Skip to content

Brzy vás bude kamera vašeho telefonu stále sledovat

12 de Červen de 2023
Brzy vas bude kamera vaseho telefonu stale sledovat

Klíčové věci

  • Nový procesor Snapdragon od Qualcommu má funkci, která umožňuje, aby přední fotoaparáty na telefonech zůstaly stále zapnuté.
  • Výrobce čipů říká, že vždy zapnutá kamera by mohla poskytnout pohodlí a umožnit telefonu, aby vás vždy rozpoznal.
  • Odborníci na ochranu soukromí však tvrdí, že mít neustále sledující kameru otevírá svět potenciálních problémů.

Váš příští telefon může mít kameru, která neustále sleduje. Výrobce čipů Qualcomm nedávno představil svůj nejnovější procesor Snapdragon, který má funkci, která dokáže ponechat přední fotoaparáty neustále zapnuté. Společnost tvrdí, že fotoaparát nabízí pohodlí. Někteří pozorovatelé ale vyjadřují obavy. „Dopady neustále zapnutých kamer na soukromí jsou katastrofální,“ řekl Lifewire v e-mailovém rozhovoru Michael Huth, vedoucí katedry výpočetní techniky na Imperial College London. „Pokud uživatelé nemají žádnou kontrolu nad kamerami na svých telefonech nebo mobilních telefonech, ztratí své soukromí a svobodu úplně.“

Není třeba stisknout tlačítko

Qualcomm uvedl, že funkci vždy zapnutého fotoaparátu lze použít k aktivaci telefonu, kdykoli se na něj podíváte. „Přední kamera vašeho telefonu vždy bezpečně hledá vaši tvář, i když se jí nedotknete nebo ji nezvednete, abyste ji probudili,“ řekl viceprezident produktového managementu Qualcomm Technologies Judd Heape během videoprezentace. Například Heape řekl, že váš telefon vás může rozpoznat při jízdě v autě. Nová funkce je navržena tak, aby spotřebovala velmi málo energie, i když je stále zapnutá.

Vždy vás sleduje

Funkce vždy zapnutého fotoaparátu nabízená společností Qualcomm může být pohodlná, ale je to také potenciální narušení soukromí. Ke stále zapnuté kameře může přistupovat operační systém Android nebo aplikace, pokud jste udělili povolení k používání fotoaparátu, upozornil Chris Hauk, obhájce ochrany osobních údajů spotřebitelů v Pixel Privacy, v e-mailovém rozhovoru pro Lifewire. Ale Hauk řekl, že existuje mnoho případů, kdy aplikace přistupují k součástem smartphonu, aniž by jim bylo uděleno povolení. Kamera také neobsahuje kontrolku, která by se rozsvítila, když je kamera používána. Když přemýšlíme nad samozřejmým, existují také některé děsivé problémy se sledováním a pronásledováním, které mohou nastat, když kyberstalker zabaví cílový telefon… „Doufejme, že Google nenabídne způsob přístupu ke kameře v aplikacích, místo toho omezí používání kamery pro odblokování zařízení,“ dodal. Otevřené mikrofony a kamery na chytrých telefonech, které jsou neustále zapnuté, by mohly být magnetem pro kyberzločince a hackery, řekl expert na kybernetickou bezpečnost Scott Schober v e-mailovém rozhovoru pro Lifewire. V ne tak vzdálené budoucnosti začneme slýchat mnoho zpráv o digitálním vydírání, kde jsou lidé v kompromitované pozici, kdy jejich smartphone nahrál nejen rozhovor, ale také video důkazy, předpověděl „Dokážu si představit celebrity, politické vůdce , influenceři, jejichž obrázky a řeč jsou streamovány v reálném čase prostřednictvím sociálních médií hackerem, který se baví,“ dodal Schober. Vlastnictví smartphonu s neustále zapnutou kamerou by také mohlo způsobit problémy při pouhém procházení zabezpečenou oblastí, jako je výzkumná laboratoř, vládní zařízení, kde se ukrývají utajované informace, nebo šatna, mohlo by uniknout duševní vlastnictví nebo kompromitovaný obrázek jednotlivce, Schober řekl. „Když přemýšlíme nad rámec samozřejmosti, existují také některé děsivé problémy se sledováním a pronásledováním, které mohou nastat, když kyberstalker zabaví cílový telefon, a nyní je mohou „vidět“ kdykoli, protože jejich kamera je stále zapnutá – je to ještě děsivější,“ dodal Schober.

Někdo pomocí chytrého telefonu vyfotografuje panorama města za soumraku.

Huth řekl, že někteří uživatelé mohou předpokládat, že jim v nebezpečné situaci může pomoci vždy zapnutá kamera, protože by mohli být schopni zaznamenat pachatele. „To by ale vyžadovalo, aby umělá inteligence dokázala klasifikovat situaci, jako je přepadení, a sama aktivovat funkci nahrávání,“ dodal. „Pokud by existoval, útočníci by si samozřejmě byli vědomi tohoto druhu funkcí, takže použití této funkce by mohlo eskalovat útok a přimět je ke zničení telefonu.“ Huth si dokonce představuje dystopickou budoucnost, kde by mohly být trvale zapnuté kamery použity k úplnému sledování uživatelů. Společnosti mohly sledovat každý váš pohyb, řekl. Hardware by zabránil vypnutí kamery, takže teoreticky i v praxi by software dokázal zaznamenat vše bez přerušení, bez ohledu na to, kde se uživatelé nacházeli nebo co dělali. „Vždy zapnuté kamery jsou orwellovské v nejpřísnějším smyslu,“ dodal Huth. „V „1984“ se hlavní hrdina Winston Smith marně snaží schovat ve svém vlastním bytě před všudypřítomnými kamerami, které ho sledují a nakonec mu zničí život. To není jen kluzký svah [leading] k této dystopické situaci. Je to přesně stejná technologie.“