Skip to content

Přijímače domácího kina a funkce více zón

9 de Červenec de 2021
multizoneconnectors 5c804fde46e0fb0001edc972

Přijímač domácího kina plní v systému domácí zábavy několik důležitých funkcí. Používá se jako tuner pro AM / FM, satelitní nebo internetové rádio. Funguje jako předzesilovač pro ovládání, který zdroj zvuku / videa (AV) je vybrán, například přehrávač disků Blu-ray, DVD, videorekordér, přehrávač CD nebo streamer médií. Funguje také jako vícekanálový zesilovač, který zpracovává a odesílá zvukové signály a energii do reproduktorů nebo subwooferů. Video ze zdrojových komponent lze podle potřeby také směrovat přes přijímač do TV. Mnoho přijímačů domácího kina navíc slouží jako vícezónový systém distribuce zvuku.

Co je vícezónový audio přijímač?

Vícezónová je funkce, která umožňuje přijímači domácího kina posílat druhý, třetí nebo čtvrtý zdrojový signál do reproduktorů nebo samostatných zvukových systémů na různých místech. To není totéž jako připojení dalších reproduktorů a umístění těchto reproduktorů do jiné místnosti, ani to není stejné jako bezdrátové multi-room audio. Vícezónové přijímače domácího kina mohou ovládat stejný nebo samostatný zdroj, než který posloucháte v hlavní místnosti, na jiném místě.

Například můžete sledovat film Blu-ray Disc nebo DVD s prostorovým zvukem v hlavní místnosti, zatímco někdo jiný může současně poslouchat CD přehrávač v jiné místnosti. Přehrávač Blu-ray nebo DVD i přehrávač CD se připojují ke stejnému přijímači domácího kina, ale lze k nim přistupovat a ovládat je samostatně pomocí dalších možností integrovaného nebo dálkového ovládání na přijímači.

Jak funguje vícezónová?

Funkce více zón v přijímačích domácího kina je implementována třemi způsoby:

  • U mnoha 7.1kanálových přijímačů můžete spustit jednotku v 5.1kanálovém režimu pro hlavní místnost a použít dva náhradní kanály (obvykle určené pro zadní prostorové reproduktory) pro spuštění reproduktorů ve druhé zóně. Některé přijímače také mohou provozovat celý 7.1kanálový systém v hlavní místnosti, pokud nepoužíváte současně nastavenou druhou zónu.
  • Mnoho 7.1kanálových přijímačů je nakonfigurováno tak, aby umožňovaly plný 7.1kanálový režim pro hlavní místnost, ale poskytují další linkový výstup předzesilovače. Tento výstup dodává signál do dalšího zesilovače v jiné místnosti, který napájí další sadu reproduktorů. Umožňuje stejnou schopnost více zón, ale nevyžaduje obětování plného 7.1kanálového zážitku v hlavní místnosti, aby získal výhody běhu systému ve druhé zóně.
  • Některé špičkové přijímače domácího kina obsahují schopnost provozovat jak zónu 2, zónu 3 nebo zónu 4. Na těchto přijímačích jsou k dispozici výstupy předzesilovače pro všechny další zóny, které vyžadují samostatné zesilovače a reproduktory pro každou zónu. Některé přijímače však mohou běžet buď v zóně 2 nebo v zóně 3 pomocí vestavěných zesilovačů přijímače. V tomto typu nastavení můžete spustit druhou zónu s interními zesilovači přijímače a třetí nebo čtvrtou zónu pomocí samostatného zesilovače. Pokud používáte přijímač k napájení druhé zóny, nezískáte plnou 7.1kanálovou schopnost přijímače v hlavní místnosti. Místo toho získáte použití kanálu 5.1. Ve výjimečných případech může špičkový přijímač poskytovat 9, 11 nebo 13 kanálů, se kterými bude pracovat pro hlavní i další zóny. Tím se snižuje počet externích zesilovačů, které byste mohli potřebovat pro jiné zóny.

Další funkce více zón

Vícezónové přijímače mohou obsahovat zajímavé funkce, jako například:

  • Analogový zvuk: Zatímco přijímač může využívat všechny zvukové a obrazové funkce v hlavní místnosti, pro vícezónové použití mohou být přístupné funkce pouze analogového zvuku nebo analogového + internetového rádia.
  • Více výstupů HDMI: Pokud jsou funkce videa přístupné pro použití ve více zónách, mohou být tyto funkce omezeny na kompozitní video signály. I když v hlavní místnosti budete mít přístup ke zdroji videa s vysokým rozlišením a zvuku prostorového zvuku, ve druhé nebo třetí zóně mohou být přístupné pouze komponenty připojené k přijímači pomocí analogového stereofonního připojení nebo analogového videa. U některých přijímačů vyšší třídy však může být pro použití v zóně 2 poskytován komponentní video nebo výstup HDMI. Pokud jsou pro vás tyto možnosti důležité, zkontrolujte je před nákupem.
  • Funkce přepínání zón: Na přijímači mohou být další připojení reproduktorů, která vám umožní připojit celý kanál 7.1 a také druhou nebo třetí zónu napájenou interním zesilovačem přijímače. Avšak v tomto typu nastavení, když posloucháte hlavní zónu v plném 7.1kanálovém prostorovém zvuku, nemůžete používat Zónu 2 a Zónu 3 současně. Chcete-li vstoupit do Zóny 2 nebo Zóny 3, použijte provozní nabídku přijímače k ​​přepnutí z hlavní zóny 7.1 na 5.1 kanály. Toto nastavení umožňuje, aby dva další kanály napájely reproduktory zóny 2 nebo zóny 3. Některé přijímače domácího kina tuto přepínací funkci provádějí automaticky, když je aktivována funkce druhé zóny.

Použijte dvě zóny ve stejné místnosti

Dalším zajímavým způsobem použití přijímače domácího kina s podporou více zón je použití možnosti druhé zóny ve stejné místnosti jako nastavení kanálu 5.1 / 7.1. Jinými slovy můžete mít vyhrazenou dvoukanálovou, kontrolovatelnou možnost poslechu kromě vyhrazené možnosti poslechu 5.1 / 7.1 ve stejné místnosti. Toto nastavení funguje na přijímači domácího kina s konfigurací 5.1 nebo 7.1 kanálů s pěti nebo sedmi reproduktory a subwooferem, který používáte především k poslechu domácího kina. Pak byste měli k výstupům předzesilovače zóny 2 přijímače připojený další externí výkonový zesilovač, pokud přijímač tuto možnost poskytuje. Externí zesilovač by byl dále připojen k sadě levých a pravých předních reproduktorů, které specificky používáte pro poslech pouze dvoukanálového zvuku. Tuto možnost nastavení použijte, pokud chcete pro poslech pouze zvuku použít dvoukanálový stereofonní výkonový zesilovač a reproduktory vyšší třídy, než použít přední levý a pravý hlavní reproduktor jako součást nastavení kanálu 5.1 / 7.1. V přijímači domácího kina s podporou více zón však lze oba systémy ovládat pomocí předzesilovače stejného přijímače. Nemusíte mít spuštěné funkce hlavní i druhé zóny současně. Můžete zamknout svůj dvoukanálový zdroj (například CD přehrávač nebo gramofon) jako určený zdroj pro zónu 2. Mnoho lidí si myslí, že zónu 2 lze použít pouze v jiné místnosti, ale není tomu tak. Použití druhé zóny ve vaší hlavní místnosti vám umožní mít ve stejné místnosti samostatně vyhrazený (a ovladatelný) dvoukanálový audio systém. Toto nastavení přidává do vaší místnosti další nepořádek reproduktorů, protože byste měli dvě fyzické sady předních levých a pravých reproduktorů. Také byste nepoužívali oba systémy současně, protože systémy jsou určeny k použití s ​​různými zdroji.

Další faktory, které je třeba zvážit při použití přijímače domácího kina v nastavení více zón

Koncept zapojení a ovládání všech vašich komponent pomocí jednoho přijímače domácího kina je pohodlí. Pokud však jde o schopnost více zón, je třeba vzít v úvahu i další faktory:

  • Pokud není přijímač vybaven sekundárním dálkovým ovládáním pro použití ve druhé nebo třetí zóně, musíte přepnout zdroje do přijímače v hlavní místnosti.
  • I když je sekundární dálkový ovladač dodáván pro použití ve druhé nebo třetí zóně, musíte nainstalovat prodlužovače dálkového ovládání v místnostech druhé nebo třetí zóny, abyste mohli dálkový ovladač v těchto místnostech používat k ovládání zdroje, ke kterému chcete přistupovat z hlavního přijímače.
  • Ať už používáte přijímač domácího kina k napájení reproduktorů druhé nebo třetí zóny nebo používáte výstupy předzesilovače přijímače k ​​napájení dalšího zesilovače ve druhé nebo třetí zóně, budete muset spustit vodiče reproduktorů nebo audio / video kabely z hlavní přijímač do umístění druhé nebo třetí zóny.

Možnost bezdrátového zvuku pro více místností

Další možností je bezdrátové multi-room audio. Tento typ systému používá správně vybavený přijímač domácího kina, který dokáže bezdrátově přenášet zvuk z určených zdrojů do kompatibilních bezdrátových reproduktorů rozmístěných po celém domě. Tyto typy systémů jsou uzavřené, což znamená, že pouze konkrétní značky bezdrátových reproduktorů pracují s konkrétními značkovými přijímači a zdroji domácího kina. Mezi tyto systémy patří Sonos, Yamaha MusicCast, DTS Play-Fi, FireConnect (Onkyo) a HEOS (Denon / Marantz). Některé přijímače domácího kina obsahují vícezónové i bezdrátové vícepokojové zvukové funkce.

Sečteno a podtrženo

Podrobné informace o tom, jak konkrétní domácí kino nebo stereofonní přijímač implementuje své vícezónové možnosti, najdete v uživatelské příručce k danému přijímači. Většinu uživatelských příruček si můžete stáhnout z webových stránek výrobce. Domácí kino nebo stereofonní přijímače s vícezónovými funkcemi jsou určeny k použití, když potřebujete druhé nebo třetí místo pro poslech hudby nebo sledování videa. Chcete-li instalovat kabelový audio nebo AV systém pro celý dům pomocí přijímače domácího kina jako kontrolního bodu, poraďte se s profesionálním instalatérem domácího kina nebo vícepokojového systému, abyste posoudili vaše potřeby a poskytli konkrétní návrhy zařízení. Příklady přijímačů domácího kina, které poskytují různé úrovně možností více zón, najdete v našich seznamech nejlepších přijímačů domácího kina střední a vysoké třídy.