Grafici používají různé modely k měření a popisu barev v závislosti na médiu. Ti, kdo navrhují pro sledování na obrazovkách, jako jsou počítače a televizory, se spoléhají na RGB (červená, zelená, modrá).
Základy barevného modelu RGB
Barevný model RGB je založen na teorii, že všechny viditelné barvy lze vytvořit pomocí červené, zelené a modré. Tyto barvy se označují jako primární přísady, protože při kombinaci ve stejném množství produkují bílou barvu. Když se dva nebo tři z nich spojí v různých množstvích, vytvoří se další barvy. Například kombinace červené a zelené ve stejném množství vytvoří žlutou; zelená a modrá vytváří azurovou; a červená a modrá tvoří purpurovou. Tyto konkrétní vzorce vytvářejí barvy CMYK (azurová, purpurová, žlutá, černá) používané při tisku. Změnou množství červené, zelené a modré můžete vytvořit téměř nekonečné množství barev. Pokud jedna z těchto primárních aditivních barev není k dispozici, zobrazí se černá.
Barva RGB v grafickém designu
Obrazovka, na které právě čtete tento článek, používá aditivní barvy k zobrazování obrázků a textu navržených v modelu RGB. Proto váš monitor umožňuje upravovat pouze červenou, zelenou a modrou barvu a barevný kalibrátor monitoru také měří obrazovky těchto tří barev. Pokud však navrhujete pro tisk, použijete barevný model CMYK. Při navrhování projektu, který se bude zobrazovat na obrazovce i v tisku, budete muset převést tiskovou kopii na CMYK. Jako designér pravděpodobně vytvoříte mnoho souborů pro různá média, takže je důležité zůstat v pořádku. Za tímto účelem přidejte do názvů souborů indikátory jako „-CMYK“ a „-RBG“ a udržujte pořádek ve složkách. Díky tomu bude vaše práce mnohem jednodušší, když potřebujete najít konkrétní soubor pro svého klienta.
Typy barevných pracovních prostorů RGB
V rámci modelu RGB jsou různé barevné prostory známé jako pracovní prostory. Dva nejčastěji používané jsou sRGB a Adobe RGB. Při práci v grafickém softwarovém programu, jako je Adobe Photoshop nebo Illustrator, můžete zvolit, ve kterém nastavení chcete pracovat.
- sRGB: Nejlepší při navrhování webů, aplikací a dalších digitálních médií.
- Adobe RGB: Obsahuje větší výběr barev, které nejsou k dispozici v prostoru sRGB, takže je lepší pro tisk a fotografie pořízené špičkovými fotoaparáty.
Obrázky Adobe RGB mohou být na webu problematické. Obrázek může ve vašem softwaru vypadat úžasně, ale na webové stránce matně. Docela často to nejvíce ovlivňuje pomeranče a červené. Chcete-li tento problém vyřešit, jednoduše převeďte obrázek na sRGB ve Photoshopu a uložte kopii určenou pro použití na webu.