Skip to content

10 Známky včasného varování před špatným klientem

20 de Červenec de 2021
GettyImages 665479685 5a2f1e720d327a00370c6ca1

Často se stává, že návrháři soutěží o projekty a klient si vybírá, s kým bude pracovat, na základě zkušeností, sazeb a dalších faktorů. Současně by se designéři měli rozhodovat, zda je pro ně klient vhodný. I když existuje mnoho způsobů, jak určit, zda budou dobrým nebo špatným klientem, je třeba hledat některé klasické červené vlajky. To jsou věci, které může klient říci, že jsou běžnými signály o potížích, které přijdou, jakmile bude projekt váš. Pokud uslyšíte některou z těchto červených vlajek, rozhodně to neznamená, že byste měli automaticky ukončit vztah. Jednoduše to znamená, že byste měli být opatrní. Než se rozhodnete, použijte svůj úsudek a podívejte se na celou situaci.

Vše je „snadné“ nebo „rychlé“

Všichni jsme to už slyšeli … „Chci jen jednoduchý web“ nebo „Můžete navrhnout rychlý plakát?“ V některých případech si klient myslí, že je něco snadné, protože nemá zkušenosti s designem. V jiných případech se klient může snažit bagatelizovat to, co potřebuje, aby vaše náklady byly nízké. Ať tak či onak, jedná se o červenou vlajku, kterou lze nejprve zpracovat s vysvětlením, proč je projekt nebo úkol časově náročný. I když nepotřebujeme, aby klienti plně rozuměli všem technickým aspektům procesu návrhu, nebo že bychom mohli zůstat až do 4:00 posedlí jejich projektem, také nechceme, aby si mysleli, že to všechno dáváme dohromady. Podívejte se, jak klient reaguje na vaše vysvětlení, abyste zjistili, jak postupovat.

Slib budoucí práce

Potenciální klienti se často pokusí získat vaše služby za nižší cenu slíbením, že vás v budoucnu najmou na projekty. I když je na vašem rozhodnutí určit, zda je nabídka skutečná, nezapomeňte, jedinou zárukou je počáteční projekt. I to může být ve vzduchu, pokud jste ve dražební válce. Pokud je klient upřímný ohledně svých záměrů pracovat s vámi průběžně, nikdy to není záruka. Nakonec to bude práce, kterou pro ně děláte a to, jak váš vztah postupuje, rozhoduje o tom, zda budete i nadále spolupracovat. Pokud máte pocit, že klient má dobrý obchodní smysl a že skutečně existuje potenciál pro získání dlouhodobého klienta, může mu za to riskovat, když si odpočinete od prvního zaměstnání. Pamatujte, že vždy existuje šance, že od nich už nikdy nebudete slyšet.

Nereálné termíny

Dávejte si pozor na klienty, kteří chtějí vše co nejdříve. Někdy je odmítnutí takové práce snadné, protože to, co chtějí v době, kterou chtějí, prostě nejde. Jindy je možné to vytáhnout, ale pouze pokud obětujete svou současnou práci (a stávající klienty), abyste ji dokončili. Mějte na paměti, že klient, který chce, aby byl jeho první projekt hotový hned, bude pravděpodobně chtít, aby jeho další skončil stejně rychle. To vás může vždy nechat se snažit se dokončit práci. Zatímco designéři často prospívají v termínech, musíte brát v úvahu také vaši pohodu a aktuální pracovní zátěž. Pokud opravdu chcete nebo potřebujete takový projekt, zvažte účtování poplatků za spěch a vysvětlete, že musíte odložit jinou práci stranou. Možná budete také chtít zjistit, proč je třeba práci dokončit tak rychle, abyste zjistili, zda se jedná o trend nebo o jednorázovou práci.

Zpochybňování vašich sazeb

Dávejte pozor na klienty, kteří zpochybňují vaše sazby, protože to je první známka nedůvěry. Není nic špatného na tom, že vám klient říká, že si nemůže dovolit to, co jste citovali, ale to se liší od toho, že vám řekl, že by to nemělo stát tolik. Klienti by měli pochopit, že citujete spravedlivě a přesně (tj. Za předpokladu, že jste) na základě rozsahu projektu. I když s největší pravděpodobností obdrží širokou škálu nabídek od jiných designérů, vaše vyšší náklady ještě neznamená, že je podvádíte. Dokončení sazby za projekt je jedním z nejsložitějších aspektů uzavření dohody, ale je to také dobrý test toho, jak efektivně můžete vy a váš klient komunikovat.

Vystřelili posledního designéra

To je složité, protože pravděpodobně uslyšíte pouze jednu stranu příběhu a bude to o tom, jak špatný byl jejich poslední designér. To může být 100% pravda a můžete být jen návrhář, který vstoupí a zachrání den. Nezapomeňte také zpochybnit, co se stalo s posledním návrhářem. Vyzkoušejte tyto odpovědi a určete, zda je klient příliš obtížný na uspokojení. Má klient také nereálná očekávání nebo matoucí požadavky? Je těžké se dohodnout na podmínkách smlouvy? Pravděpodobně byste neměli jen odejít z práce, pokud to uslyšíte, ale podívejte se na celý příběh. Zjistěte, co se stalo, takže nejste další.

„Nechápete to“

V minulosti jste udělali mnoho projektů. Jste skvělí, když posloucháte požadavky svých klientů a přicházíte s plánem. Proč tedy nemáte po několika diskusích tušení, co tento nový klient chce? Klient, který nedokáže jasně vyjádřit své cíle a očekávání, bude pravděpodobně během celého projektu obtížně komunikovat. To platí zejména v případě, že primární komunikace probíhá prostřednictvím e-mailu a sdílených dokumentů. Bez vzájemné interakce designér-klient je pro úspěšný projekt naprosto nezbytná jasná komunikace.

Mizející klient

Mnoho designérů zažilo projekty, které se táhnou dál a dál, s malou nebo žádnou komunikací po celé týdny nebo dokonce měsíce najednou. Předběžným varovným signálem je často stejné chování v raných fázích a jednáních. Reaguje klient pohotově, když mu zavoláte nebo pošlete e-mail s dotazy, nebo počkáte příliš dlouho a budete muset odpovědět, než dostanete odpověď? Někdy je to známkou toho, že hovoří s několika designéry a nakupují za nejlepší cenu, nebo jsou možná příliš zaneprázdněni, než aby se v tuto chvíli angažovali v práci. Pokud vidíte, že se tento problém vyvíjí, ale chcete práci, zvažte uvedení harmonogramu projektu do vaší smlouvy, který obsahuje termíny pro klienta. Storno klauzule také nemusí být špatný nápad.

Obávaná „Spec Work“

Jedním z nejjednodušších červených příznaků je požadavek na „specifikační práci“. To znamená, že klient požádá o zobrazení návrhů svého projektu před rozhodnou se vás najmout. Protože za takovou práci nehodlají platit, můžete investovat čas a prostředky, aniž byste na oplátku něco dostali. Opravdu byste měli být vybráni na základě svého portfolia a zkušeností a před zahájením designu se dohodnout na platbě. Je také možné, že klient požádal několik návrhářů, aby přišli s koncepty. S každým z nich mohou strávit trochu času vysvětlením toho, co hledají. Nakonec obě strany těží z toho, že se rozhodly spolupracovat od samého začátku.

Neorganizovaná od začátku

Dávejte pozor na klienty, kteří vypadají neuspořádaně od prvního dne. Aby bylo možné dokončit projekt včas a podle rozpočtu, musí být designér i klient organizováni a schopni komunikovat. Pokud je obrys projektu od klienta nejasný nebo pokud nedokáže včas poskytnout obsah, může to znamenat, že celý projekt bude frustrující.

Důvěřujte svým vnitřnostem

Poslední rudou vlajkou je ten „pocit vnitřnosti“, že klient není nic jiného než potíže. Důvěřujte svému instinktu, zvláště pokud jste již pracovali s různými klienty. To může být na začátku obtížnější. Když budete přijímat více projektů – zejména těch, od kterých si přejete, abyste odcházeli – naučíte se, kdy odmítnout práci na základě některého z výše uvedených faktorů a vašich vlastních zkušeností.