Zařízení Wi-Fi po celá léta přenášela data ve frekvenčním pásmu 2,5 GHz nebo 5 GHz. Se zavedením standardu 802.11ax (také nazývaného Wi-Fi 6) mohou nyní zařízení využívat třetí pásmo: 6GHz. Podobně jako zařízení 5GHz a 2,5GHz odpovídají konkrétnímu bezdrátovému standardu 802.11 a používají specifický název (např. Wi-Fi 5 pracuje v pásmu 5GHz), 6GHz zařízení mají svůj vlastní název, nazývaný Wi-Fi 6E, který je odlišuje z jiných zařízení. Směrovače a telefony podporující Wi-Fi 6E byly komerčně dostupné v lednu 2021, ale zavádění bude postupné. Aktualizace hardwaru také přichází za velkou cenu. Například Netgear Nighthawk RAXE500 byl propuštěn s cenou 599,99 $. První smartphone Wi-Fi 6E, Samsung Galaxy S21 Ultra, začíná na 499 $.
6 GHz Wi-Fi proti 5 GHz a 2,5 GHz
Zjednodušeně řečeno, vyšší frekvence jsou k dispozici, když se pohybujete v rádiovém spektru nahoru (čím větší je počet GHz). To znamená větší šířku pásma, což znamená vyšší rychlost. Zde jsou frekvenční rozsahy, se kterými se potýkáme, když porovnáváme 6GHz s 5GHz a 2,5GHz:
- 6 GHz: Kmitočtový rozsah 1 200 MHz
- 5 GHz: 500MHz frekvenční rozsah
- 2,5 GHz: 70MHz frekvenční rozsah
Protože 6GHz má vyšší frekvenční rozsah než 5GHz a 2,5GHz, je k dispozici větší šířka pásma. Jako frekvenci zvyšuje, rozsah signálu klesá. Skvělou analogií je zahradní hadice. Pokud jste někdy prstem ovládali, jak voda vychází, víte, že může stříkat mnohem dále, protože zmenšuje prostor, který má voda k dispozici. Přemýšlejte o těchto frekvenčních rozsazích, kolik proudu vody zůstane otevřené, když po něm přejdete prstem.
- 6GHz je největší ze tří. Za předpokladu, že otvor hadice vůbec nezakrýváte, takto z něj v daném okamžiku vytékáte nejvíce vody. Tok / šířka pásma je na svém maximu, ale nejde příliš daleko.
- 5GHz má menší otvor. Prst pouze částečně zakrývá hadici, takže voda stříká trochu dále, ale ve všech bodech proudu je k dispozici méně (menší šířka pásma).
- 2,5 GHz má nejmenší rozsah ze všech tří, takže zatímco voda vystřelí z hadice nejvzdálenější kvůli tomu, že váš prst pokrývá téměř celý otvor, je k dispozici mnohem méně vody v celé oblasti postřiku (tj. Kapacita šířky pásma je na Nejnižší).
Další věc, která ovlivňuje spolehlivost a rychlost připojení, je interference. S větším množstvím bezdrátového „prostoru“ pro přenos bude bezpochyby méně zařízení v okolí, která využívají stejné frekvenční pásmo, takže vaše zařízení mohou používat Wi-Fi s menší „konkurencí“, než byste získali při připojení v nižších pásmech. Latence je vylepšena také u Wi-Fi 6E. Ve skutečnosti je ve srovnání s Wi-Fi 5 snížen na polovinu. To je nesmírně důležité pro aplikace, které spoléhají na data v reálném čase, od videokonferencí až po hraní. To vše znamená, že při přechodu z 2,5 / 5GHz na 6GHz může váš telefon, tablet, notebook atd. Přenášet data rychleji a lépe udržovat jejich připojení.
Jak získat 6GHz Wi-Fi
Abyste získali výhody Wi-Fi 6E, potřebujete router, který podporuje 6 GHz a zařízení, které dělá totéž. I když jsou od tohoto psaní k dispozici zařízení Wi-Fi 6, neočekává se, že zařízení Wi-Fi 6E vyjdou až koncem roku 2020, a k širokému přijetí pravděpodobně dojde až v roce 2021, kdy Wi-Fi Alliance zahájí svou Wi-Fi – Certifikační program Fi 6E. Budete vědět, zda je zařízení kompatibilní s 6 GHz, pokud má štítek „Wi-Fi 6E“. Pokud získáte telefon nebo notebook Wi-Fi 6E, ale ještě nemáte router, který podporuje nový standard, budete jej moci i nadále používat, ale nebudete mít přístup ke všem těmto 6 GHz výhody.