DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) je protokol, který poskytuje rychlou, automatickou a centrální správu pro distribuci IP adres v síti. Používá se také ke konfiguraci masky podsítě, výchozí brány a informací o serveru DNS v zařízení. Pracovní skupina pro konfiguraci dynamického hostitele pracovní skupiny pro internetové inženýrství vytvořila DHCP.
Jak funguje DHCP
Server DHCP vydává jedinečné adresy IP a automaticky konfiguruje další informace o síti. Ve většině domácností a malých podniků funguje router jako server DHCP. Ve velkých sítích může tuto roli převzít jeden počítač.
Výhody a nevýhody používání DHCP
Počítač nebo jakékoli zařízení, které se připojuje k síti (místní nebo internetové), musí být správně nakonfigurováno pro komunikaci v této síti. Vzhledem k tomu, že DHCP umožňuje, aby k této konfiguraci došlo automaticky, používá se téměř v každém zařízení, které se připojuje k síti, včetně počítačů, přepínačů, smartphonů a herních konzolí. Z důvodu tohoto dynamického přidělování IP adres je menší šance, že dvě zařízení budou mít stejnou IP adresu, což je běžné při použití ručně přiřazených statických IP adres. Používání protokolu DHCP usnadňuje správu sítě. Z administrativního hlediska může každé zařízení v síti získat adresu IP s ničím jiným než svým výchozím nastavením sítě, které je nastaveno na automatické získání adresy. Alternativou je ruční přiřazení adres každému zařízení v síti. Protože tato zařízení mohou automaticky získat adresu IP, mohou se zařízení volně pohybovat z jedné sítě do druhé (vzhledem k tomu, že každé zařízení je nastaveno pomocí protokolu DHCP) a automaticky přijímat adresu IP, což je u mobilních zařízení užitečné. Ve většině případů, když má zařízení přiřazenou adresu IP serverem DHCP, se tato adresa změní pokaždé, když se zařízení připojí k síti. Pokud jsou adresy IP přidělovány ručně, musí administrátoři každému novému klientovi rozdat konkrétní adresu a stávající adresy, které jsou přiřazeny, je třeba ručně zrušit přiřazení, než mohou ostatní zařízení tuto adresu používat. To je časově náročné a ruční konfigurace každého zařízení zvyšuje pravděpodobnost chyb. Používání DHCP má výhody a nevýhody. Dynamická, měnící se IP adresa by se neměla používat u zařízení, která jsou stacionární a potřebují stálý přístup, jako jsou tiskárny a souborové servery. Ačkoli tyto typy zařízení existují převážně v kancelářských prostředích, je nepraktické přiřadit jim měnící se IP adresu. Například pokud má síťová tiskárna IP adresu, která se někdy v budoucnu změní, každý počítač připojený k této tiskárně bude muset pravidelně aktualizovat svá nastavení, aby pochopil, jak ji kontaktovat. Tento typ nastavení je zbytečný a lze mu zabránit tím, že pro tyto typy zařízení nepoužíváte DHCP, a místo toho jim přiřadíte statickou adresu IP. Stejný nápad přichází do hry, pokud potřebujete trvalý vzdálený přístup k počítači v domácí síti. Pokud je povolen protokol DHCP, získá tento počítač v určitém okamžiku novou adresu IP, což znamená, že ta, kterou jste pro tento počítač zaznamenali, nebude dlouho přesná. Pokud používáte software pro vzdálený přístup, který se spoléhá na přístup založený na IP adrese, zakažte DHCP a použijte statickou IP adresu pro toto zařízení.
Více informací o DHCP
Server DHCP definuje rozsah nebo rozsah IP adres, které používá k poskytování zařízení s adresou. Tato skupina adres je jediným způsobem, jak zařízení získá platné síťové připojení. To je další důvod, proč je DHCP tak užitečný. Umožňuje několika zařízením připojit se k síti po určitou dobu, aniž byste potřebovali soubor dostupných adres. Například pokud server definuje 20 adres, může se k síti připojit 30, 50, 200 nebo více zařízení, pokud ne více než 20 zařízení současně používá jednu z dostupných adres IP. Protože DHCP přiřazuje adresy IP na určité časové období (nazývá se doba pronájmu), použití příkazů jako ipconfig k vyhledání adresy IP počítače přináší v průběhu času různé výsledky. I když se protokol DHCP používá k doručování dynamických adres IP klientům, neznamená to, že statické adresy IP nelze také používat současně. Kombinace zařízení, která získávají dynamické adresy, a zařízení, která jim mají své IP adresy přiděleny ručně, mohou existovat ve stejné síti. Poskytovatelé internetu používají k přidělování adres IP protokol DHCP. To lze vidět při identifikaci vaší veřejné IP adresy. Pravděpodobně se to časem změní, pokud vaše domácí síť nebude mít statickou IP adresu, což je obvykle pouze případ firem, které mají veřejně přístupné webové služby. Ve Windows přiřadí APIPA speciální dočasnou IP adresu, když server DHCP nedoručí funkční zařízení a použije tuto adresu, dokud nezíská funkční.