Skip to content

Proč jsou rozšíření Safari pro iOS velkým problémem

4 de Leden de 2023
Proc jsou rozsireni Safari pro iOS velkym problemem

Klíčové věci

  • iPadOS 15 umožní rozšíření prohlížeče v Safari.
  • Jsou jako rozšíření pro Chrome, ale s větším zabezpečením.
  • Rozšíření vyžadují, aby byla nainstalována nadřazená aplikace App Store.

Safari pro iPad se chystá získat rozšíření, stejně jako Chrome, Edge a Safari pro Mac. A zcela změní způsob, jakým používáte prohlížeč. Safari je pravděpodobně nejdůležitější aplikace na vašem iPhonu nebo iPadu. Někteří lidé to zřídka opouštějí, kromě toho, že zveřejňují fotografie na Instagramu nebo odpovídají na WhatsApp. A přesto zůstává ve srovnání s desktopovým prohlížečem značně omezený. Můžete použít malé bookmarklety a Safari se samozřejmě integruje s panelem sdílení v celém systému, ale rozšíření samotného Safari bylo téměř nemožné. V iOS 15 se to brzy změní. Tak co se děje? „Naštěstí Apple zvolil de facto rozšířenou průmyslovou standardní technologii nazvanou WebExtensions,“ vývojář aplikace Alex Černikov řekl Lifewire e-mailem. „Zpočátku to bylo rozhraní API pro Chrome, ale postupem času ho přijaly všechny hlavní prohlížeče. Vytváření rozšíření je v dnešní době velmi snadné. Uděláte to jednou – a spustí se v Edge, Firefox, Opera a Brave.“

Soukromí na prvním místě

Rozšíření prohlížeče představují velké bezpečnostní riziko. Obvykle mají přístup ke všem datům načteným na webové stránce. To je v pořádku, pokud používáte rozšíření od důvěryhodného vývojáře, ale věci se mohou rychle pokazit. Naštěstí se Apple rozhodl pro de-facto rozšíření průmyslové standardní technologie nazvané WebExtensions. Rozšíření nezíská přístup ke stránce pouze tím, že jej kliknutím aktivujete. Ve výchozím nastavení má rozšíření přístup ke všem stránkám načteným do vašeho prohlížeče. To znamená váš e-mail, vaše banka, všechno. Rozšíření v iPadOS 15 Safari takto nefungují. „Zvolili zajímavý přístup, který se liší od toho, co můžeme vidět v jiných prohlížečích. Umožňují vám udělit rozšíření přístup pouze ke konkrétním stránkám a také na omezenou dobu,“ říká Chernikov. „Například můžete nechat rozšíření fungovat pouze na lefigaro.fr a pouze jeden den. Vzhledem k tomu, že rozšíření nyní mohou mít plný přístup k obsahu webových stránek (který může zahrnovat také vaše hesla, údaje o kreditní kartě atd.), dobrá představa.“ Chernikovova softwarová společnost Gikken v současné době vyvíjí rozšíření pro iOS 15 pro svou překladatelskou aplikaci Mate. Testoval jsem to a je docela jednoduché vybrat, které stránky načítají rozšíření. V případě Mate jej můžete propojit pouze s cizojazyčnými stránkami, které chcete přeložit, a na rozdíl od vestavěného překladače Safari se automaticky načte pokaždé, když některou z těchto stránek navštívíte.

Jak fungují rozšíření iOS Safari

Instalace rozšíření Safari se provádí instalací doprovodné aplikace, která zajistí, že projde schvalovacím procesem App-Store společnosti Apple. Poté navštívíte nastavení rozšíření Safari. Ty se nacházejí v aplikaci Nastavení spolu s nastavením blokování obsahu (což jsou efektivně specializovaná rozšíření prohlížeče).

Snímek obrazovky rozšíření Mate v nastavení Safari.

Vývoj rozšíření Safari je snadný, ale s dostatečnými překážkami, které pravděpodobně neuvidíme v záplavě existujících rozšíření Chrome v den spuštění. Například při testování rozšíření musí vývojář při každé změně znovu zkompilovat celou aplikaci wrapper, místo aby pouze uložil soubor a znovu načetl webovou stránku. „Rozšíření pro iOS Safari jsou také malé webové stránky, ale zabalené do nadřazené aplikace. Pokaždé, když provedete změny v kódu rozšíření a chcete jej znovu spustit, musíte znovu sestavit (znovu zkompilovat) celý projekt Xcode. Jak dlouho to bude trvat, závisí na velikosti projektu,“ říká Chernikov. Další překážkou je celý proces schvalování App Store, který vyžaduje placené předplatné a všechny obvyklé bolesti při odesílání aplikace. A další hledisko je vzhled a dojem. Rozšíření vytvořené pro Chrome pravděpodobně nebude vypadat správně v prohlížeči Apple.

Rozšíření – stojí za to?

Doposud je bolest spojená s vytvářením rozšíření iOS Safari na vývojáře. Pro uživatele je stejně snadné nainstalovat aplikaci a aktivovat rozšíření v předvolbách Safari, i když je to trochu složitější. Rozšíření iOS Safari jsou také malé webové stránky, ale zabalené do nadřazené aplikace. „Stále je třeba povolit rozšíření samostatně a je docela skryté. Několik uživatelů beta nás kontaktovalo s tím, že nemohou přijít na to, jak začít používat například rozšíření Safari od Mate,“ říká Chernikov. Ale výhody stojí za to. Bezproblémový je například překladač Mate. Je to, jako by byl celý web ve vašem vlastním jazyce, a dokonce můžete klepnutím na odstavec zkontrolovat původní text. Je to lepší než vestavěná verze a to bylo v Safari dosud nemožné.