Skip to content

Jak zařízení Apple ukazují HDR jasnější než čistě bílou

12 de Červenec de 2021
apple mac pro display pro display pro 060319 28d96971e9ff4de58d5eb70e665ad110

Klíčové jídlo

  • Nedávné počítače Mac, iPhone a iPad mohou „přetěžovat“ bílé pixely a rozšířit tak dynamický rozsah displeje.
  • Filmové klipy HDR se zobrazují jasněji než čistě bílé pozadí kolem nich.
  • Abyste viděli efekt, budete potřebovat zařízení Apple se zabudovaným displejem.
To je divoké: Když se díváte na HDR video na pravém Macu nebo na nejnovějších iPhonech, bílá je jasnější než nejjasnější část obrazovky. Apple jej nazývá EDR a v budoucnu by se mohl stát standardem pro displeje. HDR neboli High Dynamic Range je situace, kdy obrazovka televizoru nebo počítače zobrazuje větší rozsah od tmavé do světlé, s černější černou a bělejší bílou a rozšířenou škálu barev. Pokud sledujete filmy s podporou HDR, uvidíte tento rozšířený rozsah. To je skvělé a vše, ale co když si prohlížíte miniaturu klipu HDR na displeji, který není HDR? To je místo, kde přichází EDR. „Jedna věc je vidět HDR video na HDR TV, kde se celý obraz jeví jednoduše jasnější a bohatší. Další věcí je vidět tento druh snímků prezentovaný v dlouho známém kontextu obrazovky počítače plné ikon složek a názvů souborů, “píše umělec vizuálních efektů Stu Maschwitz na svém blogu prolostního průmyslu. „Je to jako procházet se uměleckou galerií a narazit na obraz s vlastním podsvícením.“

HDR video na iPhone 12 pro ilustraci rozdílu mezi HDR a EDR.

EDR společnosti Apple

EDR společnosti Apple nebo rozšířený dynamický rozsah používá některé chytré triky k tomu, aby na stejné obrazovce zobrazoval HDR i SDR (standardní dynamický rozsah). Funguje to dokonce i na starších počítačích Mac, které nebyly nikdy prodávány s displeji HDR. Funguje to takto: Normálně je jas kódován v 256 krocích, kde nula je čistě černá a 255 je čistě bílá. Když Mac zpracovává HDR video, přiřadí 0-255 běžným oknům a dalším položkám na obrazovce, ale také HDR videu přiřadí čísla nad 255. Trik přichází, když se zobrazí celá partie, a funguje pouze v případě, že je jas obrazovky nastaven pod 100%. Mac poté vylepšuje části obrazovky tak, aby zobrazovaly jasnější pixely, zatímco mírně ztlumí okolní rozhraní. Pokud máte nedávný iPhone nebo iPad, můžete si to hned prohlédnout vyhledáním videa HDR. Nebo o tom můžete získat přibližnou představu v tomto videu od Maschwitze:

Koho to zajímá?

Je EDR víc než čistý trik? Ano i ne. Pro většinu z nás je to něco víc než trik, ale pro profesionály v oboru videa usnadňuje náhled klipů, aniž byste je museli otevírat ve speciální aplikaci. A dalo by se také namítnout, že barva byla trik, když byl původní Macintosh dokonale schopen upravovat text na své černobílé obrazovce. Nebo to „Retina“ displeje s vysokým rozlišením byly trikem. „Je to jako procházet se uměleckou galerií a narazit na obraz s vlastním podsvícením.“ Jde o to, že tyto triky se rychle normalizují a stávají se nezbytnými. To se tady děje. Apple normalizuje HDR, které lze prohlížet na jeho zařízeních, a dokonce nahrávat pomocí iPhonu 12. Brzy si na to zvykneme natolik, že pokud to nebudou konkurovat, jejich zařízení budou ve srovnání vypadat jasně. Takže ne, nepotřebujeme EDR na našich telefonech a laptopech, ale – stejně jako rozlišení sítnice – jakmile jsme si zvykli, bude těžké se vrátit zpět.