Stereoskopické 3D prostě u některých lidí nefunguje. Mnozí z vás si již možná uvědomují, že moderní stereoskopická iluze se vytváří přiváděním mírně odlišného obrazu do každého oka – čím větší je rozdíl mezi těmito dvěma obrazy, tím výraznější je 3D efekt. Offsetování pravého a levého obrazu přímo simuluje skutečnou charakteristiku lidského vizuálního systému známou jako binokulární rozdíl, což je produkt palcové mezery mezi pravým a levým okem. Protože jsou naše oči od sebe vzdálené několik palců, i když jsou zaměřeny na stejný bod ve vesmíru, náš mozek přijímá mírně odlišné informace z každé sítnice. To je jedna z mnoha věcí, které pomáhají vnímání lidské hloubky, a je to princip, který tvoří základ stereoskopické iluze, kterou vidíme v divadlech.
Co tedy způsobuje selhání?
Jakýkoli fyzický stav, který naruší vaši binokulární nerovnost, sníží účinnost stereoskopického 3D v divadlech nebo způsobí, že jej nebudete moci vůbec vidět. Poruchy jako amblyopie, kdy jedno oko přenáší významně méně vizuálních informací než druhé do mozku a také
jednostranná hypoplázie zrakového nervu (zaostalost zrakového nervu) a
strabismus (stav, kdy oči nejsou správně vyrovnány) mohou být všechny příčiny. Amblyopie je obzvláště běžná, protože tento stav může být v normálním lidském vidění jemný a nepostřehnutelný, často nezjištěný až do pozdního života.
Moje vize je slušná, proč nevidím 3D?
Snad nejpřekvapivější věcí pro lidi, kteří mají problém vidět 3D iluzi v divadlech, je to, že jejich každodenní vidění je častěji dokonale schopné. Nejběžnější otázkou je: „Pokud moje vnímání hloubky funguje ve skutečném světě, proč nefunguje v kině?“ Tato odpověď je, že v reálném světě naše schopnost vnímat hloubku pochází z mnoha faktorů, které jdou nad rámec binokulární nerovnosti. Existuje celá řada výkonných monokulárních hloubkových podnětů (což znamená, že k jejich zachycení potřebujete pouze jedno oko) – pohybová paralaxa, relativní měřítko, letecká a lineární perspektiva a přechody textur značně přispívají k naší schopnosti vnímat hloubku. Mohli byste tedy snadno mít stav, jako je Amblyopia, který naruší vaši binokulární nerovnost, ale vaše vnímání hloubky zůstane v reálném světě téměř nedotčené, jednoduše proto, že váš vizuální systém stále dostává spoustu informací, které se týkají hloubky a vzdálenosti. Zavřete jedno oko a rozhlédněte se kolem sebe. Vaše zorné pole se může cítit trochu stlačené a může se cítit, jako byste se dívali na svět teleobjektivem, ale pravděpodobně nenarazíte na žádné zdi, protože náš mozek je schopen tento nedostatek kompenzovat binokulárního vidění. Stereoskopické 3D v divadlech je však iluze, která zcela závisí na binokulární nerovnosti – vezměte ji a účinek selže.