Skip to content

9 tipů pro prezentaci PowerPoint pro studenty

5 de Červenec de 2021
GettyImages 886908202 5c2e4c5d46e0fb00018f3470

Efektivní prezentace ve třídě vyžaduje praxi. Pokud budete postupovat podle několika tipů na PowerPointovou prezentaci pro studenty, budete na tu výzvu. Tyto tipy pro prezentaci odkazují na snímky PowerPoint (všechny verze) a lze je použít na jakýkoli typ prezentace.

Naplánujte si rozložení snímků

Rozložení snímků v aplikaci PowerPoint

Usnadněte sledování snímků. Umístěte název na vrchol, kde ho vaše publikum očekává. Fráze by se měly číst zleva doprava a shora dolů. Důležité informace uchovávejte v horní části snímku. Spodní části diapozitivů často nelze vidět ze zadních řad, protože jim stojí v cestě hlavy.

Vyhýbejte se ozdobným písmům

Písma motivů v aplikaci PowerPoint

Vyberte písmo, které je snadno a snadno čitelné, například Arial, Times New Roman nebo Verdana. Ve svém počítači můžete mít opravdu skvělé písmo, ale uložte si ho pro jiné účely. Ozdobná písma často nejsou snadno čitelná na obrazovce a odvádějí pozornost více než cokoli jiného. Nepoužívejte více než dvě různá písma, jedno pro nadpisy a druhé pro obsah. Udržujte všechna písma dostatečně velká (alespoň 18 bodů, nejlépe 24 bodů), aby lidé v zadní části místnosti mohli snadno číst text.

Použijte kontrastní barvy pro text a pozadí

Barevné motivy v PowerPointu

Tmavý text na světlém pozadí je nejlepší. Tato kombinace nabízí nejlepší viditelnost. Někdy však možná budete chtít pro efekt tmavé pozadí, které oslní dav. V takovém případě udělejte text světlou barvou pro snadné čtení při prezentaci ve třídě. Na vzorovaném nebo texturovaném pozadí je text často obtížně čitelný. Udržujte barevné schéma konzistentní po celou dobu prezentace ve třídě.

Udržujte design snímků konzistentní s tématem

Návrh motivů v PowerPointu

Když použijete návrhové téma, vyberte takové, které nebude mít vliv na prezentaci ve třídě. Také udržujte design snímku konzistentní s daným tématem. Vyzkoušejte to předem, abyste se ujistili, že text je čitelný a že se grafika na pozadí neztratí.

K přidání informací použijte poznámky pod čarou

Dialog Záhlaví a zápatí v aplikaci PowerPoint

Přidání poznámek pod čarou do snímků v prezentaci v PowerPointu vám umožní dokumentovat zdroje informací, které jste použili při výzkumu, stejně jako kdybyste obraceli výzkumnou práci. Pomocí poznámek pod čarou citujte citace a statistiky nebo přidávejte další podrobnosti související s textem na snímku.

Vytiskněte poznámky mluvčího

PowerPointová tisková stránka

Čtení prezentace PowerPoint před třídou může být nervy drásající. Tisk snímků s poznámkami řečníka vám umožňuje mít miniatury, text a psané poznámky, pokud si přejete, abyste si mohli přečíst společně se snímky a přidat příslušné informace. Tištěné snímky můžete také použít jako podklady pro třídu. Alternativně můžete do prezentace přidat komentář, abyste se vyhnuli úplnému mluvení ve třídě.

Spusťte prezentaci bez dozoru

Nastavit Zobrazit dialog v PowerPointu

Mohou nastat situace, kdy budete chtít, aby se prezentace spouštěla ​​samostatně v nepřetržité smyčce, například jako součást vědecké výstavy. Pomocí nastavení Procházeno v kiosku při nastavování prezentace můžete prezentaci zobrazit bez dozoru.

Používejte animace a přechodové efekty střídmě

Karta Animace v aplikaci PowerPoint

Kdo by nerad aplikoval na prezentaci animace, přechody nebo obrázky GIF? Jít přes palubu s těmito prvky může být zábavné, ale málokdy bude divák věnovat pozornost poselství prezentace. Prezentace je vizuální pomůckou a nikoli cílem prezentace ve třídě.

Převeďte PowerPoint show na Prezentace Google

Prezentace PowerPoint v Prezentacích Google

Školy často ve třídě používají sadu aplikací pro produktivitu Google, jako jsou Google Slides. Pokud máte PowerPoint doma, můžete jej použít k vytvoření prezentace a sdílení s učitelem nebo ostatními pomocí Prezentací Google.