Peripheral Component Interconnect (PCI), také nazývaný konvenční PCI, je průmyslová specifikace vytvořená v roce 1992 pro připojení místního periferního hardwaru k centrálnímu výpočetnímu systému počítače. PCI definuje elektrické charakteristiky a signální protokoly používané pro zařízení ke komunikaci přes centrální sběrnici počítače.
Využití PCI pro počítačové sítě
PCI se tradičně používalo jako rozhraní počítačové sběrnice pro přídavné karty síťových adaptérů, včetně ethernetových i Wi-Fi adaptérů pro stolní počítače. Spotřebitelé si mohli koupit stolní počítače s předinstalovanými těmito kartami nebo si také podle potřeby dokoupit a připojit své vlastní karty samostatně. Kromě toho byla technologie PCI začleněna také do standardů pro přenosné počítače. CardBus je karta PC Card (někdy nazývaná PCMCIA) pro připojení tenkých externích adaptérů podobných kreditní kartě na sběrnici PCI. Tyto adaptéry CardBus zapojené do jednoho nebo dvou otevřených slotů, které se obvykle nacházejí na boku přenosného počítače. Adaptéry CardBus pro Wi-Fi i Ethernet byly běžné, dokud se síťový hardware nevyvinul natolik, aby mohl být integrován přímo na základní desky notebooků. PCI také podporovalo interní adaptéry pro návrhy přenosných počítačů prostřednictvím standardu Mini PCI. Standard PCI byl naposledy aktualizován v roce 2004 na verzi PCI 3.0. Do značné míry byl nahrazen PCI Express.
PCI Express (PCIe)
PCI Express je dnes v počítačových designech populární, s novější verzí standardu, který se očekává v budoucnu. Nabízí mnohem rychlejší rozhraní sběrnice než PCI a organizuje provoz do samostatných signálních cest zvaných pruhy. Zařízení lze nakonfigurovat pro připojení v různých konfiguracích pruhů podle jejich celkové potřeby šířky pásma, přičemž jeden pruh (x1, nazývaný „jeden“), nejběžnější jsou x4 a x8:
- PCIe 1.0 (2002), 1.0a (2003) a 1.1 (2005) – přibližně 250 Mbps na linku
- PCIe 2.0 (2007) a 2.1 (2009) – dvojnásobná rychlost přenosu dat než PCIe 1.x, přibližně 500 Mbps na linku
- PCIe 3.0 (2010) a 3.1 (2014) – zhruba dvojnásobná rychlost přenosu dat než PCIe 2.x, přibližně 1 Gb / s na linku
Síťové adaptéry PCI Express podporující současné generace Wi-Fi (802.11n i 802.11ac) vyrábí několik výrobců, stejně jako ty pro Gigabit Ethernet. PCIe se také běžně používá v úložištích a grafických adaptérech.
Problémy se sítí PCI a PCI Express
Doplňkové karty nemusí fungovat nebo se mohou chovat nepředvídatelným způsobem, pokud nejsou pevně zasunuty (usazeny) do fyzického slotu PCI / PCIe. U počítačů s více sloty pro karty je možné, že jeden slot elektricky selže, zatímco ostatní budou nadále správně fungovat. Běžnou technikou řešení potíží při práci s těmito kartami je testování v různých slotech PCI / PCIe, aby bylo možné určit jakékoli problémy. Karty PCI / PCIe mohou selhat kvůli přehřátí (častěji v případě CardBus) nebo kvůli opotřebovaným elektrickým kontaktům po velkém počtu zasunutí a vyjmutí. Karty PCI / PCIe obecně nemají vyměnitelné součásti a jsou určeny spíše k výměně než opravě.