Skip to content

Proč Apple ztratil vedoucí postavení ve vzdělávání

16 de Červenec de 2023
HPProx360Fortis11G9 G10 1Classroom 5a0348b38f2448199a2ba0e18e6827cb

Klíčové věci

  • Lenovo i HP mají nové vzdělávací notebooky a tablety.
  • Apple nevyrábí žádné počítače specifické pro vzdělávání.
  • Chromebooky jsou levnější a snáze se spravují.

Apple dříve vlastnil vzdělávací počítačový trh, ale nyní se zdá, že ho to ani nezajímá. Společnosti HP a Lenovo právě oznámily nové vzdělávací notebooky a tablety. Chromebooky ovládly školy a vytlačily iPady. Mezitím nejlevnější notebook Mac stojí tisíc. Apple nabízí některé služby specifické pro vzdělávání a také slevy na vzdělávání, ale strategie se zdá být stejná jako pro podnikání: „Naše produkty jsou tak dobré, že si je můžete koupit a použít pro svou školu/podnikání/univerzitu. , stejně jako běžný zákazník.“ Proč tedy přebírají Chromebooky? „Vzhledem k tomu, že stále více škol přechází na vzdálené, hybridní, smíšené a celodenní online vzdělávání, zařízení Apple upozaďují segmenty základních a středních škol, protože širší zařízení, jako jsou Chromebooky, jsou připravena na Google For Education a jsou velmi snadná a nákladná. „efektivní pro školy k rychlé implementaci,“ řekla agentuře Lifewire e-mailem Melissa McBride, zakladatelka londýnské specialistky na online vzdělávání Sofia.

Nepotřebujeme žádné vzdělání

Nová řada Fortis společnosti HP zahrnuje notebooky se systémem Windows a Chromebooky. Mají zesílené rohy, jsou navrženy tak, aby přežily pád z výšky dítěte a dokážou dokonce pokrčit rameny rozlité tekutiny na klávesnici. Nabízejí konektivitu 4G LTE, dotykové obrazovky s pery a silný design s přilnavým povrchem. MacBook Air žádnou z těchto funkcí nemá. Je to neuvěřitelný počítač, ale není určen pro děti. Strategií Apple K12 je iPad, ale i když jsou odolnější a nabízejí lepší konektivitu a prvotřídní multitouch, jsou omezeny cenou a softwarem. Chromebooky jsou prostě levnější, a protože jsou v podstatě tenkými klienty pro cloud computing, jsou absurdně vhodné pro nasazení ve školách, kde chcete centrální řízení.

14palcový Chromebook HP Fortis G10

„Nemohu mluvit o nákupech na univerzitní úrovni, ale pomáhal jsem místním školám svých dětí s rozhodováním o nákupu. A tak jsme koupili iPady pro K a 1. třídu. Druhý a vyšší dostali Chromebooky. iPady jsou pro malé děti, protože dotykový displej, samozřejmě!“ rodič a podnikatel Mark Aseltine řekl Lifewire e-mailem. „Chromebooky jsme zvolili z několika důvodů. Za prvé, už používáme Gmail a Učebnu Google, takže integrace, zejména pro mladší děti, bude jednodušší.“ To neznamená, že Apple nenabízí centralizované nástroje a dokonce i způsob, jak umožnit různým dětem přihlásit se ke stejnému iPadu. Chromebooky jdou prostě dál. A pak je tu cena. „Cena hraje velkou roli,“ řekl Aseltine. „Nejen počáteční náklady, ale docela dobré procento z nich se nevrátí každý rok, a jako veřejná škola můžeme udělat jen tolik, abychom je shromáždili. Navíc děti jsou na to drsné a my zjistili, že délka života je asi poloviční oproti tomu, co by od nich dospělý dostal.“ Když děti odhodí počítače nebo si je berou domů a nevezmou je zpět, iPady a Macy rychle zdraží. Starší Lenovo Chromebook můžete získat za pouhých 99 dolarů. Nejlevnější vzdělávací nabídka iPadu je 399 dolarů.

Vysokoškolské vzdělání

Podívejte se na tuto slavnou fotografii pořízenou na Missouri School of Journalism v roce 2007. To je moře zářících log Apple. To už samozřejmě neuvidíte, částečně proto, že MacBooky už nemají zářící loga,

Université Missouri School of Journalism – posluchárna plná vysokoškolských studentů, z nichž většina má notebooky Apple.

Vysokoškolský sen Applu se vrátil v roce 1999, kdy jej Dell předběhl na vzdělávacím trhu, ačkoli, jak ukazuje fotografie, Mac v některých výklencích obstál. Na univerzitách dávají MacBooky větší smysl. Jsou stále drahé, ale to jen proto, že Apple nevyrábí levnou verzi. M1 MacBook Air je o třídu napřed, pokud jde o výkon, než jakýkoli počítač s procesorem Intel, dokonce i dražší. A notebooky Apple mají pověst, že vydrží dlouho, dlouho. Je také pravděpodobnější, že studenti vysokých škol si přinesou své vlastní zařízení, než aby používali počítače dodané vysokou školou, a také zde může hrát roli cena. Celkově se strategie Applu vyrábět co nejlepší zařízení, jaká může, nezdá být tak šílená. Mohlo by to prohrát na trhu vzdělávání dětí, ale zase – jak ukazují školní plány Marka Aselstina, nemusí. Největší nevýhodou může být, že si děti na Chromebooky tak zvyknou, že se o Macy ve vyšším věku nezajímají. Ale zase, Apple má iPhone, který, jak se zdá, přitahuje každého. Apple už možná nevlastní vzdělání, ale zdaleka není mrtvý.