Hodně jde o zvukový výkon ve stereu nebo systému domácího kina. Ovládání hlasitosti je hlavní ovládání, po kterém lidé sáhnou, ale může jen tolik ovlivnit kvalitu poslechového zážitku. Dynamická výška nad hlavou, dynamický rozsah a dynamická komprese jsou dalšími faktory, které mohou přispět k zážitku z poslechu.
Dynamic Headroom: Power when you need it
Chcete-li zaplnit zvuk místnosti, je třeba, aby stereofonní přijímač nebo přijímač domácího kina dodaly vašim reproduktorům určitou energii. Protože se úrovně zvuku během hudebních nahrávek a filmů neustále mění, musí přijímač rychle a konzistentně upravit svůj výkon. Dynamická výška nad hlavou označuje schopnost stereofonního přijímače, přijímače domácího kina nebo zesilovače krátkodobě vysílat energii na vyšší úrovně. To má zajistit přizpůsobení hudebních špiček nebo extrémních zvukových efektů ve filmech. To je obzvláště důležité v systému domácího kina, kde během filmu dochází k extrémním změnám hlasitosti. Dynamická výška nad hlavou se měří v decibelech (dB). Pokud má přijímač nebo zesilovač schopnost zdvojnásobit schopnost nepřetržitého výstupního výkonu, měl by mít 3db dynamické rezervy. Zdvojnásobení výkonu však neznamená zdvojnásobení hlasitosti. Aby bylo možné zdvojnásobit hlasitost z daného bodu, musí přijímač nebo zesilovač zvýšit svůj výkon o faktor 10. To znamená, že pokud přijímač nebo zesilovač vydává v konkrétním bodě 10 wattů, a náhlá změna v soundtrack vyžaduje na krátkou dobu dvojnásobnou hlasitost, zesilovač nebo přijímač musí být schopen rychle vysílat 100 wattů. Schopnost dynamické rezervy je integrována do hardwaru přijímače nebo zesilovače a nelze ji upravit. V ideálním případě bude mít přijímač domácího kina alespoň 3 dB nebo více dynamické rezervy. To lze také vyjádřit špičkovým výstupním výkonem přijímače. Pokud je například špičkový nebo dynamický výstupní výkon dvojnásobný oproti uvedenému nebo měřenému jmenovitému výkonu RMS, kontinuální nebo FTC, jedná se o aproximaci 3db dynamické rezervy.
Dynamický rozsah: měkký vs. hlasitý
Ve zvuku je dynamický rozsah poměrem nejhlasitějšího nezkresleného zvuku ve srovnání s nejměkčím zvukem, který je stále slyšet. Jeden dB je nejmenší objemový rozdíl, který lidské ucho dokáže detekovat. Rozdíl mezi šeptem a hlasitým rockovým koncertem (ve stejné vzdálenosti od ucha) je asi 100 dB. To znamená, že s použitím stupnice dB je rockový koncert 10 miliardkrát hlasitější než šepot. U zaznamenané hudby je standardní disk CD schopen reprodukovat 100 dB dynamického rozsahu, zatímco u LP nahrávek dosahuje přibližně 70 dB. Pokud jde o sterea, přijímače domácího kina a zesilovače, potřebujete něco, co dokáže vytvořit dynamický rozsah CD nebo jiného zdroje. Jedním problémem se zdrojovým obsahem, který byl zaznamenán se širokým dynamickým rozsahem, je samozřejmě to, že „vzdálenost“ mezi nejměkčí a nejhlasitější částí může být dráždivá. Například ve špatně smíšené hudbě se může zdát, že vokál je přehlušen nástroji na pozadí, a ve filmech může být dialog příliš měkký na to, aby jej bylo možné pochopit, i když zvukové efekty lze slyšet na ulici. To je místo, kde přichází dynamická komprese.
Dynamická komprese: Mačkání dynamického rozsahu
Dynamická komprese neodkazuje na typy kompresních formátů používaných v digitálním zvuku (například MP3). Místo toho je dynamická komprese nástrojem, který posluchači umožňuje změnit vztah mezi nejhlasitější a nejtišší částí zvukové stopy, když přehráváte disk CD, DVD, Blu-ray nebo jiný formát souboru. Například pokud zjistíte, že výbuchy nebo jiné prvky zvukové stopy jsou příliš hlasité a dialog je příliš měkký, chtěli byste zúžit dynamický rozsah ve zvukové stopě. Pokud tak učiníte, zvuky výbuchů nebudou tak hlasité, přesto bude dialog znít hlasitěji. Díky tomu bude celkový zvuk rovnoměrnější, což je užitečné zejména při přehrávání disků CD, DVD nebo Blu-ray při nízké hlasitosti. U přijímačů domácího kina nebo podobných zařízení se množství dynamické komprese upravuje pomocí ovládacího prvku nastavení, který může být označen jako dynamická komprese, dynamický rozsah nebo jednoduše DRC. Mezi podobné značkové systémy pro řízení dynamické komprese patří DTS TruVolume, Dolby Volume, Zvox Accuvoice a Audyssey Dynamic Volume. Některé možnosti řízení dynamického rozsahu nebo komprese mohou fungovat v různých zdrojích, například při změně kanálů v televizoru tak, aby všechny kanály byly na stejné úrovni hlasitosti, nebo při zkrocení hlasitých reklam v televizním programu.
Sečteno a podtrženo
Dynamická výška nad hlavou, dynamický rozsah a dynamická komprese jsou důležité faktory ovlivňující rozsah hlasitosti v prostředí poslechu. Pokud úprava těchto úrovní neopraví problémy, které máte, zvažte další faktory, jako je zkreslení a akustika místnosti.