Zkreslení jehelníčku je efekt objektivu, který způsobí, že se obrázky uprostřed přitisknou. Představte si to jako účinek na jehelníček, když je do něj zatlačen kolík: látka obklopující kolík se při vyvíjení tlaku pohybuje dolů a směrem k kolíku. Zkreslení jehelníčku je nejčastěji spojováno s teleobjektivy, zejména se zvětšenými teleobjektivy. K zkreslení obvykle dochází na konci teleobjektivu. Efekt poduškovitého zkreslení se zvyšuje se vzdáleností objektu od optické osy objektivu. Jehelníček je opačný účinek zkreslení hlavně objektivu a stejně jako jeho protějšek je nejvíce patrné zkreslení jehelníčku u obrazů s přímými čarami (zejména když jsou řádky blízko okraje obrazu).
Oprava jehelního zkreslení
Zkreslení jehelníčku lze snadno opravit v moderních programech pro úpravy obrázků, jako je Adobe Photoshop, který obsahuje filtr pro korekci zkreslení čočky. Bezplatné programy pro úpravu fotografií také nabízejí o něco méně sofistikované opravy. Stejně jako sudové zkreslení je i poduškovité zkreslení zesíleno účinky perspektivy na obrázky. To znamená, že některé z těchto zkreslení lze ve fotoaparátu opravit. Během fotografování proveďte několik kroků k odstranění nebo snížení zkreslení poduškovníku:
- Protože zkreslení jehelníčku nejčastěji ovlivňuje objekty s přímými čarami, minimalizujte účinek zkreslení jehelníčku snímáním objektů, které nemají přímé čáry.
- Vyvarujte se fotografování s maximálním zvětšením teleobjektivu se zoomem. Přibližte se k objektu a pokud možno oddalte, nebo pořiďte snímek o něco širší, než se vám líbí, a ořízněte jej v počítači.
- Přesuňte se na jiné místo, abyste zjistili, zda odlišná perspektiva objektu snižuje efekt poduškovitého tvaru. Můžete také chtít úplně změnit perspektivu a vyhnout se přímému fotografování objektu, aby se zkreslení stalo dobrým aspektem estetiky obrazu.
- Pokud máte v objektu přímé čáry, snažte se je udržovat co nejblíže ke středu rámečku. Řádky vedle okraje rámečku se také zdají být více zkreslené, protože rámeček je dokonale přímá.