoint nebo jiného prezentačního softwaru.

Poznejte své věci

Vaše úroveň pohodlí při prezentaci bude vysoká, pokud víte o svém tématu vše. Koneckonců, publikum se na vás dívá jako na odborníka. Nepřeplňujte však publikum kompletní sadou znalostí o svém tématu. Tři klíčové body budou téměř správné, aby vaše publikum zaujalo a zároveň jim umožnilo klást otázky, pokud chtějí více.

Ujasněte si, o co se s nimi chcete podělit

Žena, která dělá prezentaci, pomocí tabletu a obrazovky

Použijte osvědčenou metodu, kterou zkušení přednášející používali po věky.

  1. Řekněte jim, co jim řeknete, stručným nastíněním klíčových bodů, o kterých budete mluvit.
  2. Řekni jim; proberte téma do hloubky.
  3. Sdělte jim, co jste jim řekli, shrnutím své prezentace do několika krátkých vět.

Obrázek vypráví příběh

Provedení jeho týmu podrobnostmi

Upoutejte pozornost publika spíše obrázky než nekonečnými diapozitivy s odrážkami. Často jeden účinný obrázek mluví za vše. To staré klišé má svůj důvod „obrázek stojí za tisíc slov“.

Nemůžete mít příliš mnoho zkoušek

Portrét podnikatele v konferenční místnosti vedoucí prezentaci

Pokud byste byli herci, nevystupovali byste bez toho, abyste svou partu nejprve nezkoušeli. Vaše prezentace by se neměla lišit. Je to také show, takže si udělejte čas na zkoušení (nejlépe před lidmi), abyste viděli, co funguje a co ne. Bonusem při zkoušení je, že se s materiálem budete cítit pohodlněji a živá show nevyjde jako recitace faktů.

Cvičte v místnosti

Podnikatelka připravuje prezentační obrazovku v kanceláři

To, co funguje při zkoušení doma nebo v kanceláři, nemusí vypadat stejně ve skutečné místnosti, kde budete prezentovat. Pokud je to jen trochu možné, přijďte dostatečně brzy, abyste se mohli seznámit s nastavením místnosti. Posaďte se na sedadla, jako byste byli členy publika. Díky tomu budete moci snáze posoudit, kudy se procházet a stát během svého pobytu v centru pozornosti. Nezapomeňte vyzkoušet své vybavení v této místnosti dlouho před showtime. Elektrických zásuvek může být málo, takže možná budete muset přinést další prodlužovací kabely. A přinesli jste si další žárovku do projektoru? A další adaptér pro připojení počítače k ​​projektoru, že?

Pódia nejsou pro profesionály

Podnikatelka vedoucí setkání v konferenční místnosti

Pódia jsou „berle“ pro začínající moderátory. Chcete -li být v kontaktu se svým publikem, musíte mezi nimi svobodně chodit, pokud můžete, nebo alespoň změnit svou polohu na jevišti tak, abyste vypadali, že budete přístupní všem v místnosti. Pomocí vzdáleného zařízení můžete snadno měnit snímky na obrazovce, aniž byste museli být zaseknutí za počítačem.

Promluvte s publikem

Podnikatelka vedoucí setkání v konferenční místnosti

Kolik prezentací jste byli svědky tam, kde moderátor buď četl ze svých poznámek, nebo hůře, četl vám snímky? Diváci nepotřebují, abyste jim četli. Přišli se podívat a slyšet, jak s nimi mluvíš. Vaše prezentace je pouze vizuální pomůckou.

Tempo prezentace

Podnikatel, poslech prezentace

Dobrý přednášející bude umět proměnit svou prezentaci tak, aby proběhla hladce, a zároveň bude kdykoli připraven na otázky a samozřejmě bude znát všechny odpovědi. Na konci nezapomeňte povolit účast publika. Pokud se nikdo na nic neptá, připravte si několik vlastních rychlých otázek. Je to další skvělý způsob, jak zaujmout publikum.

Naučte se navigovat

Potlesk pro podnikatelku vedoucí prezentaci

Pokud používáte PowerPoint jako vizuální pomůcku při prezentaci, seznamte se s klávesovými zkratkami, které vám umožní rychle přejít na různé snímky ve vaší prezentaci, pokud publikum požádá o srozumitelnost. Můžete se například podívat na snímek 6, který obsahuje nádherný obrázek ilustrující váš názor.

Vždy mějte plán B.

Bránice ženy připojující nabíječku mobilního telefonu na zeď doma

Dějí se neočekávané věci. Buďte připraveni na jakoukoli katastrofu. Co když vám projektor sfoukl žárovku (a zapomněli jste si vzít náhradní) nebo se vám na letišti ztratila aktovka? Váš plán B by měl být takový, že show musí pokračovat, bez ohledu na to. Znovu byste měli znát své téma tak dobře, že v případě potřeby můžete svou prezentaci udělat „z manžety“ a publikum odejde s pocitem, že dostalo, pro co přišlo.