Už jste se někdy pokusili spustit animaci od nuly bez jakéhokoli plánování? Pokud ano, pravděpodobně to skončilo katastrofou. Když animátoři získají nápad, jsou v pokušení ponořit se přímo a začít čmárat snímek po snímku ručně nebo v animačním softwaru. Projekt častěji končí putováním po vyšlapané cestě, aniž by tušil, kam směřuje. Zpomalení není moc zábavné, ale nakonec to vaše projekty uloží. Zkuste vyzkoušet těchto pět kroků, než spustíte další animaci, a uvidíte rozdíly, které příprava ve vašich projektech přináší.
Znát svůj příběh
Mnoho lidí, zejména začátečníků, se ponoří do animace s nápadem, ale bez skutečného příběhu. Zatímco každý příběh začíná konceptem, musíte napsat všechno, abyste pochopili, kam směřuje animace. Možná budete muset provést změny v příběhu na poslední chvíli, když narazíte na omezení nebo problémy, ale tento základní rámec stále existuje. Napište příběh nebo scénář doplněný o režii, poznámky o panorámování, přiblížení a úhlech. Naplánujte si každý detail. Váš plán budete potřebovat později.
Znát své postavy
Nedělejte jen jeden rychlý náčrt svých postav. Udělejte několik a ne jen jeden nebo dva snímky obličeje. Nakreslete je celým tělem z několika úhlů. Nakreslete je v klidu. Nakreslete je do pohybu. Nakreslete je naštvané a nakreslete je šťastné. Nakreslete, jak se jejich ruce pohybují, když mluví. Nakreslete na jejich trička jemnější detaily jejich piercingů nebo tetování nebo divné vzory. Vykreslete je barevně. Vytvořte celé listy znaků. Pokud máte na scéně neživé objekty, nakreslete je také – zejména pokud se jedná o pohybující se objekty, jako jsou automobily nebo kosmické lodě. To vám pomůže mnohem později během procesu animace. Vytvoření listů znaků vám pomůže tento proces formalizovat a můžete je později použít jako referenci. Byli byste překvapeni, jak daleko půjdou v půjčování konzistence a pravidelnosti vašich animací. Nejen to, ale také vám pomohou vykreslit vaše postavy v co nejmenším počtu řádků, abyste odstranili přebytečnou práci.
Naplánujte si své scény
Pokud animujete krátkou scénu o jedné scéně, budete mít v animaci několik různých scén. Podívejte se na svůj příběh nebo scénář. Označte, kde končí jedna scéna a kde začíná další. Pak se posaďte a určete požadavky každé scény – kolik postav v každé z nich je, jaké pozadí potřebujete a jaký druh hudby nebo hlasových komentářů požadujete. Vytvořte scénář podrobně popisující akci scény, akci kamery, efekty a barvy. Vytvořte ze slov svého příběhu nebo skriptu obrázky s jasnými pokyny. Vytváření vizuálních pokynů pro sebe tvoří rámec, který vás provede celým procesem animace.
Zmapujte své načasování
Správné načasování je pro animaci zásadní. Ne všechno se pohybuje stejnou rychlostí; běh na X vzdálenost nebude vyžadovat stejný počet snímků jako na X chůze. Pokud animujete skákajícího geparda, ale vyberete X počet libovolných snímků k vyplnění mezi vašimi klíčovými snímky, můžete nechat geparda pomalu plovoucím vzduchem nebo se řítit smrtící rychlostí. Nejen to, ale ne veškerý pohyb pokračuje stejnou rychlostí. Někdy může dojít k uvolnění a uvolnění, například k vytažení baseballového hřiště. Pravděpodobně budete také pracovat s časovým omezením. Jak dlouho chcete, aby vaše animace byla? Co lze snížit, aby se vešly do těchto časových omezení? Znalost těchto věcí vám pomůže vytvořit dope listy mapující rámečky, které potřebujete nakreslit.
Vytvořte pracovní postup a plán projektu
Nyní už pravděpodobně máte jasnou představu o práci, kterou musíte pro svoji animaci udělat. Zapište si tyto informace. Rozhodněte se, v jakém pořadí dokončíte každou fázi projektu a svou metodiku. Procvičte si trochu disciplíny a držte se svého plánu. Stanovte si časovou osu, zejména pokud pracujete na termínu pro někoho jiného. Zjistěte, kolik času potřebujete pro každou část v rámci realistických očekávání, a poté rozeberte, jak tento čas ponecháte během X počtu dní. Dodržování těchto pokynů z vás nebude dokonalým animátorem, ale udrží vás na správné cestě a pomůže vám vytvořit profesionální pracovní proces.