Klíčové jídlo
- OnePlus 9 a 9 Pro jsou dosud nejlepšími telefony OnePlus.
- OnePlus uzavřel partnerství s Hasselblad pro svůj fotoaparát, ale v této první spolupráci toho není mnoho.
- Nejvýznamnějším rozdílem mezi iPhone a OnePlus je software.
OnePlus
Schéma OnePlus vždy bylo, že je to levnější alternativa k high-end telefonům od Android a Samsung, zatímco stále nabízí mnoho stejných, pokud jde o funkce. Dvě 9s jsou stále velmi schopné, ale cena se vyšplhala na stejný rozsah jako špičkové telefony Apple a Samsung. Podle recenzí jsou nové vlajkové modely OnePlus také mnohem lépe vyrobené než předchozí modely. 9 už tedy není jen možnost rozpočtu. Nyní je v přímé konkurenci.
Fotoaparát
Velkou novinkou v OnePlus 9 Pro je fotoaparát „Hasselblad“. Toto je první ovoce partnerství mezi OnePlus a ikonickým švédským výrobcem fotoaparátů. 48megapixelový primární fotoaparát dokáže pomocí senzoru Sony vyrobit 12bitové snímky RAW a natáčet 4K video rychlostí 120 snímků za sekundu. Speciální 2megapixelový černobílý fotoaparát přidává svá data do primárního fotoaparátu pro lepší černobílé fotografie. Pak je tu 50megapixelový ultra široký fotoaparát a 3,3x teleobjektiv. Ale co s tím má Hasselblad společného? Hardwarově, ne moc. Hasselbladův příspěvek spočívá v softwaru a kalibraci senzoru. Výsledkem jsou přirozenější barvy ve srovnání s nadměrným nasycením většiny ostatních telefonů Android.
A přesto přes všechny tyto působivé specifikace a spolupráce fotoaparát nezapůsobí. Nebo spíš v pohodě. Dieter Bohn z The Verge říká, že může přepracovávat obrázky a že optický zoom je „slabý“. Fotoaparát iPhone nemusí být nejpůsobivější z hlediska megapixelů a dalších specifikací, ale produkuje jedny z nejlepších obrazů telefonů v okolí.
Obrazovka
Nejlepší součástí OnePlus 9 a 9 Plus může být obrazovka. Je to OLED. Dosahuje od okraje k okraji s roztomilou křivkou, díky níž se zdá, že vypadá jako nekonečný bazén. Namísto zářezu ve stylu iPhone má kruhový výřez. Tato kamera s děrováním je vpravo nahoře, kde je méně rušivá než centrální dírka Galaxy. Obrazovka je na iPhonu 12 skutečná. Běží na obnovovací frekvenci 120 Hz – dvojnásobek iPhonu – a může se zpomalit na pouhou 1 Hz a dosáhnout tak velmi nízké spotřeby energie, když se na obrazovce nic nepohybuje. Jedná se o technologii, kterou Apple Watch používají k tomu, aby umožnila zobrazení vždy na displeji.
Co si může iPhone 13 vzít z OnePlus 9?
Svět smartphonů je tak vyspělý, že jakékoli změny bývají spíše drobnými vylepšeními než významnými novými funkcemi. To znamená, že iPhone 13 si vystačil s proměnlivou obnovovací frekvencí displeje, což by umožnilo plynulejší posouvání a vždy zapnutou možnost. Další iPhone by také mohl těžit z funkce FaceID i čtečky otisků prstů. To není praktické jen pro nositele masek. Někdy je také pohodlnější nebo bezpečnější používat TouchID. Ale funkce, kterou bych opravdu rád viděl na iPhone 13, je malý. Telefony OnePlus mají elegantní třícestný přepínač vyzvánění. To vám umožní rychle vybrat nejen vyzvánění nebo ztlumení, ale také přepínat vibrační upozornění. To by vyžadovalo úplné přepracování současného, vysoce intuitivního přepínače ztlumení iPhone, takže pochybuji, že se ho dočkáme.