Příkaz je specifický pokyn daný počítačové aplikaci k provedení nějakého druhu úkolu nebo funkce. V systému Windows se příkazy obvykle zadávají pomocí interpretů příkazového řádku, například příkazového řádku nebo konzoly pro zotavení. Příkazy musí být vždy zadány do překladače příkazového řádku přesně tak. Nesprávné zadání příkazu (nesprávná syntaxe, překlep atd.) By mohlo způsobit selhání nebo zhoršení příkazu, mohlo by dojít k provedení nesprávného příkazu nebo nesprávného příkazu nesprávným způsobem, což by způsobilo vážné problémy. Existuje mnoho různých druhů příkazů a mnoho frází, které slovo používají příkaz to by asi nemělo, protože to ve skutečnosti nejsou příkazy. Může to být trochu matoucí. Níže uvádíme několik populárních druhů příkazů, se kterými se můžete setkat.
Příkazy příkazového řádku
Příkazy příkazového řádku jsou pravdivé příkazy. Pravé příkazy jsou programy, které se mají spouštět z rozhraní příkazového řádku (v tomto případě příkazového řádku systému Windows) a jejichž akce nebo výsledek se také vytváří v rozhraní příkazového řádku.
Příkazy systému DOS
Příkazy DOS, přesněji nazývané příkazy MS-DOS, lze považovat za „nejčistší“ z příkazů založených na Microsoftu, protože MS-DOS nemá žádné grafické rozhraní, takže každý příkaz žije zcela ve světě příkazového řádku. Nezaměňujte příkazy DOS a příkazy příkazového řádku. MS-DOS a příkazový řádek se mohou zdát podobné, ale MS-DOS je skutečný operační systém, zatímco příkazový řádek je program, který běží v operačním systému Windows. Oba sdílejí mnoho příkazů, ale rozhodně nejsou stejné.
Spustit příkazy
Příkaz run je jednoduše název daného spustitelného souboru pro konkrétní program se systémem Windows. Příkaz run není příkaz v nejpřísnějším smyslu – je to spíše jako zkratka. Ve skutečnosti klávesové zkratky, které se zobrazují v nabídce Start nebo na úvodní obrazovce, obvykle nejsou ničím jiným než ikonovým znázorněním spustitelného souboru programu – v zásadě příkazem spuštění s obrázkem. Například příkaz run pro Paint, program pro malování a kreslení v systému Windows, je mspaint a lze jej spustit z pole Spustit nebo Vyhledat, nebo dokonce z příkazového řádku, ale Paint zjevně není programem příkazového řádku. Některé další příklady jsou trochu matoucí. Například příkaz Spustit pro připojení ke vzdálené ploše je mstsc ale tento příkaz spuštění má některé přepínače příkazového řádku, díky nimž je otevření programu se specifickými parametry velmi snadné. Připojení ke vzdálené ploše však není program určený pro příkazový řádek, takže to ve skutečnosti není příkaz.
Příkazy na ovládacím panelu
Dalším příkazem, na který se odkazuje, který ve skutečnosti není příkazem, je příkaz appletu ovládacího panelu. Příkaz appletu ovládacího panelu je opravdu jen příkaz pro spuštění ovládacího panelu (ovládacího prvku) s parametrem, který systému Windows dává pokyn k otevření konkrétního appletu ovládacího panelu. Například spuštěním tohoto příkazu se otevře přímo applet Datum a čas v Ovládacích panelech.
ovládání / název Microsoft.DateAndTime
type = „code“> Tento příkaz můžete provést z příkazového řádku, ale ovládací panel není program příkazového řádku.
Příkazy konzoly pro zotavení
Příkazy konzoly pro zotavení jsou také skutečné příkazy. Příkazy konzoly pro zotavení jsou k dispozici pouze z konzoly pro zotavení, interpretu příkazového řádku, který je k dispozici pouze pro odstraňování problémů a pouze ve Windows XP a Windows 2000.