Skip to content

Je třeba směrovat video signály přes přijímač?

3 de Červenec de 2021
Yamaha receiver AV connection example 56a4b5e35f9b58b7d0d86a5f 9b26b65635fd4e0fa770f6ffda30ecaf

Role přijímače domácího kina se v průběhu let měnila. Bývalo to tak, že se přijímač staral pouze o přepínání a zpracování zvukových vstupů a také o napájení reproduktorů. Se zvýšenou rolí videa nyní přijímače domácího kina umožňují přepínání videa a v mnoha případech zpracování videa a upscaling. V závislosti na konkrétním přijímači domácího kina mohou možnosti připojení videa zahrnovat HDMI, komponentní video, S-Video nebo kompozitní video. Znamená to však, že jste povinni k přijímači domácího kina připojit všechny zdroje signálu videa (například videorekordér, DVD, Blu-ray disk a kabelové / satelitní vysílání)? Odpověď závisí na schopnostech přijímače domácího kina a na tom, jak chcete mít systém domácího kina uspořádán. Pokud chcete, můžete obejít přijímač domácího kina pro směrování video signálů a místo toho připojit zařízení, které je zdrojem videosignálu, přímo k televizoru nebo videoprojektoru. Poté můžete k přijímači domácího kina vytvořit druhé zvukové připojení. Existuje však několik praktických důvodů pro směrování obrazových i zvukových signálů přes přijímač domácího kina. Zde jsou některé z těchto důvodů.

Snížené rušení kabelů

Jedním z důvodů pro směrování zvuku a videa přes přijímač domácího kina je omezení rušení kabelů. HDMI přenáší audio a video signály. Pomocí jediného kabelu můžete pomocí jediného kabelu HDMI připojit kabel HDMI ze zdrojové komponenty přes přijímač pro audio i video. HDMI poskytuje požadovaný přístup k audio i video signálům a snižuje rušení kabelů mezi zdrojovým zařízením, přijímačem a televizorem. Místo připojení videokabelu ze zdroje k televizoru nebo videoprojektoru a samostatného zvukového kabelu k přijímači domácího kina potřebujete pouze jedno připojení HDMI mezi přijímačem a televizorem nebo videoprojektorem.

Pohodlí ovládání

V konkrétním nastavení může být pohodlnější odesílat videosignál přes přijímač domácího kina, protože přijímač může ovládat přepínání zdroje zvuku a videa. Jinými slovy, místo přepnutí televizoru na správný video vstup, ke kterému je připojena komponenta zdroje videa, a poté také přepnutí přijímače na správný zvukový vstup, můžete to udělat v jednom kroku, pokud může projít video i zvuk přijímač domácího kina.

Zpracování videa

Pokud máte přijímač domácího kina s vestavěným zpracováním videa a upscaling pro analogové video signály s nižším rozlišením, může směrování vašich zdrojů videa přes přijímač poskytnout některé výhody. Funkce zpracování a změny měřítka mnoha přijímačů domácího kina mohou poskytovat čistší videosignál do televizoru, než kdybyste k němu připojili analogový zdroj videa.

3D faktor

Pokud vlastníte 3D televizor nebo videoprojektor, je mnoho přijímačů domácího kina vyrobených od konce roku 2010 a dále kompatibilní s 3D. Tyto přijímače mohou přenášet 3D video signály ze 3D zdrojového zařízení do 3D TV nebo videoprojektoru pomocí HDMI. Pokud vaše domácí kino splňuje tuto normu, můžete směrovat 3D obrazové a zvukové signály pomocí jediného kabelu HDMI přes přijímač do 3D televizoru nebo 3D videoprojektoru. Na druhou stranu, pokud váš přijímač domácího kina neposkytuje průchod 3D, připojte videosignál ze zdroje 3D (například 3D přehrávač disků Blu-ray) k televizoru nebo videoprojektoru. Poté také vytvoříte samostatné zvukové připojení k přijímači domácího kina, který není kompatibilní s 3D.

4K faktor

Další věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je video v rozlišení 4K. V polovině roku 2009 bylo představeno rozhraní HDMI verze 1.4, což dává přijímačům domácího kina omezenou schopnost předávat video signály v rozlišení 4K (až 30 snímků / s). Přidané zavedení HDMI verze 2.0 v roce 2013 umožnilo předávání 4K při 60 fps zdrojích. Tím to ale nekončilo. V roce 2015 představilo zavedení HDMI verze 2.0a schopnost přijímačů domácího kina předávat video signály HDR a Wide Color Gamut. To vše znamená, že většina přijímačů domácího kina vyrobených od roku 2016 obsahuje HDMI verze 2.0a (nebo vyšší). To znamená plnou kompatibilitu se všemi aspekty přenosu videosignálu 4K. Pokud jste si však zakoupili přijímač domácího kina v letech 2010 až 2015, existují určité varianty kompatibility. Pokud máte televizor 4K Ultra HD a zdrojové komponenty 4K (například přehrávač disků Blu-ray se zvýšením rozlišení 4K, přehrávač disků Blu-ray Ultra HD nebo přehrávač médií podporující 4K), přečtěte si uživatelskou příručku k televizoru, přijímač nebo zdrojový komponent pro informace o schopnostech videa. Pokud je váš televizor 4K Ultra HD a zdrojové komponenty plně vybaveny HDMI verze 2.0a a přijímač domácího kina není, zkontrolujte zdrojové komponenty, abyste zjistili, zda můžete tyto komponenty připojit přímo k televizoru pro video a provést samostatné připojení k vašemu přijímač domácího kina pro zvuk. Vytvoření samostatného připojení videa a zvuku může ovlivnit zvukové formáty, ke kterým bude mít přijímač domácího kina přístup. Například formáty prostorového zvuku Dolby TrueHD / Atmos a DTS-HD Master Audio / DTS: X lze předávat pouze přes HDMI. Na rozdíl od 3D však přijímač domácího kina není kompatibilní se všemi aspekty nejnovějších specifikací 4K Ultra HD, projde těmi aspekty, s nimiž je kompatibilní. Pokud však chcete připojit své zdroje videa 4K k přijímači domácího kina, který je vybaven HDMI verze 1.4, uvidíte i nadále určitou výhodu.

Sečteno a podtrženo

To, zda budete směrovat zvukové a obrazové signály přes přijímač domácího kina, závisí na schopnostech vašeho televizoru, přijímače domácího kina, přehrávače disků Blu-ray / DVD nebo jiných komponent a na tom, co je pro vás nejvhodnější. Rozhodněte se, jak chcete uspořádat tok audio a video signálu v nastavení domácího kina, a v případě potřeby si pořiďte přijímač domácího kina, který nejlépe vyhovuje vašim preferencím nastavení.