Skip to content

13 Tipů a triků pro Windows 10

3 de Srpen de 2021
panos sakalakis Ik0wTGgZYYM unsplash 2163421fff6442848cbbfaf73ddcea6c

Přestože Windows 10 existuje od roku 2015, existuje mnoho funkcí, o kterých jste možná nevěděli. Zde je několik tipů a triků pro Windows 10, které vám pomohou co nejlépe využít váš operační systém. Informace v tomto článku platí pro všechna zařízení s operačním systémem Windows 10.

Zabezpečte svůj počítač pomocí Windows Hello

Windows Hello je biometrický zabezpečovací systém dostupný v systému Windows 10. Dokáže naskenovat váš obličej, duhovku nebo otisk prstu a přihlásit se do systému Windows 10. Nastavení Windows Hello:

 1. Vybrat Okna ikonu, poté vyberte Ozubené kolo otevřít svůj Okna Nastavení.

  Vyberte ikonu Windows a poté pomocí ozubeného kola otevřete Nastavení systému Windows

 2. Vybrat Účty.

  V nastavení systému Windows vyberte Účty

 3. Vybrat Možnosti přihlášení.

  Vyberte možnosti přihlášení

 4. Vyberte možnost Přihlášení pod Windows Dobrý den. Ne všechny počítače s Windows 10 podporují rozpoznávání tváře a otisků prstů. Pokud to tak není, nemůžete Windows Hello používat.

  Nastavit se zobrazí pod Windows Hello, pokud to váš počítač podporuje

Otevřete skrytou nabídku Start

Pokud zjistíte, že vám chybí tradiční nabídka Start systému Windows, klikněte pravým tlačítkem Okna ikona v levém dolním rohu obrazovky. Otevře se nabídka zobrazující běžné nástroje pro správu, složky a možnosti vypnutí.

Kliknutím pravým tlačítkem na ikonu Windows v levém dolním rohu obrazovky se dostanete do alternativní nabídky Start

Zkopírujte a vložte pomocí cloudové schránky

Windows 10 má funkci cloudové schránky, která vám umožňuje zobrazit historii položek, které jste zkopírovali. Můžete dokonce připnout položky, které chcete znovu použít nebo zkontrolovat více než jednou. lis Klíč Windows + PROTI otevřete schránku cloudu. K oříznutému nebo zkopírovanému textu, obrázkům a dalším informacím můžete přistupovat z jakéhokoli počítače, pokud jste přihlášeni ke stejnému účtu Microsoft.

Zaznamenejte si obrazovku pomocí herního panelu

Přestože je určen pro hráče počítačových her, aby mohli při hraní zaznamenávat klipy a snímky her, každý může ve Windows 10. využít tento nástroj bohatý na funkce. Klávesa Windows + G otevřete herní lištu Windows 10.

Stisknutím klávesy Windows + G otevřete herní lištu Windows 10.

S otevřeným herním panelem můžete použít následující zkratky:

 • Klíč Windows + Alt + R.: Spustit/zastavit nahrávání.
 • Klíč Windows + Alt + G: Nahrajte předchozích 30 sekund.
 • Klíč Windows + Alt + PrtScn: Pořiďte snímek obrazovky.

Povolit sdílení v okolí

Sdílení v okolí vám umožňuje sdílet odkazy na webové stránky, fotografie, dokumenty a další s jinými zařízeními v okolí pomocí Bluetooth nebo Wi-Fi. Jakmile povolíte sdílení v okolí, můžete cokoli sdílet výběrem Podíl ikona v Microsoft Edge. Obrázky můžete také sdílet přímo z aplikace Microsoft Photos. Obě zařízení musí používat systém Windows 10 verze 1803 nebo novější a mít povoleno Bluetooth, aby bylo možné používat sdílení v okolí.

Jakmile povolíte sdílení v okolí, můžete cokoli sdílet výběrem ikony Sdílet v Microsoft Edge

Rychle ukažte svou plochu

V předchozích verzích systému Windows byl soubor Zobrazit plochu tlačítko se nacházelo v pravém dolním rohu obrazovky vedle času a data. Nyní existuje funkce nazvaná Centrum akcí. The Zobrazit plochu tlačítko je stále tam; právě bylo výrazně zkráceno. Pokud kliknete na malé obdélníkové místo napravo od centra akcí, dostanete se na plochu. Případně použijte klávesovou zkratku Klíč Windows + D okamžitě přejít na plochu.

Pokud kliknete na malé obdélníkové místo napravo od centra akcí, dostanete se na plochu

Nastavte dynamický zámek

Uzamčení počítače, když odejdete, může být účinným způsobem ochrany vašeho soukromí. Na většině počítačů můžete zamknout obrazovku několika způsoby.

 • lis Klíč Windows + L.
 • lis Ctrl + Alt + Vymazat a vyberte Zámek.
 • Použijte funkci zámku v spořiči obrazovky.
 • Vybrat Okno ikonu, vyberte ikonu uživatele a poté vyberte Zámek.

V systému Windows 10 existuje ještě jeden způsob, jak zamknout počítač. Funkce Dynamic Lock vám umožní spárovat počítač s telefonem přes Bluetooth. Když se tato dvě zařízení nenacházejí blízko sebe, obrazovka vašeho počítače se automaticky uzamkne. Nastavení dynamického zámku v systému Windows 10:

 1. Spárujte telefon s počítačem pomocí Bluetooth.

 2. Otevři tvůj Okna Nastavení a vyberte Účet.

  V nastavení systému Windows vyberte Účty

 3. Vybrat Možnosti přihlášení.

  Vyberte možnosti přihlášení

 4. Zaškrtněte políčko u Umožněte systému Windows automaticky zamknout vaše zařízení, když jste pryč pod Dynamický zámek.

  Zaškrtněte políčko Povolit systému Windows automaticky zamknout vaše zařízení, když jste pryč, pod Dynamic Lock

Když odcházíte, aby Dynamic Lock fungoval, nezapomeňte si s sebou vzít telefon.

Minimalizujte Windows pomocí Aero Shake

Ačkoli byl Aero Shake ve skutečnosti představen v systému Windows 7, je málo známou funkcí, která je stále k dispozici v systému Windows 10. Chcete-li použít Aero Shake, klikněte na záhlaví okna, které není maximalizováno. Podržte tlačítko myši a „zatřeste“ s myší. Všechna ostatní otevřená okna budou minimalizována. Můžete je všechny přivést zpět tím, že okno popadnete a zatřepete ještě jednou.

Režim čtení Microsoft Edge

I když používáte Chrome, Firefox nebo jiný webový prohlížeč jako svůj primární způsob přístupu k internetu, možná budete chtít vyzkoušet Microsoft Edge, když se pokoušíte číst nebo studovat bez rušivých vlivů. Zobrazení Microsoft Edge Reading View odstraní bannery, reklamy a navigační prvky webových stránek a změní obsah na formát ve stylu časopisu, který je pro vaše oči snazší. Režim čtení bude fungovat pouze na webech, které tuto funkci podporují.

Rozdělte si obrazovku pomocí Snap Assist

Tato funkce systému Windows 10 vám může pomoci být produktivnější tím, že bez problémů přichytíte okna do stran nebo rohů obrazovky. Obrazovku můžete rozdělit rovnoměrným přichycením dvou, tří nebo čtyř oken.

Windows rozděleno pomocí Snap Assist

Přidejte dovednosti Cortany

Cortana je digitální asistent zabudovaný do systému Windows 10. Ačkoli virtuální asistent dokáže spoustu věcí hned po vybalení, můžete přidat další dovednosti Cortany, abyste zvýšili svoji produktivitu:

 1. Typ Notebook Cortana do vyhledávacího pole Windows a vyberte Otevřeno Cortanin notebook.

  Do vyhledávacího pole systému Windows zadejte poznámkový blok Cortana a vyberte Otevřít poznámkový blok Cortany

 2. Vybrat Spravujte dovednosti.

  Výběr Spravovat dovednosti.

 3. Vybrat Objevte další dovednosti. Otevře se okno prohlížeče s dovednostmi, které můžete vyhledávat, procházet a přidávat.

  Vyberte Objevit další dovednosti

Přidejte kontakty na hlavní panel pomocí aplikace Moje lidé

Funkce My People v systému Windows 10 umožňuje přidat na hlavní panel tři kontakty. Můžete jej použít k rychlému kontaktu přes Skype nebo e -mail. Chcete -li začít používat Moji lidé, vyberte Lidé ikonu na hlavním panelu, vyberte Začíta poté postupujte podle pokynů na obrazovce.

Chcete-li začít používat Moji lidé, vyberte ikonu Lidé na hlavním panelu, vyberte Začínáme a poté postupujte podle pokynů na obrazovce

Noční světlo

Modré světlo vyzařované elektronickými zařízeními vám může zabránit v noci usnout. Windows 10 má vestavěnou funkci Night Light, která vám umožní naplánovat časy, kdy se obrazovka počítače místo toho přepne do teplejších barev.

 1. Otevři tvůj Okna Nastavení a vyberte Systém.

  Otevřete Nastavení systému Windows a vyberte Systém

 2. Vybrat Nastavení nočního světla pod Zobrazit.

  V části Displej vyberte Nastavení nočního osvětlení

 3. Vyberte nastavení, které chcete použít pod Plán. Vybrat Západ slunce až východ slunce funkce Night Light ji automaticky v noci zapne a ráno vypne.

  Pro funkci Night Light vyberte Sunset to Sunrise, abyste jej v noci automaticky zapnuli a ráno vypnuli

 4. Až budete hotovi, můžete zavřít okno a nastavení se automaticky projeví podle nastaveného plánu.