Videokamery s vysokým rozlišením (HD) se přirozeně hodí pro rostoucí počet televizorů HDTV v našich obývacích pokojích. Ceny videokamer HD stále klesají, zatímco stále více výrobců videokamer rozšiřuje počet HD modelů, které nosí. Níže je uveden krátký průvodce videokamerami HD s rozdílem mezi videokamerami ve standardní a vysoké kvalitě, rozlišením videa podporovaným videokamerami a dalšími.
Videokamery SD vs HD
Stejně jako u televizorů je rozdíl mezi videokamerami se standardním a vysokým rozlišením rozlišení videa. Video, které vidíte na obrazovce televizoru nebo počítače, je tvořeno stovkami různých řádků. Video ve standardním rozlišení má 480 vodorovných řádků rozlišení, zatímco video ve vysokém rozlišení může mít až 1080. Čím více řádků rozlišení máte, tím ostřejší bude vaše video vypadat. K dispozici jsou tři hlavní rozlišení HD videa: 1080p, 1080i a 720p. Většina videokamer s vysokým rozlišením na trhu zaznamenává rozlišení 720p nebo 1080i.
Video 1080i vs 1080p vs 720p
Hlavní rozdíl mezi těmito třemi je v tom, jak nahrávají video. Písmeno „p“ na konci 1080p a 720p znamená „progresivní skenování“. „I“ následující po 1080i znamená prokládaný.
Prokládané video: Typickým videem se standardním rozlišením je prokládané video, stejně jako 1080i. V prokládaném videu zaznamená vaše videokamera všechny ostatní řádky rozlišení. Začíná to zobrazením řádků jedna, tři a pět a poté následuje řádky dva, čtyři a šest.
Video s progresivním skenováním: Video s progresivním skenováním zaznamenává každý řádek videa v pořadí bez přeskakování řádků. Začalo by to tedy nejprve řádkem jedna a pracovalo by až k řádce 1080. Video v progresivním skenování obvykle vypadá lépe než jeho prokládaný protějšek, pokud jde o video s rychlým pohybem (jako u sportu).
Co je Full HD a AVCHD?
Full HD je marketingový výraz, který označuje videokamery, které nahrávají v rozlišení 1920×1080. Obecně získáte ostřejší video z videokamer, které nahrávají v tomto rozlišení, než byste měli u modelu 720p. AVCHD (Advanced Video Codec High Definition) označuje video formát s vysokým rozlišením používaný mimo jiné společnostmi Sony, Panasonic a Canon. Je to způsob, jak komprimovat a ukládat video ve vysokém rozlišení na digitální paměťová média, jako jsou jednotky pevných disků a paměťové karty Flash.
Jaké druhy HD videokamer jsou k dispozici?
Videokamery HD přicházejí ve všech tvarech, velikostech a cenových bodech od všech hlavních výrobců videokamer. Najdete levné „kapesní“ modely za méně než 200 $ a plnohodnotné, pokročilé videokamery za 1500 $ a vše mezi tím. Mnoho dnešních smartphonů ve skutečnosti nahrává v rozlišení 1080p. To eliminuje potřebu mít dokonce vyhrazenou videokameru, zejména pokud nepotřebujete nahrávat video pro nic jiného než pro tu či onou událost nebo pro zábavu. V současné době jsou k dispozici spotřebitelské videokamery s vysokým rozlišením, které zaznamenávají video na pásky MiniDV, mini-DVD, pevné disky, flash paměti a disky Blu-ray.
Nevýhody videokamer HD
I když je video ve vyšší kvalitě rozhodně plus, přináší také několik výzev. Největší je, kam jej uložit. Soubory HD videa jsou mnohem větší než soubory videa se standardním rozlišením. To znamená, že se vaše videokamera (SDHC karta, HDD, páska, DVD a další paměťové formáty) rychleji zaplní HD videokamerou. Protože máte co do činění s většími velikostmi video souborů, bude HD video klást na váš počítač také vyšší nároky. Některé starší systémy s menším výkonem nebudou schopny zobrazit HD video. Ostatní to přehrají, ale pomalu a se spoustou frustrujících pauz.