Skip to content

192.168.0.1 Výchozí adresa IP routeru

21 de Červenec de 2021

Každé zařízení připojené k internetu má adresu IP nebo adresu internetového protokolu. Existují veřejné a soukromé adresy IP. IP adresa 192.168.0.1 je soukromá IP adresa a je výchozí pro některé domácí širokopásmové směrovače, zejména modely D-Link a Netgear.

Rozdíl mezi veřejnou a soukromou IP adresou

1:46 K přístupu na internet potřebuje váš počítač veřejnou IP adresu, kterou vám obvykle přidělil váš ISP. V dnešní době váš směrovač nebo brána umožní počítačům v síti sdílet tuto jednu veřejnou IP adresu. K tomu však každý počítač stále potřebuje svou vlastní soukromou adresu – a váš směrovač ji také bude mít. Tato soukromá IP adresa nemusí být globálně jedinečná, protože se nejedná o adresu s přímým přístupem, to znamená, že nikdo nemá přístup k adrese IP 192.168.0.1 mimo soukromou síť.

Soukromé adresy IP

Mezi těmito adresami si IANA vyhradila určité počet bloků jako soukromé. Tyto jsou:

  • 10.0.0.0 – 10.255.255.255
  • 172.16.0.0 – 172.31.255.255
  • 192.168.0.0 – 192.168.255.255

Tyto soukromé IP adresy mají celkem přibližně 17,9 milionu různých adres, všechny jsou rezervovány pro použití v soukromých sítích. Proto nemusí být soukromá IP adresa routeru jedinečná. Směrovač přiřazuje soukromou IP adresu každému zařízení v jeho síti, ať už jde o malou domácí síť nebo organizaci na podnikové úrovni. Každé zařízení v síti se může připojit k jinému zařízení v síti pomocí této soukromé adresy IP. Soukromé adresy IP však nemohou přistupovat k internetu. Soukromé IP adresy se musí připojit přes ISP, například Comcast, AT&T nebo Spectrum. Tímto způsobem se všechna zařízení připojují k internetu nepřímo, nejprve se připojují k síti (která je připojena k internetu) a poté se připojují k většímu internetu. Pokud se chcete připojit k internetu, musíte nejprve opustit síť – to se děje prostřednictvím zařízení brány, jako je váš směrovač. Váš počítač tedy bude potřebovat znát adresu routeru (možná 192.168.0.1), aby mu mohl posílat cokoli, co chcete, abyste mohli říci „na dálku“. Směrovač se poté připojí k vašemu ISP, který vás připojí k širšímu internetu, a vaše zpráva je směrována k příjemci. Trasa vypadá asi takto, za předpokladu, že na každém konci je router:

Ilustrace trasy, kterou může zpráva procházet směrovačem s IP adresou 192.168.0.1.

Veřejné adresy IP a standard IPv6

Veřejné adresy IP musí být celosvětově jedinečné. To představovalo problém pro standard IPv4, protože může obsahovat pouze 4 miliardy adres. Proto IANA (IANA je úřad pro internetová přidělená čísla, takže jsou zodpovědná za všechna čísla na internetu, včetně adresy IP) zavedla standard IPv6, který podporuje více kombinací. Místo použití binárního systému používá hexadecimální systém. Adresa IPv6 se skládá z osmi skupin hexadecimálních čísel, z nichž každá se skládá ze čtyř číslic, například 2001: 0db8: 85a3: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334. Tento systém dokáže pojmout téměř nekonečný růst IP adres, až 340 undecillion (číslo s 36 nulami). Základní struktura adresy IPv6 bude jako taková:

  • Šestnáctkové znaky (0123456789abcdef)
  • 32 znaků
  • 8 sekcí (slov nebo hextetů) po 4 znacích
  • Slova oddělená dvojtečkou (např. Abcd: 1234)

Najděte svou IP adresu

Existuje několik způsobů, jak zjistit vaši IP adresu. Pokud počítač (nebo jiné připojené zařízení) pracuje v soukromé síti, která se připojuje k internetu (jako ve většině domácností), modem musí mít soukromou adresu IP, ale zařízení připojená k modemu mohou všechna sdílet IP přiřazenou router a veřejnou IP adresu. Zřídka potřebujete znát veřejnou adresu, pokud neřešíte problém s počítačem na dálku a nepotřebujete se k němu připojit.

Najděte svou veřejnou IP adresu

Nejjednodušší způsob, jak zjistit svou veřejnou IP adresu, je přejít na google.com a zadat moje IP do vyhledávacího pole. Google vrátí vaši veřejnou IP adresu. Existují i ​​jiné způsoby, včetně webů speciálně určených k vrácení veřejné IP adresy, jako například whatsmyip.org nebo whatIsMyAddress.com.

Najděte svou soukromou IP adresu

Zde najdete způsob, jak najít svou soukromou IP adresu: Tyto pokyny platí pro všechny verze systému Windows od Windows 10 po Windows XP.

  1. Připojit k internetu.

  2. Otevřete příkazový řádek.

  3. Enter ipconfig pro zobrazení seznamu připojení vašeho počítače.

  4. Vaše soukromá adresa IP je identifikována jako adresa IPv4. Na této adrese vás může kontaktovat kdokoli ve vaší síti.

    Screenshot okna okna příkazového řádku se zvýrazněním adresy IPv4 z 10.0.1.117

Změňte adresu IP routeru

IP adresa vašeho routeru je nastavena výrobcem ve výrobě, ale můžete ji kdykoli změnit pomocí konzoly pro správu síťového routeru. Například pokud jiné zařízení v síti má stejnou adresu IP, může dojít ke konfliktu adres, takže byste se chtěli ujistit, že nemáte žádné duplikáty. Chcete-li získat přístup ke konzole pro správu routeru, zadejte jeho IP adresu do adresního řádku prohlížeče, například http://192.168.0.1. V některých případech může být tato adresa IP sdílena jiným zařízením v další práci. Než se pokusíte o přístup k routeru, odpojte všechna další zařízení. Tuto značku nebo srovnatelnou soukromou adresu IPv4 lze nastavit u jakékoli značky směrovače nebo libovolného počítače v místní síti. Stejně jako u jakékoli adresy IP by pouze jedno zařízení v síti mělo používat 192.168.0.1, aby nedocházelo ke konfliktům s adresami.