Skip to content

5 trendů počítačových sítí pro rok 2021 a další

9 de Září de 2021
trends MontyRakusen Getty 5a4aa079482c5200362b0987

Technologie počítačových sítí se stále vyvíjí novými a zajímavými způsoby. Zde je pět nejdůležitějších oblastí a trendů, které je třeba sledovat v příštím roce.

Gadgety IoT se stanou samozřejmostí

V roce 2021 bude o vaši pozornost soupeřit řada produktů připojených k internetu. Internet věcí (IoT) je další název pro tyto „drátové“ položky a sledování některých kategorií bude obzvláště zajímavé:

  • Nositelné. Pravděpodobně uvidíte provozní vylepšení, včetně rychlosti zpracování a výdrže baterie. Hodinky se budou i nadále zaměřovat na sledování zdraví a kondice. A mohl by to být rok, kdy společnost Google přichází s nositelným zařízením Pixel?
  • Chytré kuchyně. Dávejte pozor na věci, jako jsou inteligentní hrnky s řízenou teplotou, mikrovlnné trouby, které můžete ovládat svým hlasem, mixéry, které znají přesné množství přísad a vylepšené rozpoznávání potravin ve vaší připojené chladničce.
  • Chytřejší žárovky. Hledejte osvětlovací systémy s podporou Wi-Fi nebo Bluetooth a očekávejte další vylepšení kvality žárovek, možností programování a snadné integrace.
  • Veřejné aplikace. Kromě vybavení v našich domácnostech se funkce IoT více projeví v obchodech, restauracích a městských oblastech.

Spolu s těmito inovacemi očekávejte doprovodné obavy o zabezpečení. Mnozí se obávají rizik ochrany osobních údajů, která zařízení IoT doprovázejí, vzhledem k jejich přístupu do domácností, aktivit a osobních údajů uživatelů.

Uvidíme ještě více Hype přes 5G

Světový mobilní kongres 2016

I když se mobilní sítě 4G LTE nedostanou do mnoha částí světa (a nebudou po mnoho let), telekomunikační průmysl usilovně pracoval na vývoji mobilní generace 5G nové generace. 5G je nastaven tak, aby dramaticky zvýšil rychlost mobilního připojení. Ale přesně to, jak rychle by měli spotřebitelé očekávat, že tato připojení proběhnou, a kdy si mohou koupit zařízení 5G, nemusí být známo, dokud nebudou stanoveny technické standardy v oboru. Nicméně, stejně jako když byl původně vyvíjen 4G, společnosti nečekají na inzerci svého úsilí o 5G. Výzkumníci budou nadále testovat prototypové verze toho, co by se mohlo stát součástí standardních 5G sítí. Zatímco zprávy z těchto testů budou nabízet maximální přenosové rychlosti mnoha gigabitů za sekundu (Gbps), spotřebitele by měl stejně zajímat příslib lepšího pokrytí signálem 5G. Někteří prodejci nepochybně začnou tuto technologii dodatečně instalovat do svých instalací 4G, takže se podívejte na produkty „4,5G“ a „před 5G“ (a matoucí marketingová tvrzení, která jsou spojena s těmito vágně definovanými štítky), aby se brzy objevily na scéně.

Zavádění IPv6 se bude i nadále zrychlovat

Přijetí Google IPv6 (2019)

Internet Protocol verze 6 (IPv6) jednoho dne nahradí tradiční adresní systém internetového protokolu, který známe, IPv4. Stránka Adopce Google IPv6 zhruba ukazuje, jak rychle nasazení IPv6 probíhá. Jak je ukázáno, tempo zavádění IPv6 se od roku 2013 stále zrychluje, ale k úplné výměně IPv4 bude vyžadovat ještě mnoho let. V roce 2021 očekávejte, že se ve zprávách bude častěji zmiňovat IPv6, zejména pokud jde o podnikové počítačové sítě. IPv6 přináší výhody každému, přímo nebo nepřímo. Díky rozšířenému počtu dostupného prostoru IP adres, který pojme téměř neomezený počet zařízení, budou poskytovatelé internetu snáze spravovat účty předplatitelů. IPv6 také přidává další vylepšení, která zvyšují účinnost a zabezpečení správy provozu TCP/IP na internetu. Ti, kteří spravují domácí sítě, se musí naučit nový styl zápisu IP adresy.

AI se bude nadále rozšiřovat

Showroom Robot Lab - Paříž, 2016

Schopnost počítačových systémů, jako je Deep Blue, hrát šachy na úrovních světových šampionů, pomohla před desítkami let legitimizovat umělou inteligenci (AI). Od té doby jak rychlost počítačového zpracování, tak schopnost jej využívat obrovsky pokročily. Jednou z klíčových překážek umělé inteligence obecnějšího účelu byla omezení schopnosti systémů AI komunikovat a komunikovat s vnějším světem. Díky dnes mnohem dostupnějším bezdrátovým rychlostem je možné do systémů AI přidat senzory a síťová rozhraní, která umožní působivé nové aplikace. Sledujte aplikace ve zdravotnictví a zpracovatelském průmyslu. Hledejte také nové způsoby, jak zajistit důvěryhodnost a zabezpečení AI.

SD-WAN se stane normou

SD WAN

Softwarově definovaná rozsáhlá síť (SD-WAN) je síťová technologie, která firmám nabízí větší flexibilitu než předchozí systémy WAN. Zatímco tradiční síť WAN umožňuje podnikům s více umístěními poskytovat zaměstnancům přístup k datům, souborům a aplikacím v domácí kanceláři prostřednictvím přepínání štítků s více protokoly (MPLS), SD-WAN posouvá tento proces o krok dále, a to pomocí technologie Long Term Evolution (LTE) a širokopásmové internetové služby zajišťující přístup. SD-WAN přidává do mixu cloudové aplikace, což zaměstnancům umožňuje vzdáleně získat přístup k celopodnikovým programům, jako jsou Salesforce, Amazon Web Services a Microsoft 365. Technologie je stále relativně nová, takže zákazníci a poskytovatelé experimentují, aby porozuměli jak nejlépe využít tuto inovaci ke zvýšení produktivity, zvýšení agility podnikání a zlepšení zabezpečení. Ale teď, když je k dispozici několik let, se SD-WAN pravděpodobně stane novou normou.