Klíčové jídlo
- Zvěsti říkají, že Sony postavilo 1palcový senzor smartphonu.
- Větší snímač znamená lepší obraz, ale větší objektivy.
- Může být problém použít větší senzory bez velkých nárazů kamery.
Do toho všeho zapadnout
Je to dost jednoduché na to, aby se do telefonu vešel větší senzor. Problém je s čočkami. Větší snímač vyžaduje větší objektiv a tento objektiv bude obvykle muset sedět dále od snímače. 1palcový snímač měří 13,2 x 8,8 mm. Typický telefonní senzor, jako je ten, který se nachází v iPhonu, může být 7 x 5,8 mm. To je docela rozdíl a tenké telefony, jako je iPhone 12, již mají problémy s balením do svých stávajících polí fotoaparátu. „Jednou z nevýhod může být to, že pomocí 1palcového snímače mohou výrobci telefonů zvětšit velikost svých„ nárazů “na zadní straně telefonu,“ říká Ballweg. „Výpočetní fotografie prošla dlouhou cestou, ale nenahrazuje větší senzory, které budou vždy schopny poskytovat lepší kvalitu obrazu.“
Větší je cesta, cesta lepší
Větší snímače fotoaparátu přinášejí mnoho výhod. Jedním z nich je, že dokážou lépe sbírat světlo. Vzhledem ke stejnému počtu pixelů na dvou senzorech může ten větší mít větší pixely, které jsou schopné shromáždit více světla. To opravdu pomáhá při slabém osvětlení, kde se počítá každý foton. Větší senzory mají také optickou výhodu: menší hloubku ostrosti. Hloubka ostrosti (DoF) je množství obrazu, který vypadá jako zaostřený. Díky malému senzoru je vše zaostřeno, od blízkého po vzdálené. S velkým snímačem získáte mělčí DoF, které může rozostřit pozadí a způsobit, že váš zaostřený objekt vyskočí.
Výpočetní fotografie
Moderní fotoaparáty smartphonů mají oproti těm nejpokročilejším fotoaparátům jednu velkou výhodu: mají zabudované super výkonné počítače. To jim umožňuje překonat mnoho nevýhod malých senzorů. Noční režimy kompenzují špatné schopnosti malých snímačů při slabém osvětlení, hloubkové režimy způsobují, že objekty vyskočí, a stabilizace obrazu pomáhá vtěsnit do těchto pixelů extra světlo. Panoramatické režimy umožňují spojit dohromady malé obrázky, aby se zvětšily, atd. „Výpočetní fotografie prošla dlouhou cestou, ale nenahrazuje větší senzory, které budou vždy schopny poskytovat lepší kvalitu obrazu,“ říká Ballweg. „Podobně i výpočetní fotografie má před sebou ještě dlouhou cestu, aby vyhladila trochu časté chyby, které s touto technologií získáte, jako jsou nesprávně rozmazané části fotografie, které by měly zůstat zaostřeny.“
Budoucnost
Přinášení větších senzorů do smartphonů může způsobit skutečné rozdíly, ale možná jen u specializovanějších modelů. To vylučuje iPhone, který je zhruba stejně hromadný jako trh. Ale možná existuje prostor pro hybrid, telefon / fotoaparát, který nabízí výkon senzoru a objektivu běžné kamery typu point-and-shoot, ale s mozkem počítače telefonu? Společnost Sony to již vyzkoušela se svým telefonem Xperia Pro, který je určen k použití jako monitor pro profesionální videokamery.
„Nejsem žádný odborník na trhu mobilních telefonů, ale představoval bych si, že tyto experimenty budou pokračovat,“ sdělil e-mailem pro Lifewire strategii video marketingu Lensrentals Ryan Hill. „Myslím si, že fotografové a kameramani mají smysl jako specializovaní zákazníci, kterým by se měli věnovat. Prostě nevím o žádných produktech, které skutečně dosáhly tohoto cíle.“ Možná se hybridní fotoaparáty stanou populárnějšími, protože fotografové vyškolení v chytrých telefonech hledají něco lepšího, ale se vším komfortem, na který jsou zvyklí? To by bylo docela sladké.