V počítačových sítích režim infrastruktury umožňuje síti spojit zařízení dohromady, a to buď prostřednictvím kabelového nebo bezdrátového připojení, pomocí přístupového bodu, jako je směrovač. Tato centralizace nastavuje režim infrastruktury na rozdíl od režimu ad hoc.
Síťové požadavky v režimu infrastruktury
Nastavení sítě v režimu infrastruktury vyžaduje alespoň jeden bezdrátový přístupový bod (AP). Přístupový bod a klienti musí být nakonfigurováni tak, aby používali stejný název sítě. Přístupový bod je připojen ke kabelové síti, aby umožnil bezdrátovým klientům přístup ke zdrojům, jako je internet, tiskárny a některá periferní zařízení. Do této sítě lze přidat přístupové body, aby se zvýšil dosah infrastruktury a podpořilo se více bezdrátových klientů. Domácí sítě s bezdrátovými směrovači podporují režim infrastruktury automaticky; tyto typy zařízení zahrnují integrované přístupové body.
Infrastruktura vs. režim Ad Hoc
Ve srovnání s bezdrátovými sítěmi ad hoc nabízí režim infrastruktury výhody rozsahu, centralizované správy zabezpečení a lepšího dosahu. Bezdrátová zařízení se mohou připojit ke zdrojům v kabelové místní síti (LAN), což je běžné v podnikových nastaveních. Lze přidat více přístupových bodů, aby se zlepšilo přetížení a rozšířil dosah sítě. Nevýhodou bezdrátových sítí v režimu infrastruktury jsou další náklady na hardware AP. Sítě ad hoc se připojují k zařízením způsobem peer-to-peer (P2P), takže jsou zapotřebí pouze samotná zařízení. Pro připojení dvou nebo více zařízení nejsou nutné žádné přístupové body ani směrovače. Stručně řečeno, režim infrastruktury je typický pro dlouhotrvající nebo trvalé implementace sítě. Domovy, školy a podniky obvykle nepoužívají připojení P2P používaná v režimu ad hoc, protože jsou příliš decentralizovaná, aby v těchto situacích dávala smysl. Sítě ad hoc obvykle existují v krátkých okamžicích, kdy některá zařízení potřebují sdílet soubory, ale jsou příliš daleko od sítě, aby fungovala. Malý operační sál v nemocnici může nakonfigurovat síť ad hoc pro vzájemnou komunikaci některých bezdrátových zařízení, ale všechna jsou stále od této sítě odpojena a soubory jsou nepřístupné. Pokud však jen několik zařízení potřebuje vzájemnou komunikaci, bude síť ad hoc fungovat dobře. Jedním omezením sítí ad hoc je to, že v určitém okamžiku hardware nebude schopen pojmout provoz. Díky tomu je režim infrastruktury nezbytný. Mnoho zařízení Wi-Fi funguje pouze v režimu infrastruktury. Patří mezi ně bezdrátové tiskárny, Google Chromecast a některá zařízení Android. Za těchto okolností nastavte režim infrastruktury tak, aby tato zařízení byla povolena; samotná zařízení se musí připojit prostřednictvím přístupového bodu.