Celá domácí hudba a systémy pro více místností jsou velmi oblíbené v domácnostech a obytných prostorech všech tvarů a velikostí. Existuje mnoho způsobů, jak posílat hudbu po celé domácnosti, včetně kabelového nebo bezdrátového připojení, které umožňuje ovládání odkudkoli. Jako středový rozbočovač můžete použít stávající přijímač, nebo můžete nainstalovat kompletně vyhrazený systém celé domácí hudby. Rozsah vynaloženého úsilí se může pohybovat od přidání přepínače reproduktorů k přijímači, kabelových / bezdrátových sítí pro kutily nebo něco složitějšího, co by vyžadovalo profesionální instalaci. Existují však výhody a nevýhody různých dostupných metod.
Vytvořte si jednoduchý multi-pokojový hudební systém pomocí přijímače
- Nejjednodušší instalace ve dvou místnostech.
- Stačí přidat reproduktory a spustit vodiče.
- Lze použít samostatný vypínač pro více místností.
Co se nám nelíbí
- Pouze jeden zdroj.
- Vyžaduje vedení reproduktorů do jiných místností.
Nejjednodušší hudební systém pro více místností používá přepínač Speaker B zabudovaný do stereofonního přijímače nebo přijímače domácího kina. Výstup reproduktoru B je schopen napájet další pár reproduktorů, i když jsou umístěny v jiné místnosti. Vše, co musíte udělat, je spustit délky reproduktorového drátu, abyste je spojili dohromady. Lidé, kteří by chtěli přidat více sad reproduktorů, to mohou udělat pomocí samostatného přepínače pro výběr reproduktorů. A pokud chcete snadný přístup k nastavení hlasitosti, můžete přidat ovládací desky ve spojení s přepínači.
Vícepokojové a vícezdrojové systémy pomocí přijímače
- Více zdrojů může posílat samostatné zdroje zvuku do různých místností.
- Nezávislá kontrola v každé zóně.
Co se nám nelíbí
- Mezi místnostmi musí běžet další vodiče.
- Možná budete chtít nainstalovat infračervené ovládání a upravit zvuk odkudkoli v domě.
Mnoho přijímačů domácího kina má integrovanou vícezónovou zónu a funkce více zdrojů, což znamená, že každá místnost nebo zóna může poslouchat jiný zdroj zvuku (CD, DVD, streamování, gramofon atd.) současně. Některé přijímače mají napájené výstupy pro více místností pro stereofonní hudbu (a někdy i video) až ve třech zónách a některé modely mají výstupy na úrovni linky (bez napájení), které vyžadují samostatný stereofonní zesilovač v každé zóně.
Hudba přes kabelovou domácí síť
- Používá stávající síťové vedení.
- Mnoho možností systému k dispozici.
Co se nám nelíbí
- Vyžaduje vyhrazené zapojení CAT-5 nebo CAT-6.
- Může vyžadovat profesionální instalaci.
Pokud vlastníte dům s již nainstalovaným vedením počítačové sítě, máte obrovskou výhodu. Vedení vodičů skrz stávající stěny je jednou z nejobtížnějších a nejdražších částí instalace hudebních systémů celého domu. Síťové vedení s kabelem CAT-5e nebo CAT-6 používané k propojení počítačové sítě může distribuovat analogové a digitální audio na úrovni linek do vzdálených zón prostřednictvím vícezónových zvukových systémů dostupných od několika výrobců.
Hudba přes bezdrátovou domácí síť
- Dobrá kvalita zvuku.
- Žádné zapojení mezi místnostmi.
Co se nám nelíbí
- Obecně jednoduché nastavení, ale může vyžadovat určité dovednosti v počítačové síti a / nebo další hardware.
Pokud nemáte předem zapojenou domácí síť a pokud je dodatečné vybavení příliš na zvážení, existuje další řešení: bezdrátový přístup. S vylepšením bezdrátové technologie se zlepšily i možnosti bezdrátové distribuce zvuku. Je to skvělý způsob, jak si doma užít svou osobní hudební knihovnu nebo jiné zdroje zvuku. Nejběžnější bezdrátovou technologií je Wi-Fi (Wireless Fidelity). Není pochyb o tom, že jste slyšeli termín používaný pro bezdrátové síťové připojení počítačů. Stejná technologie si našla cestu do víceprostorových zvukových systémů.
Jednoduchá a dostupná bezdrátová audio řešení
- Jednoduché nastavení.
- Levná a rozšiřitelná.
Co se nám nelíbí
- Pro každou zónu je nutný adaptér.
- Jediný zdroj.
- Kvalita příjmu závisí na vzdálenosti.
Nejjednodušší a nejdostupnější způsob bezdrátového přenosu zvukového obsahu z jedné místnosti do druhé je pomocí digitálního média nebo bezdrátového adaptéru, který je k dispozici od řady výrobců. Tyto adaptéry bezdrátově odesílají zvukové signály mezi dvěma nebo více komponentami, například mezi počítačem a stereofonním přijímačem (nebo dokonce subwooferem) nebo přijímačem a stolním systémem. Bezdrátové přehrávání hudby si můžete užít téměř kdekoli, pokud máte stálé připojení. Dalo by se také použít Bluetooth k připojení reproduktorů (nebo dokonce sluchátek) ke zdrojům zvuku, ačkoli k nastavení je zapotřebí ještě několik kroků. Dobrou zprávou však je, že další adaptéry jsou relativně levné a mohou rychle rozšířit systém tak, aby zahrnoval více místností.
Hudba nad stávajícím domácím vedením: Technologie přenosu elektrického vedení
- Není potřeba žádné nové zapojení; používá stávající elektrické vodiče.
- Skvělá volba pro dovybavení instalací.
- Některé systémy jsou kutilské, jiné vyžadují instalaci.
Co se nám nelíbí
- Šum střídavého vedení může ovlivnit příjem rádia, obvykle vytvrzený síťovým filtrem.
- Některé systémy vyžadují instalaci nástěnných ovládacích klávesnic.
Technologie Power Line Carrier (PLC), známá také pod názvem HomePlug, odesílá stereofonní hudbu a řídicí signály do celého vašeho domova prostřednictvím stávajícího elektrického vedení vašeho domova. Produkty PLC mohou dovybavit celý systém domácí hudby bez nutnosti nového zapojení. Plné systémy a komponenty jsou k dispozici nebo jsou vyvíjeny v široké škále cen a funkcí.
Distribuční systémy pro celou hudbu
- Nejlepší volba pro výkon a flexibilitu.
- Integrované stereofonní zesilovače pro každou zónu.
- Více zdrojů: poslouchejte jakýkoli zdroj v jakékoli místnosti.
- Rozšiřitelné pro více zón.
Co se nám nelíbí
- Vyžadovat odbornou instalaci a zapojení systému a reproduktorů.
- Nejnákladnější možnost v závislosti na velikosti systému a nákladech na instalaci.
Celý hudební systém má centrální komponentu, která posílá hudbu z vybraných zdrojů (CD, gramofon, rádio atd.) Do každé zóny. Může odesílat buď signály na úrovni linky do zesilovačů v každé místnosti, nebo mají vestavěné zesilovače a tunery. Všechny tyto systémy vám umožňují poslouchat jakýkoli zdroj v jakékoli zóně a lze je rozšířit ze čtyř na osm nebo více zón.
Nástěnné a stropní reproduktory pro systémy celého domu
- Vynikající kvalita zvuku.
- Šetří podlahu / police.
- Lze je vizuálně spojit se stěnami nebo obytnými prostory.
Co se nám nelíbí
- Zahrnuje více práce, což možná vyžaduje profesionální instalaci / zapojení.
Vestavěné reproduktory jsou skvělým nápadem pro hudební systémy celého domu. Nabízejí dobrou až vynikající kvalitu zvuku, nezabírají žádný podlahový nebo policový prostor jako standardní reproduktory a mohou být natřeny tak, aby ladily s dekorem místnosti a prakticky zmizely. Instalace nástěnných reproduktorů však vyžaduje více práce. Stěny musí být pečlivě proříznuty a kabely musí procházet zdmi, aby se mohly připojit ke komponentám. V závislosti na obtížnosti práce, počtu reproduktorů a vašich dovednostech může být instalace nástěnných reproduktorů projektem „udělej si sám“ nebo může vyžadovat služby vlastního instalatéra nebo elektrikáře.