Klíčové jídlo
- Minimálně jeden telefon Pixel založený na GS101 se začne prodávat letos na podzim.
- Čipy Google by jednoho dne mohly Chromebooky napájet.
- Může Google zabránit tomu, aby se pustil do dalšího projektu?
Google se připravuje na výrobu vlastního čipu navrženého vlastními silami, který bude pohánět telefony Pixel, ale má dostatečnou sílu uspět u „Google Silicon?“ Hardwarová dominance společnosti Apple v mobilních zařízeních je dána jejími čipy řady A, které napájí iPhony, iPady a Apple TV. Varianty se používají v počítačích Mac a dalších produktech Apple. Zbytek odvětví se mezitím spoléhá na čipy SnapDragon od společnosti Qualcomm. Další telefon Pixel společnosti Google bude používat systém GS101 „Whitechapel“ na čipu (SoC) navržený společností Google. Bude však Google – neslavně nestálý se svými produkty – schopen udržet kurz? „Google Silicon může z Pixel udělat největšího uchazeče o iPhone,“ řekla pro Lifewire prostřednictvím e-mailu Caroline Lee, spoluzakladatelka společnosti Cocosign. „Následující Pixel telefon by mohl využívat čip vyrobený společností Google. Ze zprávy však není transparentní, pokud by byl čip upraven podle špičkových procesorů, jako je Snapdragon 888, nebo by zůstal blíže Snapdragonu 765 Pixel 5.“
Proč Bother, Google?
Existují dva důvody, proč je Apple Silicon tak daleko před zbytkem odvětví. Jedním z nich je, že čipy jsou prostě dobré. Druhým důvodem je, že Apple může navrhnout hardware a software pro spolupráci. Potřebuje aplikace fotoaparátu provést biliony výpočtů za sekundu, aby provedla svou magii AI? Žádný problém. Stačí to zabudovat přímo do čipu. Chcete mít celodenní výdrž baterie v notebooku, který je stejně výkonný jako Mac Pro? Optimalizujte vše!
Ostatní výrobci telefonů si musí vystačit s tím, co jim Qualcomm prodává. Pokud Google vyrábí vlastní SoC, může optimalizovat svůj hardware tak, aby odpovídal potřebám jeho softwaru, a naopak. Umožní také Googlu sedět nad komoditizovaným trhem telefonů SnapDragon. Podle zpravodajského webu 9to5Google bude první z těchto telefonů GS101 dodáván letos na podzim. S názvem Raven a Oriole budou vydány dva modely, z nichž jeden bude pravděpodobně Pixel 6. Je také možné, že Google bude i nadále používat čipy SnapDragon v jiných telefonech.
Lepicí síla
S prvním spuštěním již na podzim, jasně, Google na tomto SoC nějakou dobu pracoval. Apple koupil dům s čipovým designem PA Semi již v roce 2008, ale uvažoval o jeho získání od roku 2005 a Wikipedia zmiňuje fámy, že obě společnosti již sdílely vztah. Google ale nemá lepivou sílu Apple. Hardware nebo software, Google má ve zvyku upustit od produktů, které nefungují hned – nebo dokonce od těch, které fungují. Google nikdy nevypadal, že by měl být Pixel úspěšný. Je to zvláštní produkt, který začíná jako druh referenčního modelu hardwaru, který ukazuje světu, jak by si Google myslel, že by měl být telefon s Androidem. „Google Silicon může z Pixel udělat největšího uchazeče o iPhone.“ Pamatujte, že Google již ovládá operační systém Android. Přidáním vlastních křemíkových signálů, že Google bere telefonní podnikání vážně. Částečně má smysl mít kontrolu nad svým vlastním osudem. Ale je toho víc. Jedna výhoda, kterou jsme již zmínili: Pokud Google ovládá hardware a software, může – teoreticky – vzrůst před konkurencí. Pixel již nebude jen dalším telefonem s Androidem. Google musí také sledovat Chromebook, který běží také na procesorech Snapdragon. Klíčové podnikání společnosti Google je vytlačováno stále bezpečnějšími revizemi ochrany osobních údajů společnosti Apple. Zároveň Apple každoročně vyplácí miliardy dolarů za to, že je Google nastaven jako výchozí vyhledávač v Safari. To je nepříjemná situace. Ovládání hardwaru a softwaru znamená, že Google může sklízet tolik dat svých uživatelů, kolik chce, a také potenciálně nabídnout určitou úlevu od spoléhání se na produkty Apple.
Kdo je další?
Google, Apple … Začne někdo další navrhovat vlastní čipy?
„Tento krok může rozhodně přimět ostatní výrobce telefonů myslet na vlastní tvorbu CPU,“ říká Lee. „Samsung by mohl být dalším v řadě, který tuto myšlenku vyzkouší na jiné úrovni – mají [the Exynos mobile processor] již. Stále však bude trvat hodně času, než si jiné společnosti osvojí tento postup. “Většina smartphonů jiných než Apple běží na Androidu a dalo by se namítnout, že pokud se společnost nebude moci obtěžovat psát svůj vlastní OS, je nepravděpodobné, že obtěžujte se svými vlastními čipy. Koneckonců, hlavní výhodou návrhu vlastního křemíku je, že se může těsně integrovat do vašeho softwaru. A může dojít k dalšímu zvratu. Kdo říká, že Google nebude licencovat své návrhy čipů na jiný telefon Android Tvůrci? To by jistě byl jeden způsob, jak překlenout propast mezi iOS a Androidem a zajistit budoucnost společnosti Google bez ochrany soukromí.