Skip to content

10 způsobů recyklace starého počítače nebo notebooku

4 de Červenec de 2021
GettyImages 494832445 7880b4d106654e1297f2f47e9ff4bd90

Nákup nového počítače má jednu nevýhodu: uvízl jste u starého. Počítače obsahují potenciálně nebezpečné chemikálie a kovy, takže vyhodit starý počítač do odpadu není skvělý nápad. Navíc je škoda zničit fungující, i když pomalý počítač. Upcyklace starého počítače dává jeho účelu a udržuje ho mimo koš. Může dokonce přidat do vašeho domova nové zařízení, například retro herní konzolu nebo centrum zabezpečení, o kterých jste nevěděli, že je potřebujete. Pamatujte, co nejhoršího se může stát? Rozbití počítače není problém, pokud počítač už chodil do recyklačního dvora. Pojďme dát starému počítači nový život.

Vytvořte Media Center pro domácí kino

Počítače, které nyní upadají do zastaralosti, jsou dostatečně silné, aby zvládly být mediálním centrem. Většina počítačů prodaných v posledním desetiletí může ovládat místní přehrávání nebo streamování filmů a televizních pořadů. Používání starého počítače pro média může odemknout širokou škálu streamovacích služeb a umožňuje snadný přístup k obsahu omezenému na region (prostřednictvím VPN). Připojte svůj počítač k televizi přes HDMI, přidejte klávesnici a myš a jste připraveni. Chcete-li se ponořit do hlubokého konce, můžete si stáhnout digitální přehrávač médií, jako je Plex, a proměnit svůj starý počítač v multimediální server pro celou domácnost.

Hostujte herní server

Vesnice v pouštním biomu Minecraftu

Filmy a televizní pořady nejsou jedinou zábavou, kterou může starý počítač hostit. Hostování herního serveru je další vynikající volbou. Může se to zdát staromódní. Moderní hry nabízejí bezplatné online hraní a u mnoha moderních her není ani možné hostovat server. Existují však výjimky. Terraria a Starbound jsou populární kooperativní hry, které mají možnost vyhrazeného serveru. A samozřejmě můžete vytvořit server Minecraftu. Wiki Valve Developer Community obsahuje částečný seznam her prodávaných ve službě Steam, které podporují dedikované servery. Mnoho počítačových her prodávaných na konci 90. a na počátku 2000 nabízí také podporu dedikovaného serveru.

Vytvořte cloudový herní počítač

Obrázek zařízení podporujících Google Stadia

Počítač, u kterého doufáte, že upcycle, pravděpodobně nebude moci hrát moderní hry, ale cloudové hraní odemkne nové možnosti pro stárnoucí stroje. Fungují jako Netflix nebo Hulu a místo hraní na počítači vám streamují hru. Google Stadia, Nvidia GeForce Now a Shadow Blade jsou nejoblíbenější cloudové herní služby kompatibilní s PC. Každý z nich má své výhody i nevýhody, ale obecně bude fungovat na jakémkoli počítači, který zvládne streamování 1080p.

Proměňte jej v retro herní konzoli

Obrázek rozhraní hlavní nabídky Retroarch

Máte slabost pro starší hry? Upcyklace starého počítače na retro herní konzoli je vynikající volbou. Je to jednoduché, snadno se instaluje a obvykle nezatěžuje hardware vašeho starého počítače, i když mu chybí dedikovaný grafický čip. Klíčem k odemčení retro herní blaženosti je emulátor, program, který využívá software k replikaci hardwaru herní konzole. I když můžete sledovat jednotlivé emulátory pro konzoly, které vás zajímají, nejlepší je RetroArch, program, který funguje jako rozhraní pro více emulátorů.

Vytvořte souborový server

Obrázek hlavního rozhraní softwaru serveru FTP Filezilla

Nyní, když jsme se trochu pobavili, je čas obrátit se k praktické upcyklaci. Souborový server je časem uznávané použití pro stárnoucí počítače, a to je dobrá zpráva, pokud je váš obzvláště starý. Pravděpodobně narazíte na omezení síťového hardwaru nebo kompatibility portů, než bude výkon vašeho starého počítače znepokojen. Existuje mnoho způsobů, jak vytvořit souborový server, ale bezplatný software FTP Server pro Windows je pro většinu lidí tou nejlepší volbou. Je to přímočaré, poskytuje přístup k souborům přes místní síť nebo internet a při osobním použití nebude stát ani cent.

Použijte jej jako dílenský nebo zahradní počítač

Počítač v kůlně

Počítače jsou jemné, takže se obvykle drží daleko od všeho, co by je mohlo poškodit. Pokud však chcete počítač upcyklovat, pravděpodobně si nebudete dělat starosti s jeho rozbitím. Starý počítač ve vaší dílně, garáži nebo zahradní boudě může být užitečný. Můžete sledovat projektové materiály a přistupovat k online zdrojům, aniž byste sledovali nečistoty uvnitř. Neomezujte však své použití na práci. Starý počítač je také báječný pro zábavu. Bezplatná aplikace pro PC od Spotify vám umožňuje vybrat jednotlivé skladby, například něco, co s mobilní aplikací nemůžete dělat.

Použijte jej v kuchyni

Apple MacBook na kuchyňském stole

Tato možnost upcyklace je ideální pro starý počítač s dotykovou obrazovkou. Zatímco dotykové obrazovky stále nejsou standardem u všech počítačů, které se dnes prodávají, popularita dotykové obrazovky v roce 2013 prudce vzrostla. Mnoho zařízení v první vlně výpočtů dotykové obrazovky stárne. Dotykový displej je skvělý do kuchyně, protože jej můžete používat, zatímco máte trochu špinavé ruce. Po masírování mísy syrového masa není dobré procházet YouTube, ale můžete použít dotykovou obrazovku s moukou, cukrem, solí nebo dokonce s trochou vajec na rukou. Dotykovou obrazovku lze také snadno otřít. Počítač v kuchyni je vhodný pro čtení receptů, instalaci aplikací pro vaření a převod měření. Také vás může pobavit s Netflixem, Spotify nebo YouTube při čekání na vaření vašeho jídla.

Použijte jej pro videokonference

Obrázek Skype používaný v počítači a smartphonu

Moderní počítač snadno zvládne videokonference, ale má svá omezení. Poloha webové kamery vašeho počítače nemusí být ideální a software se může cítit rušivě nebo otravně, pokud se snažíte během hovoru provádět více úkolů. Všechny tyto problémy řeší upcyklace starého počítače na videokonferenční centrum. Můžete jej umístit přesně tam, kam chcete, nainstalovat software pro videokonference a zapomenout na něj, dokud jej nepotřebujete. Dokonce můžete výrazně zlepšit kvalitu videa přidáním externí webové kamery.

Zlepšete svoji domácí bezpečnost

Notebook používaný pro domácí bezpečnost

Chytré domácí zabezpečení je horký nový technologický trend, ale populární možnosti od Nest, Arlo a Wyze sdílejí problém: měsíční poplatek za předplatné. Tento poplatek často účtovaný za kameru může každý rok přidat až 100 $. Starý počítač nabízí alternativu staré školy. Místo připojení kamer ke cloudu je můžete připojit k místně hostovanému počítači. Měsíčnímu poplatku se můžete vyhnout bez ohledu na to, kolik kamer připojíte. Lokálně hostované řešení se také vyhne obavám o soukromí, které mohou mít někteří uživatelé ohledně cloudového domácího zabezpečení.

Přispějte k vědě

Rádioteleskop ukázal na oblohu

Vědci často zjišťují, že navzdory neuvěřitelnému nárůstu výpočetní síly za posledních několik desetiletí stále potřebují více. Některé projekty se při řešení tohoto problému obracejí k distribuovaným výpočtům, což umožňuje komukoli přispět přes internet instalací programu. Tento trend začal v roce 1999 dnes již neexistujícím SETI @ Home. Dnes vám projekt Folding @ Home umožňuje přispět k nezbytnému výzkumu nemocí, včetně výzkumu COVID-19. Nebo si můžete vybrat ze stovek dalších aktivních projektů, od kryptografie až po šachy.

Pokud vše ostatní selže, darujte to!

Muž pracující na počítačích darovaných škole

Upcycling je skvělý způsob, jak dát starému zařízení nový život, ale ne vždy to funguje. Možná zjistíte, že váš starý počítač nestačí ani na tyto jednoduché úkoly nebo že mu chybí funkce potřebná k tomu, aby váš projekt upcyklace fungoval. Ještě nehazujte počítač. Místo toho to darujte! Počítač je v dnešním světě nutností, ale pro mnoho lidí v komunitách po celém světě jsou počítače stále nedostupné. Rychlé vyhledávání Google pro organizace, které přijímají dary, vás může spojit s charitativní organizací, která potřebuje váš starý počítač.