Skip to content

7 bezplatných programovacích jazyků, které učí děti, jak kódovat

12 de Červenec de 2021
kids programming languages 4125938 33c1d928fe5b49abab2ad6239621fdd6

Co je třeba vědět

 • Programovací jazyky pro děti jim mohou pomoci ulehčit na cestu, která může vést k poptávkové a lukrativní budoucí kariéře.
 • Programování pro děti se lze naučit prostřednictvím lekcí blokového stylu nebo učením nového programovacího jazyka.
 • Počítačové programování pro děti se nejlépe učí pomocí hraní her a kódování herního stylu, aby si udrželi zájem.

Pokud chcete, aby se vaše děti naučily programovat, kde začnete? Vyzkoušejte některé z těchto programovacích jazyků pro děti, abyste je mohli začít vytvářet vlastní počítačové programy.

Poškrábat

Co se nám líbí

 • Vyprávění v blokovém stylu zábavnou formou učí základy kódování.
 • Vyvinuto MIT, autoritou pro výuku a programování.
 • Volný, uvolnit.

Co se nám nelíbí

 • Web je trochu přeplněný.
 • Aspekt sociálních sítí nemusí být pro některé děti vhodný.

Scratch je bezplatný programovací jazyk pro děti vyvinutý laboratoří MIT pro celoživotní školku. Volný jazyk je doplněn úvodními návody, pokyny pro učitele pro rodiče a robustní komunitou uživatelů. Existují dokonce i karty, které si děti mohou osvojit koncepty programování Scratch, když jsou mimo počítač. Scratch používá vizuální rozhraní stavebního bloku k vytvoření lešeného prostředí pro děti a rodiče. Skládáte dohromady programovací komponenty, jako jsou akce, události a operátory. Každý blok má tvar, který umožňuje jeho kombinaci pouze s kompatibilním objektem. Například opakované smyčky mají tvar „U“ do strany, abyste věděli, že mezi začátek a konec smyčky musíte vložit bloky. Scratch vytváří skutečné animace a hry pomocí předem naplněných obrázků a postav nebo nahráním nových. Scratch nevyžaduje připojení k internetu. Děti mohou volitelně sdílet své výtvory v online komunitě Scratch. Vzhledem k tomu, že Scratch je zdarma a je tak dobře podporován, je to jeden z prvních návrhů pro programování přátelské k dětem a je snadné vidět vliv Scratch v mnoha dalších zde uvedených programovacích jazycích vhodných pro děti, například Blockly.

Navrhovaný věk: 8 až 16

Požadavky: Windows, macOS nebo Linux

Blokovaně

Blokovaně

Co se nám líbí

 • Čistý blokový přístup k učení kódování.
 • Přeložit bloky do běžných programovacích jazyků.
 • Podporováno společností Google.

Co se nám nelíbí

 • Moc funkcí mimo překlad bloků do kódu.
 • Budoucnost projektu je na pochybách.

Blockly je zdokonalení společnosti Scratch společností Google pomocí stejné metafory stavebních bloků, ale může generovat kód v několika různých programovacích jazycích, včetně JavaScript, Python, PHP, Lua a Dart. Díky tomu je Blockly spíše vizuálním editorem než jen programovacím jazykem vhodným pro děti. Kód vidíte po straně obrazovky, jak propojujete bloky dohromady a můžete průběžně přepínat programovací jazyky a vidět rozdíly v syntaxi jazyka pro stejný základní program. Díky tomu je Blockly ideální pro výuku kódu pro širokou škálu věků, včetně starších dětí a dospělých, kteří nemusí ocenit mladší šikmou kočku a karikatury Scratch. Google ve spolupráci s MIT vyvíjí novou generaci Scratch založenou na platformě Blockly. Blockly slouží jako páteř pro Android App Inventor, který lze použít k vývoji fungujících aplikací pro Android. MIT převzal kontrolu nad tímto opuštěným projektem Google. Blockly ještě není tak plně vyvinut jako Scratch a není k dispozici tolik dostupných návodů. Blockly však vypadá, že má skvělou budoucnost jako robustní programovací prostředí pro programátory všech věkových skupin.

Doporučený věk: 10+

Požadavky: Windows, macOS nebo Linux

Alice

Alice programovací jazyk

Co se nám líbí

 • Přímější design, který pomáhá více dětem učit se.
 • Sponzorováno zdarma Univerzitou Carnegie Melon.

Co se nám nelíbí

 • Tlak na „čisté“ kódování může být pro mladší publikum příliš rychlý.
 • Polovina stránky About hájí název projektu „Alice“.

Alice je bezplatný 3D programovací nástroj určený k výuce konceptů objektově orientovaných programovacích jazyků, jako je C ++. Využívá známý přístup stavebních bloků, které dětem umožňují vytvářet hry nebo animace programováním pohybů kamer, 3D modelů a scén. Rozhraní drag-and-drop a tlačítko snadného přehrávání mohou být pro některé studenty o něco méně matoucí než Scratchovo přeplněné rozhraní. Programy, nebo „metody“ v Alice, lze převést na prostředí Java IDE, například NetBeans, aby studenti programování mohli přejít z vizuálního rozhraní stavebních bloků na standardní programovací jazyk. Univerzita Carnegie-Melon vyvinula Alice. Web nemusí vypadat úhledně, ale program se stále vyvíjí a zkoumá. Pokud instalujete Alice na Mac, povolte instalaci přechodem na Systémové preference > Zabezpečení a ochrana osobních údajů > Povolit aplikace stažené z: App Store a Identified Developers. Po dokončení instalace změňte nastavení zabezpečení.

Doporučený věk: 10+

Požadavky: Windows, macOS nebo Linux

Swift hřiště

Hřiště Swift - Apple

Co se nám líbí

 • Prohlídka se zábavným motivem k překladu příkazů Swift na chování podobné hře.
 • Vyvinuto a sponzorováno společností Apple.
 • Volný, uvolnit.

Co se nám nelíbí

 • Pouze Swift; zamkne děti do vývoje aplikací pro iOS.
 • Běží pouze na iPadu.

Vývojáři aplikací pro iOS a iPadOS spoléhají na programovací jazyk Swift. Swift Playgrounds je k dispozici na počítačích Mac a jako aplikace pro iPad. Je navržen tak, aby učil děti programovat ve Swiftu, je to bezplatné stažení od společnosti Apple a nevyžaduje žádné předchozí znalosti kódování. Aplikace obsahují spoustu návodů k různým příkazům Swift, které jsou v tomto případě navrženy k pohybu postavy jménem Byte po 3D světě. I když nejsou požadovány žádné znalosti programování, děti potřebují vědět, jak číst výukové programy, a mají určitou vytrvalost při řešení problémů. Kód drag-and-drop eliminuje překlepy, ale Swift Playgrounds nepoužívá rozhraní blokovacího bloku. Jakmile vaše děti zvládnou hřiště Swift, mohou se ve Swiftu začít rozvíjet.

Doporučený věk: 10+

Požadavky: iPad nebo Mac

Motouz

Aplikace Twine storytelling

Co se nám líbí

 • Důraz je kladen na zřetězení nápadů na příběh, spíše než na vytvoření počítačového programu.
 • Zdarma a snadno použitelný.

Co se nám nelíbí

 • Vyvinuto komunitou dobrovolníků.
 • Zastaralý web.

Motouzy jsou pro děti, které zajímá tvorba her a vyprávění příběhů, ale frustrují je technické podrobnosti programování. Twine je bezplatná nelineární aplikace pro vyprávění příběhů, kterou používají lidé všech věkových skupin, včetně velkého počtu dospělých a pedagogů. S Twine se nemusíte učit žádný kód. Spíše než učit uživatele, jak kódovat, učí je, jak strukturovat a prezentovat nelineární hry a příběhy. Příběhy motouzu se skládají ze stránek s textem a obrázky, jako jsou webové stránky. Návrhové rozhraní zobrazuje připojené stránky, z nichž každou lze upravit pomocí textu, odkazů a obrázků. Funguje to zvlášť dobře u her typu „vyberte si vlastní dobrodružství“, kde každý hráč přejde do nové větve příběhu. I když tato aplikace neučí kódování, učí spoustu plánovacích a designových dovedností, které jsou pro herní designéry a vypravěče zásadní. Tato aplikace je dobře podporována pomocí wiki podpory, výukových programů a aktivní komunity uživatelů. Příběhy motouzu můžete vytvářet online prostřednictvím hostované aplikace nebo si můžete stáhnout aplikaci pro úpravy offline.

Doporučený věk: 12+ (doporučeno silným čtenářům)

Požadavky: Windows, macOS nebo Linux

LEGO Mindstorms EV3

Školák s notebookem ve třídě robotiky

Co se nám líbí

 • Aktivní používání robotiky se věnuje matematice a přírodovědnému programování.
 • Pověst společnosti LEGO je solidní.

Co se nám nelíbí

 • Vyžaduje systém Mindstorms, který je nutné zakoupit.
 • Některé produkty s křížovým prodejem jsou vložené.

Dalším přístupem k učení programování je podívat se na robotiku. Mnoho dětí reaguje na myšlenku programování věcí, které fungují v reálném světě. K jejich programování můžete použít širokou škálu robotických sad a jazyků, ale systém LEGO Mindstorms má jednu z největších uživatelských komunit a aplikaci pro vizuální programování vhodnou pro děti. Stáhněte si programovací prostředí zdarma, ale ke spuštění programu potřebujete přístup k sadě LEGO Mindstorms. To nutně neznamená, že si jeden musíte koupit. Některé školy a veřejné knihovny nabízejí sady pro studentské použití, nebo možná budete chtít ve svém okolí najít First LEGO League. Programovací software LEGO EV3 lze provozovat na tabletech a počítačích a používá stavební blok – v tomto případě blok LEGO – metaforu, stejně jako Scratch a Blockly, ačkoli verze LEGO má tendenci stavět program horizontálně a vypadá spíše jako vývojový diagram. Studenti kombinují akce, proměnné a události a manipulují se svými výtvory LEGO Mindstorms. Programovací jazyk je dostatečně jednoduchý pro malé děti, zatímco pro starší a dospělé je stále náročný. Kromě programovacího prostředí LEGO Mindstorms používá LEGO otevřené jádro Linuxu s otevřeným zdrojovým kódem, které lze upravovat a programovat tradičními programovacími jazyky, jako jsou Python a C ++.

Doporučený věk: 10+ (Mladší děti to mohou používat s dohledem)

Požadavky: EVA3 vyžaduje počítač se systémem macOS nebo Windows nebo tablet se systémem Android nebo iOS. Spuštění programů namísto jejich ladění vyžaduje jednoho nebo více robotů LEGO EV3.

Kodu

Kodu

Co se nám líbí

 • Naučte se programovat při používání herního zařízení.
 • Snadno použitelné rozhraní dělá učení zábavným.

Co se nám nelíbí

 • Spoléhá na starší hardware. Samotný projekt je pravděpodobně zaniklý.
 • Neučí programovat tolik jako herní design.

Kodu je aplikace pro programování her od společnosti Microsoft určená pro Windows a Xbox 360. Verze pro Windows je zdarma, ale verze pro Xbox 360 je placená aplikace. Děti mohou pomocí aplikace zkoumat a navrhovat hry ve 3D světě. Grafické rozhraní Kodu je poutavé a programování pro verzi pro Xbox lze provádět výhradně z herního ovladače. Kodu je starší, ale stále solidní volbou, pokud máte hardware, který ji podporuje. Bohužel neexistuje žádná verze Kodu pro Xbox One a budoucí vývoj vypadá nepravděpodobně. Verze pro Xbox a Windows jsou však plně vyvinuté, a proto je na tomto seznamu zahrnuta, i když je opuštěna.

Doporučené věky: 8 až 14

Požadavky: Windows 7 a nižší nebo Xbox 360

Další návrhy

Motivovaní středoškoláci a střední školy si možná budou chtít vyzkoušet, jak vytvořit a nainstalovat mody Minecraftu. Herní rozhraní Unity 3D je dalším skvělým způsobem, jak přejít na programování 3D her se spoustou dostupných online zdrojů. Nezapomeňte, že programování je ze své podstaty frustrující. Zahrnuje mnoho řešení problémů a pokusů a omylů; zajištění toho, aby vaše dítě mělo vybavení, které je v dobrém provozním stavu, je zásadní. Nejlepším nástrojem, který rodiče mohou svým začínajícím programátorům poskytnout, je však pocit vytrvalosti a odhodlání.