Skip to content

Než si koupíte subwoofer: Jaké faktory jsou důležité?

30 de Červen de 2021
polk hts subwoofers aa 5aec8ada6bf06900375dc9a6

Subwoofery jsou speciální typ reproduktorů schopných reprodukovat nejnižší slyšitelné frekvence. Ideální subwoofer pro váš systém závisí na vlastnostech místnosti a vašich preferencích. Zde je návod, jak vybrat subwoofer, který nejlépe odpovídá vašemu nastavení prostorového zvuku.

Stojí subwoofery za to?

Subwoofery jsou zásadní pro zážitek z domácího kina. Když jdete do kina, cítíte zvuk vycházející kolem vás. Subwoofery jsou zodpovědné za hluboké basy, které vás otřásají a zasáhnou přímo do břicha. Chcete-li získat tento zážitek doma, použijte přijímač domácího kina, který poskytuje výstupy označované jako Sub Out, Sub Pre-Out nebo LFE (nízkofrekvenční efekty). Nejlepší domácí subwoofery stojí stovky dolarů. Rozpočtové subwoofery však najdete pod 100 USD. Pokud máte velké domácí kino, možná budete potřebovat špičkový systém. Pro malé místnosti zvolte subwoofer s vlastním napájením, který nevyžaduje samostatný zesilovač.

Pokud je to možné, vezměte CD s mnoha basovými informacemi k prodejci. Poté si před zakoupením vyzkoušejte, jak zní basy prostřednictvím různých subwooferů.

Poháněné subwoofery

Nejběžnější typ subwooferu je s vlastním napájením, což znamená, že má zabudovaný zesilovač. Aktivní subwoofery obvykle poskytují hlasitost (zesílení) a další ovládací prvky, které lze upravit samostatně od přijímače domácího kina. Napájený subwoofer vyžaduje připojení k výstupu Sub z přijímače (nepotřebujete další zesilovač mezi subwooferem a přijímačem). Toto nastavení připojení odvádí zátěž zvukového výkonu od zesilovače / přijímače a umožňuje zesilovači / přijímači napájet střední a výškové reproduktory.

Pasivní subwoofery

Externí zesilovač napájí pasivní subwoofer stejným způsobem jako ostatní reproduktory ve vašem systému. Nejlepším řešením pro použití pasivního subwooferu v nastavení domácího kina je umístit externí zesilovač subwooferu mezi pasivní subwoofer a výstupy předzesilovače subwooferu přijímače domácího kina. Toto nastavení osvobozuje přijímač od napájení potřebného výkonu zesilovače pro subwoofer. Nízkofrekvenční basový výstup potřebuje více energie k reprodukci nízkofrekvenčních zvuků. Předpokládejme, že k terminálům reproduktorů přijímače připojíte pasivní subwoofer, místo abyste mezi sub a přijímač umístili samostatný zesilovač. V takovém případě musí přijímač vydávat dostatek energie pro udržení basových efektů v subwooferu, aniž by došlo k vypuštění zesilovače. Množství energie závisí na požadavcích pasivního subwooferu, velikosti místnosti a množství požadovaných basů.

Subwoofery s předním a dolním výkonem

Přední (nebo boční) subwoofery jsou navrženy tak, aby zvuk vyzařoval z boku nebo zepředu krytu subwooferu. U subwooferů se zeslabováním zvuku vyzařuje zvuk dolů, směrem k podlaze. Oba typy poskytují podobné výsledky. Vzhledem k tomu, že hloubkové frekvence reprodukované subwoofery nejsou směrové, je pro naše uši obtížné určit směr, ze kterého zvuk vychází. Přední střelecké ponorky jsou nicméně obvykle umístěny v přední části místnosti. Dolní palby přinášejí nejlepší výsledky, pokud jsou umístěny v rohu nebo v boční stěně. Při manipulaci se subwooferem směřujícím dolů nepropichujte exponovaný ovladač, když jej zvednete nebo odložíte.

Porty a pasivní radiátory

Některé skříně subwooferu mají další port, který vytlačuje více vzduchu a zvyšuje efektivitu basů efektivněji než uzavřené skříně. Ostatní skříně používají ke zvýšení účinnosti a přesnosti kromě reproduktoru také pasivní zářič. Pasivním zářičem může být reproduktor s odstraněnou kmitací cívkou nebo plochá membrána. Místo vibrací přímo z elektricky přenášeného zvukového signálu reaguje pasivní zářič na vzduch tlačený aktivním ovladačem subwooferu. Protože pasivní zářič doplňuje činnost aktivního řidiče, zvyšuje nízkofrekvenční odezvu subwooferu.

Přechody subwooferu

Crossover je elektronický obvod, který směruje všechny frekvence pod určitý decibelový bod k subwooferu. Všechny frekvence nad tímto bodem jsou směrovány do hlavních, středových a prostorových reproduktorů. Dobrý subwoofer má obvykle dělicí frekvenci přibližně 100 Hz.

Umístění subwooferu

Protože nízké frekvence reprodukované subwooferem nejsou směrové, můžete jej umístit kamkoli v místnosti, kde to zní nejlépe. Optimální umístění závisí na velikosti místnosti, typu podlahy, vybavení a konstrukci stěny. Nejlepší umístění subwooferu je obvykle v přední části místnosti, nalevo nebo napravo od hlavních reproduktorů nebo v předním rohu místnosti. Mnoho přijímačů domácího kina poskytuje dva výstupy subwooferu, což umožňuje připojení dvou nebo více subwooferů.

Kabelové nebo bezdrátové?

Rostoucí počet napájených subwooferů nabízí bezdrátové připojení. Funkce bezdrátového připojení eliminuje potřebu dlouhého propojovacího kabelu mezi subwooferem a přijímačem. Bezdrátový subwoofer se obvykle dodává se sadou vysílačů, kterou lze zapojit do výstupů subwooferu jakéhokoli přijímače domácího kina. Vysílač připojený k přijímači domácího kina vysílá nízkofrekvenční zvukové signály do bezdrátového subwooferu. Bezdrátový přijímač zabudovaný do subwooferu zase umožňuje vestavěnému zesilovači napájet ovladač reproduktoru a produkovat potřebný nízkofrekvenční zvuk.