Skip to content

Historie klasických videoher

1 de Červenec de 2021
ShinobiIII 3 56a15a8e3df78cf77269f3cb

Po znovuzrození hraní na konzole se průmysl rozrostl ještě více než dříve, ale začal závod o nové inovace a pokročilejší technologie, které by porazily konkurenci. Tvůrci videoher brzy přijali nejvýkonnější softwarové úložné zařízení počítače, CD-ROM. Nejen, že je to pro výrobce mnohem levnější než kazety, ale také CD-ROM obsahovalo více informací a podle potřeby vytáhlo program z disku. To umožnilo kvalitnější grafiku, propracovanější hratelnost a bohatší obsah.

1992 – Předehra k věku CD-ROM

  • Vydání historických arkádových her
    – Mortal Kombat
  • SEGA vydává svou první domácí konzolu na CD-ROM s Sega CD, doplněk Genesis. Bohužel vysoká cena navíc k nutnosti vlastnit nebo kupovat Genesis brání tomu, aby se systém uchytil na popularitě. Samostatně SEGA licencuje CD Genesis i Sega na JVC, který je prodává jako cenově výhodnou a špičkovou jednotku typu „vše v jednom“ nazvanou Wondermega.
  • Id Software uvádí Wolfenstein 3D, hru zodpovědnou za uvedení popularity střílečky z pohledu první osoby na masový trh.

1993 – Pátá generace

Doom videohra.

  • Společnost Panasonic dodává první samostatnou konzolu CD-ROM, 3DO. Jmenován produktem roku Časopis Time, systém je nejkvalitnější konzolí na trhu a zrodil mnoho populárních franšíz jako Alone in the Dark a Need for Speed. Navzdory tomu všemu, strmá cena a přesycení trhu způsobují selhání systému.
  • Atari dělá poslední pokus o navrácení trhu s Jaguarem. Ačkoli je to systém CD-ROM, má Jaguar také slot pro hraní kazetových her. Díky svému procesoru s chybami, poruchám paměti a složitému řadiči systém bomby a Atari opouští trh s konzolami a drží se vydávání her.
  • Doom vydává a rychle předstihuje Wolfenstein 3D jako nejoblíbenější FPS hru.

1994 – Sony vstupuje do hry

Sony Playstation.

  • Vydání historických arkádových her:
    – Tekken
  • Vydání her SEGA Saturn a Sony PlayStation v Japonsku trvá jen několik měsíců. Oba jsou systémy založené na CD a poskytují 32bitovou grafiku, ale Saturn se zaměřuje na hardcore hráče, zatímco PlayStation se zaměřuje na příležitostné hráče.
  • Spuštění Sega a Time Warner Cable Sega Channel, první služba stahování videoher, která pracuje s adaptérem, který se připojuje k Sega Genesis. Hráči se mohou přihlásit ke kanálu a hrát četné hry, další každý měsíc. Bohužel politika kolem kabelových společností a konec životnosti Genesis brzy kanál zabijí.
  • Cyan uvádí Myst a rychle se stává nejprodávanější počítačovou hrou té doby, což nově definuje trh.

1994 – Zrodila se hodnocení věku hry

V reakci na rostoucí obavy z násilného a sexuálního obsahu videoher byla vytvořena Rada pro hodnocení zábavního softwaru (ESRB). První systém hodnocení věku pro videohry se stal standardem o 10 let později. Na rozdíl od desky pro hodnocení filmů MPAA ESRB zakládá své hodnocení nejen na obsahu, ale také na interaktivním zážitku.

1995 – Konzole a počítačové hry

  • Vydání her SEGA Saturn a Sony PlayStation ve Spojených státech s odstupem několika měsíců. Saturn překonává PlayStation na trhu, ale spěch SEGA na vydání má mnoho důsledků s několika startovacími tituly a drahým hardwarem. Díky tomu má Sony čas na přípravu bohatšího množství her pro vydání PlayStation. Společnost Sony navíc snižuje cenu PlayStation na 299 $, prodává hardware se ztrátou a zvyšuje náklady s vyšším prodejem her.
  • Microsoft uvádí Windows 95, okamžitý hit, díky kterému je Windows primárním operačním systémem pro počítače PC.

1995 – Virtuální chlapec

Aby Nintendo vyzkoušelo šílenství virtuální reality, uvádí na trh Virtual Boy. Vyvinut tvůrce Game Boy Gunpei Yokoi, Virtual Boy má být prvním herním systémem poskytujícím skutečnou 3D grafiku. Od svého spuštění je Virtual Boy sužován problémy. Prodává se jako přenosný zážitek z virtuální reality, ani zdaleka to není a mnoho hráčů způsobuje bolesti hlavy. Gunpei Yokoi má pocit, že Nintendo spěšně uvolnilo produkt dříve, než byl připraven, a nesprávně jej uvedlo na trh. S neúspěchem Virtual Boy, Gunpei a Nintendo se rozešli a skončil 30letý vztah.

1996 – Konzole a počítačové hry

  • Nintendo se svými 64bitovými konzolami Nintendo 64 (N64) drží her založených na kazetách. N64 poskytuje dvojnásobné možnosti než ostatní konzole, přičemž žádný čas načítání nevyžadují hry založené na CD-ROM. Jedinou nevýhodou je, že výrobní náklady daleko převyšují náklady ostatních systémů. V příštích několika letech na trhu dominují systémy N64 a PlayStation.
  • Tomb Raider byl uveden na trh pro PlayStation, Saturn a PC a porodila Laru Croft, nejoblíbenější ženskou postavu ve hře.
  • Id Software vydává první ze své řady populárních stříleček z pohledu první osoby, Quake, s bohatou 3D grafikou a možnostmi online hraní pro více hráčů.
  • Meridian 59, první vydání MMOG s plně 3D vykreslenou grafikou, je online.

1996 – Handheld and Novelty Gaming

  • Společnost Tiger Electronics se snaží vydat Game Boy trochu konkurence vydáním Game.com, kapesního herního systému, který je také adresářem, kalkulačkou a může online přistupovat k e-mailu. Se všemi těmito schopnostmi Tiger nezaměřuje dostatečnou pozornost na hry, které jsou přinejlepším nevýrazné.
  • Funkce Rumble jsou zavedeny do joysticků a ovladačů umožňujících hráči cítit vibrační zpětné vazby jako přímý výsledek hry.
  • Tamagotchi, první virtuální mazlíček, se stal okamžitě hitem v Japonsku i ve Spojených státech.

1998 – Šestá generace konzolí využívajících sílu počítačů

Sbírka videohier XBox 360.

Sega uvádí na trh Dreamcast v Japonsku, které je stále považováno za nejlepší systém té doby a inovátor online hraní na konzole. Systém založený na CD využívá 128bitovou grafiku, výpočetní výkon srovnatelný pouze s pokročilými stolními počítači a postavený pro online hraní.

1998 – Druhá generace kapesních počítačů

  • Nintendo přináší barvy do svých kapesních počítačů pomocí Game Boy Color (GBC). Průkopnický ruční systém, inovace GBC začínají mnoho budoucích herních trendů, včetně bezdrátového připojení, zpětné kompatibility a her s vestavěnými balíčky rachotů a pohybovými senzory, které dokážou detekovat, jak pohybujete systémem.
  • Po selhání domácí konzoly SNK vydává kapesní verzi nazvanou Neo-Geo Pocket. Ačkoli je cenově dostupnější než konzole, původně byla vydána s černobílou obrazovkou a tvrdě zasažena nedostatkem podpory od vývojářů her. I když vydáním barvy Neo-Geo Pocket Color rychle vyřešili nedostatek barevné obrazovky, systém vypadl už po dvou letech.

1999 – Dreamcast Fails and EverQuest Launches

  • Sega uvádí Dreamcast ve Spojených státech. I když to má silný začátek, prodej okamžitě poklesne, když Sony vydá PlayStation 2 v roce 2001. To způsobí, že Sega zastaví výrobu Dreamcastu a úplně se stáhne z trhu s konzolami. Stejně jako Atari zůstávají vydáváním videoher pro jiné systémy.
  • Společnost Sony uvádí na trh nejúspěšnější MMOG té doby, EverQuest, který konečně dodává žánrovou důvěryhodnost na trhu.

2001 – Třetí generace kapesních počítačů

Nintendo vydává Game Boy Advance (GBA), finální herní systém pro výrobu všech 2D her v klasickém stylu. GBA je také systém s největším počtem portů klasických videoher včetně her Nintendo Game & Watch a populárních titulů NES, SNES a N64.

2005 – Začínají konzoly nové generace

Balení konzoly XBox.

Společnost Xbox představuje Xbox Live Arcade, službu stahování poplatků pro systémy Xbox a Xbox 360. Tento koncept vdechuje nový život populárním klasickým arkádovým a konzolovým hrám, jako jsou Street Fighter II, Mortal Kombat, Prince of Persia Classic a mnoho dalších.

2006 – konzole další generace pokračují

  • Wii Shop Channel Wii Virtual Console nabízí systém stahování do konzoly Wii založený na poplatcích, který přináší nové publikum mnoha zapomenutým hrám představujícím plné verze titulů ze systémů NES, SNES, N64, Sega Genesis a TurboGrafx-16. Abyste mohli tyto hry hrát, musíte mít ovladač GameCube nebo bezdrátový ovladač Wii Classic.
  • Síť PlayStation Network zavádí pro PlayStation 3 vlastní poplatkový systém stahování příští generace, který nabízí nejen klasická vydání PlayStation 1, jako jsou Crash Bandicoot a Tekken 2, ale také arkádové klasiky jako Joust a Gauntlet II.
  • Ralph Bear je držitelem ceny National Medal of Technology za vynález domácí konzolové videohry.