Ve fotografii je kompozice způsob, jakým jsou objekty uspořádány do obrazu. Nastavení fotoaparátu může být perfektní, ale pokud kompozice fotografie není správná, nebude to příliš zajímavé. Abychom vám pomohli přibrat fotografickou kompozici, zde je několik tipů, které vám jistě pomohou posunout vaše dovednosti na další úroveň. Tyto tipy pro kompozici fotografií budou fungovat s jakýmkoli typem fotoaparátu, který si vyberete, ať už jde o DSLR, point-and-shoot nebo fotoaparát smartphonu.
Než pořídíte obrázek, zvažte celý obrázek
Fotobomby mohou být zábavné, pokud si jen hrajete, ale když se snažíte pořídit dokonalý snímek, rybář visící v pozadí je to poslední, co chcete zahrnout. Před spuštěním závěrky si zvykněte na několik sekund pauza, abyste se ujistili, že na snímku jsou pouze snímky, které chcete zahrnout. Pokud existují nežádoucí prvky, buď změňte perspektivu své fotografie, nebo se rozhodněte, zda máte dovednosti ve Photoshopu k jejímu odstranění bez narušení obrazu.
Rovnováha je důležitá i ve fotografii
Vyvážení je způsob uspořádání prvků na fotografii tak, aby měly stejnou vizuální váhu. Těmito prvky mohou být předměty, objekty, barvy, dokonce i přechody světla. Rovnováhy se často dosahuje pomocí juxtapozice – prvků, které navzájem kontrastují. Použití kontrastních barev může fotografii vyvážit, přičemž primární barvou je první objekt a kontrastní barvou sekundární objekt. Světlo a stín plní stejnou funkci. Samozřejmě můžete vždy použít lidi, krajinu nebo objekty k zajištění rovnováhy, kterou obrázek potřebuje.
Změňte svůj úhel pohledu
Fotografické hledisko je v tom, jak fotograf vidí předmět a jak jej předávají těm, kdo si prohlížejí jejich fotografie. Pokud vás unavuje vidět stejnou fotografii natočenou desítkami různých fotografů, odvažte se na svůj předmět podívat jinak. Lehněte si na zem a vystřelte nahoru. Vstaňte a sestřelte. Dostaňte se na stejnou úroveň jako váš předmět. Chcete-li vytvořit opravdu úchvatné fotografie, musíte se naučit, jak změnit svoji perspektivu, aby ti, kdo si prohlížejí vaše fotografie, mohli zažít něco nového.
Získejte pohodlí s pravidlem třetin
Pravidlo třetin je jedním z nejznámějších nástrojů pro kompozici fotografií, které můžete přidat do své tašky triků. Pravidlo třetin v zásadě navrhuje umístit imaginární mřížku nad vaše fotografie a rozdělit je na 9 stejných částí, jako je deska tic-tac-toe. Poté zarovnejte objekty a prvky na fotografii podél čar mřížky a průsečíků ve vaší imaginární mřížce. To pomáhá zajistit rovnováhu a umístí předmět vaší fotografie na místo, které přirozeně upoutá pozornost diváka. Naštěstí mnoho fotoaparátů DSLR má možnosti, které vám umožňují prohlížet mřížku při fotografování.
Jednoduchost je všechno
Nic nemůže vašemu primárnímu předmětu unést, jako kdyby se toho v rámečku dělo příliš mnoho. Čím je snímek rušnější, tím těžší je pro diváka určit, jaké je primární zaměření fotografie. Z tohoto důvodu platí i pro fotografii dobře opotřebovaná fráze „Keep it simple“. Nepokoušejte se vtesnat vše do jednoho rámečku. Místo toho vyberte jeden prvek, který vypráví příběh, který chcete zachytit, a zaměřte se na něj.
Veďte pozornost diváka čarami
Úvodní čáry jsou čáry nebo řádky, které přitahují pozornost diváka ke konkrétnímu bodu na fotografii. Mohou být orientovány vodorovně, svisle, úhlopříčně nebo dokonce zakřiveně. V některých případech vedoucí linka je předmět fotografie, jako u klikatých silnic, které jsou často zachyceny. V ostatních případech vedoucí čáry zavedou diváky na cestu do ohniska fotografie.
Vyplňte rámeček
Pravidlem, které jde ruku v ruce s pravidlem jednoduchosti, je úplné nebo téměř úplné vyplnění fotografického rámečku. Ať už pořizujete snímky krajiny, portréty nebo makro snímky, pokud opravdu chcete upoutat pozornost diváka, pak by se mělo zaměřit jen na něco jiného. Celoobvodový snímek je ten, který obsahuje také detaily a usnadňuje zaostření objektu. Pokud fotografujete portréty, zachyťte předmět od ramen nahoru a zkontrolujte, zda jsou oči zaostřené. S plným rámečkem se diváci zaměří na oči jako na způsob, jak porozumět nebo „poznat“ osobu na fotografii.
Využijte negativní prostor ve svůj prospěch
Negativní prostor je prostor, který postrádá rozpoznatelné prvky. Lze jej použít na pozadí obrazu k přímému zaostření diváka na předmět. Na fotografii může být negativní prostor černý nebo bílý nebo zcela jiná barva. Důležité je, že to, co divák vidí při pohledu na fotografii, je předmět. Negativní prostor zajišťuje, že zaostření obrazu spadne tam, kam patří.
Najděte zajímavé vzory
Náš svět je plný vzorů a vzory vytvářejí zajímavé fotografie. Hledejte vzory v přírodě nebo člověkem vytvořené struktury. Často se objevují tam, kde je ostatní lidé nemusí vidět, a můžete vytvořit úžasné fotografie, které tyto vzory zvýrazní. Stejně jako vzory může být symetrie fotograficky nápadná. Jsou-li prvky fotografie symetrické, směřují k sobě a jsou naprosto stejné. (Přemýšlejte o obloucích, budovách, mostech, schodištích a objektech, které se odrážejí od vody.) Snímky symetrických předmětů mohou být náročné pořídit, ale stojí za to.
Porušit všechna pravidla
Účelem pravidel je vést vás při vytváření skvělých fotografií. Chcete-li však skutečně pořídit obrázky, které jsou emocionálně dojemné a vizuálně ohromující, musíte někdy porušit pravidla. Co když předmět vašeho obrazu nezapadne dokonale do Pravidla třetin nebo nemá neobvyklé hledisko? Důležité je, že pořídíte obrázek, který vypráví příběh, který chcete vyprávět. Procvičujte pravidla, dokud v nich nevynikáte. Poté strávte nějaký čas porušováním pravidel. Možná vás překvapí obrázek, o kterém se vám ani nesnilo, že ho dokážete zachytit.
Více o pravidlech složení
Pravidla zahrnutá v tomto článku představují pouze několik nejdůležitějších kompozičních strategií, se kterými se setkáte. Kromě toho byste se měli dozvědět více o Pravidlech kurzů, Zlatých trojúhelnících, Zlaté hodině a Modré hodině a jak používat hloubku ostrosti (a další nastavení fotoaparátu a režimy fotografování). Tyto tipy stále jen škrábají povrch lekcí, které vám pomohou pořídit lepší fotografie, bez ohledu na to, zda používáte digitální zrcadlovku nebo fotoaparát typu „zaměř a fotografuj“, nebo jestli se držíš jen fotografování na mobilu. Naučit se pravidla, která jsme zde pokryli, však dramaticky zlepší vaši kompozici fotografií, takže vylepšení začnete vidět téměř okamžitě.