Skip to content
5G

5G vs. 5 GHz Wi-Fi

9 de Červenec de 2021
wifi icon 3374502 1920 5bbcc34646e0fb0051c13981

Jsou 5G a 5 GHz Wi-Fi stejné? Ne, ale technicky mají několik společných věcí. Za prvé, oba pojmy se točí kolem bezdrátových technologií. Přesněji řečeno, 5G je nejnovější mobilní standard, který mohou některé mobilní telefony využívat, a opravdu se odkazuje pouze na upgrade z předchozího standardu mobilní sítě s názvem 4G. 5 GHz označuje část rádiového spektra, kterou využívají zařízení Wi-Fi. Většina lidí tento termín používá pouze při připojení k některým sítím Wi-Fi nebo při porovnání Wi-Fi 5 GHz s 2,4 GHz. 5G

  • Nejnovější standard mobilní sítě, vylepšení na 4G
  • Připojuje váš router k internetu
  • Bezdrátové připojení ekvivalentní kabelovému nebo optickému připojení k internetu

5 GHz Wi-Fi

  • Populární frekvenční pásmo využívané Wi-Fi spolu s 2,4 GHz
  • Připojuje vaše domácí zařízení k routeru
  • Pouze smysluplné v rámci vaší domácí sítě

5G: Nejnovější verze mobilních sítí

Když mobilní zařízení – například smartphone nebo notebook nebo tablet připojený k mobilní síti – nejsou připojena k síti Wi-Fi, ale jsou stále připojena k internetu, mohou tak učinit prostřednictvím datové služby operátora mobilní sítě (MNO). 5G je nejnovější technologie, která si klade za cíl poskytnout ultrarychlé připojení pro tato zařízení. Pokud jde o široké použití, 4G je stále nejrychlejší mobilní technologií, která se dnes používá, ale jakmile 5G vzlétne a bude vydáno více 5G telefonů, 5G nabídne oproti 4G mnoho vylepšení, což nakonec 5G umožní změnit řadu průmyslových odvětví pro lepší. Verizon, AT&T, T-Mobile a Sprint jsou několika příklady MNO ve Spojených státech, které pracují na 5G sítích. Tento nejnovější mobilní standard je v současné době v procesu oslovování mnoha dalších zemí po celém světě.

5 GHz: Frekvenční pásmo Wi-Fi

Zařízení připojená k síti Wi-Fi mohou přenášet data ve dvou frekvenčních pásmech, v závislosti na routeru: 5 GHz a 2,4 GHz. Stejně jako mobilní 5G sítě, které jsou rychlejší než 4G, protože fungují na vyšších frekvencích, je 5 GHz Wi-Fi často ze stejného důvodu rychlejší než 2,4 GHz. 5 GHz má také tu nevýhodu (jako 5G), že nedokáže dobře vysílat přes stěny a má kratší dosah Wi-Fi než nižší pásmo 2,4 GHz. 5 GHz se však používá pouze v rámci Wi-Fi. To znamená, že když jste v domácnosti nebo firmě, kde bezdrátový směrovač nebo přístupový bod podporuje 5 GHz, zařízení se mohou připojit k routeru v tomto frekvenčním pásmu namísto 2,4 GHz. 5 GHz je ve směrovačích možnost, která umožňuje vyšší přenosové rychlosti a pomáhá omezit přetížení a rušení tím, že umožňuje síti provozovat více kanálů, než je podporováno 2,4 GHz. Většina moderních směrovačů je dvoupásmových směrovačů, což znamená, že pracují ve frekvenčních pásmech 2,4 GHz i 5 GHz.

A co „5G Wi-Fi routery“?

Comtrend 5G router SSID

Pokud právě vidíte síť Wi-Fi s názvem „5G“, je to častěji než odkaz na frekvenci v gigahertzích (5 GHz). Osoba, která si zvolila tento název Wi-Fi, to nejpravděpodobněji odlišila od sítě 2,4 GHz, kterou je dvoupásmový router také schopen vysílat. Dvoupásmový směrovač může mít povoleny oba typy sítí, takže se k síti mohou stále připojit starší zařízení, která podporují pouze 2,4 GHz. Současně mohou novější zařízení využívat 5 GHz na stejném routeru, aby využily výhod novější technologie. V minulosti, kdy byly mobilní sítě 5G stále ještě roky, nebylo matoucí nazývat 5 GHz Wi-Fi router „5G routerem“, protože si jej nemohly mýlit s routerem, který se připojil k internetu přes 5G mobilní připojení. Nyní však s celulárními 5G směrovači hned za rohem můžete vidět, jak je to trochu matoucí. Vzhledem k tomu, že se sítě 5G stávají běžnějšími a potenciálně nahrazují širokopásmové připojení doma, budou směrovače používané k připojení našich zařízení online přes mobilní 5G téměř jistě nazývány 5G směrovače, což znamená, že připojují vaši domácí síť k internetu přes mobilní síť 5G. Ve vaší domácí síti budou vaše zařízení stále mít možnost připojení k routeru ve frekvenčních pásmech 2,4 GHz i 5 GHz.