Zvukové ekvalizéry se používají ke změně charakteristik frekvenční odezvy zvukového systému. Když diskutujeme o tématu audio ekvalizérů, můžeme zpočátku uvažovat o typech nalezených v domácích kinech a / nebo autorádiích. Mnoho moderních zvukových zařízení nebo zařízení souvisejících se zvukem však má nějakou formu zabudovaného zvukového ekvalizéru. Může to být stejně základní a jednoduché jako přenosný reproduktor Bluetooth, který má knoflíky pro nastavení úrovní basů a výšek. Nebo to může být silnější dotek, například to, co se často objevuje ve zvukových / hudebních aplikacích pro mobilní zařízení nebo v softwaru pro zvukové karty pro PC / stolní počítače.
Důležitost audio ekvalizérů
Nejlepší zvukové ekvalizéry jsou navrženy tak, aby poskytovaly větší a přesnější ovládání tónu a frekvence – významný skok nad rámec jednoduchých basů a výšek. Mohou zvýšit (zesílit) a snížit (snížit) decibelový výstup konkrétních pásem (frekvence zvuku). Některé domácí stereofonní přijímače / zesilovače nabízejí zabudované ovládání ekvalizéru zvuku s různou úrovní složitosti. Můžete je vidět představované řadou jednotlivých posuvníků nebo číselníků. Nebo je lze prezentovat digitálně pomocí obrazovky LED / LCD a upravit pomocí tlačítek na jednotce nebo na dálkovém ovladači. Pokud váš přijímač / zesilovač neumožňuje vyladit zvukový výstup systému tak, jak se vám líbí, můžete si pořídit samostatný zvukový ekvalizér. I když existuje mnoho typů zvukových ekvalizérů, dva nejběžnější na výběr jsou grafické a parametrické. Zde byste měli o nich vědět.
Grafické ekvalizéry
Grafický ekvalizér je jednodušší typ zvukového ekvalizéru, který nejčastěji využívá více posuvníků nebo ovládacích prvků pro zesílení nebo ořezání pásem. Počet jednotlivých ovládacích prvků se ale může lišit podle značky a modelu. Například typický pětipásmový grafický ekvalizér bude mít posuvníky pro pět pevných frekvencí: 30 Hz (nízké basy), 100 Hz (střední basy), 1 kHz (střední pásmo), 10 kHz (horní střední pásmo) a 20 kHz ( výšky nebo vysokofrekvenční). Desetipásmový ekvalizér má posuvníky pro deset pevných frekvencí – obvykle ty, které byly dříve zmíněny spolu s dalšími hodnotami mezi nimi. Více pásem znamená širší kontrolu nad frekvenčním spektrem. Každou z pevných frekvencí lze zvýšit nebo snížit na maximální / minimální stupeň. Rozsah by mohl být +/- 6 dB nebo možná +/- 12 dB, vše v závislosti na značce a modelu.
Jak jsou grafické ekvalizéry jedinečné
Při používání grafického ekvalizéru je však třeba pochopit jednu hlavní věc; když nastavíte posuvník, je to ovlivňuje také sousední frekvence. Přemýšlejte o tom, co se stane, když strčíte prst do plastového obalu, který zakrývá misku. Když prst tlačí dolů do plastu, vytváří efekt sklonu. Oblasti nejblíže k prstu jsou více ovlivněny sklonem než oblasti dále od sebe. Silnější tlačení také zesiluje sklon proti lehkému poke. Stejný princip platí pro to, jak grafické ekvalizéry zpracovávají úpravy frekvence při zesilování / řezání pásem. Stručně řečeno, grafické ekvalizéry nabízejí:
- Jednoduché a intuitivní ovládání
- Pevné nastavení frekvence
- Široká škála účinků
- Ideální pro všeobecné použití
- Obvykle levnější než parametrické ekvalizéry
Parametrické ekvalizéry
Parametrické ekvalizéry jsou složitější než grafické ekvalizéry, protože můžete provádět další úpravy nad rámec hlasitosti. Parametrický ekvalizér umožňuje ovládat tři aspekty: úrovně (zvýšení nebo snížení decibelů), střední / primární frekvenci a šířku pásma / rozsah (také známý jako Q nebo kvocient změny) každé frekvence. Parametrické ekvalizéry jako takové nabízejí více a chirurgická přesnost pokud jde o ovlivnění celkového zvuku. Stejně jako grafický ekvalizér může mít každá frekvence zvýšení / snížení na decibely / objem. Ale zatímco grafické ekvalizéry mají pevné frekvence, parametrické ekvalizéry si mohou vybrat střední / primární frekvenci. Například pokud má grafický ekvalizér pevné ovládání na 20 Hz, lze parametrický ekvalizér upravit tak, aby řídil frekvence na 10 Hz, 15 Hz, 20 Hz, 25 Hz, 30 Hz atd. Výběr nastavitelných frekvencí (např. Jednotkami, pětkami nebo desítkami) se liší podle značky a modelu.
Jak parametrické ekvalizéry řídí šířku pásma a rozsah
Parametrický ekvalizér může také řídit šířku pásma / rozsah – sklon, který ovlivňuje sousední frekvence – každé jednotlivé frekvence. Například pokud je střední frekvence 30 Hz, široká šířka pásma by také ovlivnila frekvence od 15 Hz do 45 Hz. Úzká šířka pásma může ovlivnit pouze frekvence od 25 Hz do 35 Hz. I když stále existuje sklonový efekt, parametrické ekvalizéry dokáží lépe vynulovat a doladit tvar konkrétních frekvencí, aniž by ostatní příliš rušili. Tato podrobná kontrola tónu a zvuku umožňuje jemnější úpravy, aby vyhovovaly konkrétním / osobním vkusům a / nebo cílům (například pro mixování nebo nahrávání). Stručně řečeno, parametrické ekvalizéry nabízejí:
- Složitý a záměrný provoz
- Vyberte úpravu frekvence
- Přesný rozsah účinku
- Ideální pro studiové nahrávání, mixování a / nebo produkci
- Obvykle dražší než grafické ekvalizéry