Mezi příznaky, že se jeden nebo více vašich reproduktorů pokazilo, patří občas přerušovaný zvuk a praskání a praskání reproduktorů. Ne každý problém zvuky jako problém s reproduktorem ve skutečnosti pochází z reproduktoru.
Co zkontrolovat a poslouchat
Než začnete předpokládat, že máte v domácím kině nebo audio systému špatný reproduktor, zkontrolujte několik běžných alternativních problémů.
Změňte kanál
Nejprve připojte podezřelý vadný reproduktor k jinému kanálu a zkontrolujte, zda tento reproduktor stále vykazuje stejné příznaky, jaké jste slyšeli dříve. Dále připojte jeden z dalších reproduktorů ve vašem systému ke stejnému kanálu (samozřejmě ne současně), ke kterému byl původně připojen podezřelý vadný reproduktor, a zkontrolujte, zda druhý reproduktor také zní špatně, když je připojen k danému kanálu. .
Vyčistěte terminály
Pokud se ukáže, že podezřelý „špatný“ reproduktor stále zní vadně, i když jej připojíte k jinému kanálu, můžete mít špatný reproduktor. Pokud ano, může to být něco tak jednoduchého, jako jsou znečištěné svorky reproduktorů, které lze vyčistit, nebo se mohou poškodit vnitřní součásti reproduktorů. Pokud sundáte mřížku reproduktoru – pokud je zaprášená, vyčistěte ji! – a zjistíte, že je kužel reproduktoru poškozený, prohlédněte reproduktor nebo jej nechte udělat pro sebe nebo požádejte výrobce o výměnu. Pokud již není v záruce, pravděpodobně byste za výměnu museli platit.
Zkontrolujte drát
Pokud zjistíte, že oba reproduktory zní špatně, když jsou připojeny ke stejnému kanálu, ale zní to dobře, když jste připojeni k jinému kanálu, vyměňte kabel reproduktoru, který připojuje reproduktory k danému kanálu, a zkontrolujte, zda to má vliv. Pokud oba reproduktory zní dobře s novým vodičem reproduktoru (před použitím kabel vyzkoušejte), zjistili jste, že problém byl se starým vodičem reproduktoru a nyní byste měli být v provozu.
Zkontrolujte připojení
Pokud zjistíte, že oba reproduktory znějí dobře na jiných kanálech, a vyměnili jste kabel reproduktoru kanálu, u kterého k problému došlo poprvé, za dobrý kabel reproduktoru, ale jakýkoli reproduktor, který k tomuto kanálu připojíte, zní stále špatně, pak zesilovač pro tento kanál může být špatné nebo spojení neprovádí správný kontakt. Problém může být stejně malý jako špinavé nebo poškozené pájené spoje v místě, kde se deska plošných spojů zesilovače nebo přijímače připojuje k vnitřní části svorek reproduktorů. Pokud nezaznamenáte žádné přerušení pájeného spoje, problém může být také zkrat v obvodu někde, nebo to může být něco jiného v audio obvodu, který vyžaduje rozsáhlejší opravu nebo výměnu. Otevřete víko zesilovače nebo přijímače (nejprve vytáhněte zástrčku ze zásuvky!) A proveďte vizuální kontrolu. Pokud je vnitřek zesilovače nebo části zesilovače přijímače zaprášený, použijte k odstranění prachu konzervovaný nebo stlačený vzduch. Poté znovu nasaďte víko a zkontrolujte, zda se tím problém vyřešil. Pokud nevidíte nic, co by to bylo zjevně špatné (vnitřek je čistý a nevidíte žádné odpojené vodiče), je na čase zavolat technickou podporu, abyste zjistili rozsah problému.
Primární ovládání hlasitosti
Pokud se zdá, že všechny vaše reproduktory zapínají a vypínají a praskají a praskají, zvláště když zvyšujete a snižujete hlasitost celého systému, můžete mít špinavou primární kontrolu hlasitosti. Pokud je ovládání hlasitosti mechanickým otočným knoflíkem, otevřete přijímač a zkontrolujte, zda k němu máte přístup pomocí nárazů konzervovaného nebo stlačeného vzduchu, stejně jako při čištění vnitřní části připojení reproduktorů. Tento postup by měl vytřásat problematický prach nebo nečistoty.
Sečteno a podtrženo
Výše uvedené tipy pro řešení potíží s reproduktory jsou založeny na problémech, které mohou nastat při rozumném používání. Pokud máte ve zvyku hrát systém domácího kina na plný proud, nebo používáte reproduktory, které mají špatnou impedanci pro schopnosti vašeho systému, riskujete, že v systému domácího kina sfouknete reproduktor nebo zesilovače.