
Směrovač, přinejmenším běžné zařízení v domácí síti, které se obvykle nazývá router, je součástí síťového hardwaru, který umožňuje komunikaci mezi místní domácí sítí – jako jsou vaše osobní počítače a další připojená zařízení – a internetem. Směrovač používaný v domácích a malých sítích se přesněji nazývá rezidenční brána, ale tato zařízení s tímto názvem nikdy neuvidíte. 1:22
Co je směrovač a jak funguje?
K čemu je router?
Router je první linie zabezpečení před vniknutím do sítě. Povolení nejvyšší úrovně zabezpečení routeru zapne věci, jako je brána firewall, a je to nejlepší způsob, jak chránit počítačový systém a informace před útokem. Směrovače obsahují software s názvem firmware, který by měl být aktualizován tak, jak byl vydán výrobcem směrovače. Většina směrovačů se připojuje k jiným síťovým zařízením pouze pomocí síťových kabelů a nevyžaduje, aby ovladače fungovaly v systému Windows nebo jiných operačních systémech. Směrovače, které se připojují k počítači pomocí USB nebo FireWire, však obvykle vyžadují správnou funkci ovladačů. Směrovače často fungují jako servery DHCP v malých sítích a vydávají jedinečné adresy IP. Většinu směrovačů vyrábějí společnosti jako Linksys, 3Com, Belkin, D-Link, Motorola, TRENDnet a Cisco, ale existuje mnoho dalších. Směrovače přicházejí v mnoha tvarech a velikostech, jak vidíte níže:
Jak směrovače fungují
Směrovače připojují modem – jako vláknový, kabelový nebo DSL modem – k jiným zařízením, aby umožňovaly komunikaci mezi těmito zařízeními a internetem. Většina směrovačů, včetně bezdrátových, obvykle obsahuje několik síťových portů pro současné připojení mnoha zařízení k internetu. Směrovač se obvykle fyzicky připojuje pomocí síťového kabelu k modemu přes internet nebo port WAN a poté fyzicky, opět prostřednictvím síťového kabelu, ke kartě síťového rozhraní v jakýchkoli kabelových síťových zařízeních, která máte. Bezdrátový směrovač se může připojit pomocí různých bezdrátových standardů k zařízením, která také podporují konkrétní použitý standard. Ačkoli se tato zařízení používají ve stejném kontextu, modemy a směrovače jsou různá zařízení, existují však kombinace kabelového modemu / směrovače. IP adresa přiřazená k WAN nebo připojení k internetu je veřejná IP adresa. IP adresa přiřazená připojení k místní síti je soukromá IP adresa. Soukromá adresa IP přiřazená směrovači je obvykle výchozí brána pro různá zařízení v síti. Bezdrátové směrovače a kabelové směrovače s více připojeními fungují také jako jednoduché síťové přepínače, které umožňují vzájemnou komunikaci zařízení. Například lze nakonfigurovat několik počítačů připojených k routeru, aby mezi sebou sdílely soubory a tiskárny. Směrovače jsou jako malé počítače s procesorem a pamětí pro zpracování příchozích a odchozích dat. Na router lze načíst jiný software, například DD-WRT, podobně jako operační systém v počítači. Směrovač pracuje na síťové vrstvě (vrstva 3) modelu OSI a pomocí směrovacích tabulek pochopí, odkud přenos pochází a kam by měl směřovat.
Správa routeru
S největší pravděpodobností přijde čas, kdy budete muset změnit fungování vaší sítě. To se provádí přístupem k softwaru na routeru. Chcete-li se přihlásit ke svému routeru, může být několik důvodů:
- Změňte přihlašovací heslo routeru
- Šifrovat síť
- Nastavte pravidla předávání portů
- Změňte heslo Wi-Fi
- Vyberte jiný název bezdrátové sítě
- Aktualizujte firmware routeru
Některé další běžné úkoly související se správou routeru zahrnují restart routeru a úplné resetování softwaru routeru.
Nákup routeru
Před zakoupením routeru je třeba vzít v úvahu několik věcí, například to, jak rychle musí podporovat rychlost a zařízení k internetu, a také jeho výkon, aby bylo zajištěno, že všechna vaše zařízení mohou získat přístup k internetu. Například si možná kupujete směrovač Wi-Fi, který slouží mnoha zařízením, jako jsou herní konzole, počítače, tablety a telefony. Pokud je váš dům malý, možná se vám podaří dostat se s jedním routerem, zatímco větší domácnosti nebo firmy s více místnostmi by na tom mohly být lépe se síťovou sítí nebo Wi-Fi extenderem. Podívejte se na tyto seznamy nejlepších, pokud máte potíže s rozhodnutím o novém routeru:
- Směrovače s dlouhým dosahem
- Zabezpečené směrovače
- Směrovače za méně než 50 USD
- Rozpočtové směrovače
- Směrovače DD-WRT
- Herní routery
- Cestovní routery
- Směrovače rodičovské kontroly
- Směrovače VPN
Mobilní hotspoty Wi-Fi jsou podobné směrovačům, protože k jednomu připojení k internetu připojují více zařízení.
Často kladené otázky
- Jaká je moje IP adresa pro můj router? Kroky k nalezení adresy IP routeru se liší podle různých zařízení a operačních systémů. Ve Windows zadejte Příkazový řádek ve vyhledávacím panelu> Enter > typ ipconfig v příkazovém řádku> Enter. Vedle se zobrazí IP adresa routeru Výchozí brána.
- Jak mohu otevřít porty na routeru? Chcete-li otevřít port pro videohry a další programy – nejprve musíte nastavit statickou adresu IP, poté se přihlásit k routeru jako správce a nastavit předávání portů. Přístav spedice je oficiální termín pro otevírací přístav.
- Jak resetujete router NETGEAR? Narovnejte jeden konec kancelářské sponky a poté jej asi na sedm sekund přitlačte do malého otvoru v zadní části routeru NETGEAR. Před přihlášením do routeru s uživatelským jménem a heslem na spodní straně routeru počkejte ještě 30 sekund. Resetováním routeru NETGEAR obnovíte všechna výchozí nastavení a odstraníte všechna vlastní nastavení.
- Jak se přihlašujete k routeru NETGEAR? Chcete-li se přihlásit k routeru NETGEAR, přejděte na routerlogin.net> zadejte uživatelské jméno a Heslo pro váš router.